لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اصولگرایان باید توبه سیاسی کنند

«اصولگرايان بايد به خاطر احمدي نژاد «توبه سياسي» كنند»، «اصولگرايان از نظر تشكيلاتي شريك جرم فساد اقتصادی دولت احمدي نژاد هستند»،

 «اصولگرايان بايد به خاطر احمدي نژاد «توبه سياسي» كنند»، «اصولگرايان از نظر تشكيلاتي شريك جرم فساد اقتصادی دولت احمدي نژاد هستند»، اين عبارات جملات دكتر احمد پورنجاتي، نماينده مطرح اصلاح طلب مردم تهران در مجلس ششم، و قائم مقام سابق رئيس سازمان صداوسيماست.

پورنجاتي همچنين با اشاره به سخنان وزير ارشاد درباره وجود «اتاق عمليات» عليه دولت روحاني خاطرنشان مي كند: «عده اي بدون شناسنامه به صورت پنهاني در تاريكي و سايه عليه دولت روحاني اقدام مي كنند. اين عده در خفا و پستوها عليه دولت برنامه ريزي مي كنند. هدف مهم و نهايي اين عده اين است كه با تحريف واقعيت ها به مردم و افكار عمومي چنين القا كنند كه در انتخاب روحاني اشتباه كرده اند». در ادامه متن گفت وگوي «آرمان» با دكتر احمد پورنجاتي را از نظر مي گذرانيد.

 محمود احمدي نژاد دولت خود را پاك ترين دولت تاريخ لقب داده بود و خود را قهرمان مبارزه با فساد اقتصادي معرفي مي كرد. چه اتفاقي در اين دولت رخ داد كه بزرگ ترين فساد اقتصادی در اين دولت به وقوع پيوست و فساد اقتصادی تا حلقه اول رئيس جمهور و معاون اول ايشان كه بعد از رئيس جمهور مهم ترين فرد در سيستم اجرايي كشور است كشيده شد؟

برخي افراد پيش از رسيدن به قدرت بدون برنامه و انگيزه و حتي از روي صداقت شعارها و برنامه هايي را مطرح مي كنند كه در ابتدا خوشايند به نظر مي رسد اما در ادامه و در عرصه عمل وضعيت به شكل ديگري پيش مي رود.

بنده با شناخت قبلي كه نسبت به آقاي احمدي نژاد قبل از رياست جمهوري و شهرداري تهران دارم، معتقدم شيوه مديريت آقاي احمدي نژاد چنين نبوده كه وي از همان ابتدا فساد را با خود به دستگاه اجرايي كشور وارد كرده است. اگرچه برخي پرونده ها از زمان استانداري ايشان در اردبيل گواهي بر وجود برخي تخلفات بوده است. اين نكته كه آقاي احمدي نژاد در سال84موضوع مبارزه با مافياي اقتصادي را مطرح كرد براي دو قطبي كردن فضاي انتخابات و صف كشي سياسي بود. هدف احمدي نژاد از بيان چنين شعارهايي در سال84 اين بود كه جريان مقابل خود در دولت اصلاحات و دولت آقاي هاشمي را به رانت خواري و فساد اقتصادي متهم كند و خود را به عنوان نماد مبارزه فساد معرفي كند.

احمدي نژاد در آن زمان گمان مي كرد دو قطبي كردن فضاي انتخابات به سود وي تمام خواهد شد. به همين دليل بدون ارائه مستندات و جزييات، شعار مبارزه با فساد اقتصادي را مطرح كرد. مساله فساد اقتصادي همواره يكي از موضوعاتي است كه افكار عمومي با حساسيت آن را پيگيري مي كند. به همين دليل شعار مبارزه با فساد اقتصادي كه در راستاي شعارهاي پوپوليستي ديگر احمدي نژاد مطرح شده بود توانست افكار عمومي را با خود همراه كند. با اين وجود دو عامل مهم باعث ايجاد فساد اقتصادی در دولت احمدي نژاد شد. مساله اول كه بسيار مهم است و در انتخابات سال88 هم توسط كانديداهاي رقيب آقاي احمدي نژاد مطرح شد برخی  قانون شكني ها و گريز از قانون احمدي نژاد بود. اين مساله حتي در آن زمان مورد انتقاد برخي از اصولگرايان منصف هم قرار گرفت. برخي از اصولگرايان خطر قانون شكني توسط احمدي نژاد را گوشزد مي كردند و نسبت به چنين روند مديريتي در دراز مدت هشدار مي دادند.

در دوران احمدي نژاد فردگرايي به يك پارادايم و نظريه اساسي در مديريت كشور تبديل شده بود. وي گمان مي كرد براي ارائه خدمات به اقشار آسيب پذير و برقراري عدالت اجتماعي در جامعه مي تواند به هر شيوه و رويكردي كه دوست دارد، عمل كند. براي احمدي نژاد قانون و مقررات در اولويت دوم قرار داشت. بنابراين نقطه آغاز تكوين فساد در دولت احمدي نژاد بستن كتاب قانون و رجوع به اراده فردي بود. مستنداتي كه هم اكنون برخي از مراجع قانوني درباره تحلفات دولت احمدي نژاد ارائه مي كنند همگي نشان دهنده  کم  توجهي دولت به قانون و خود را فراتر از قانون دانستن است. حتی برخي از اعضاي كابينه وي نسبت به قانون شكني واكنش نشان مي دادند. حتي برخي از وزراي دولت های نهم و دهم به دليل اعتراض به اقدامات رئيس جمهور از كار خود عزل شدند. احمدي نژاد بيشترين تغييرات مديريتي را در سطح كلان و خرد كشور به وجود آورد. وي از بركناري نزديكان خود كه با نظر وي مخالف بودند هيچ گونه ابايي نداشت. احمدي نژاد به دنبال آدم حرف گوش کن بود و هر كسي كه زير بار چنين رفتاري نمي رفت را از بازي سياسي حذف مي كرد. برخي از اين افراد  مانند آقاي دانش جعفري وزير اقتصاد وآقاي كاظمي وزير تعاون وقتي چنين توقعاتي از رئيس جمهور كشور مي ديدند كنار مي كشيدند و حاضر نبودند با چنين فردي همكاري كنند.

احمدي نژاد حتي پيگير دستورات خارج از ضابطه خود هم بود و اگر كسي آنها را اجرا نمي كرد مورد بازخواست قرار مي گرفت. هنگامي كه آقاي احمدي نژاد به عنوان مجري قانون اساسي دستور كتبي براي برخی اقدامات غیر قانونی صادر مي كند طبيعتا ديگر مجريان قانون هم احساس مي كنند هر كاري دوست داشته باشند مي توانند انجام بدهند. كار  به جايي رسيده بود كه مصوبات مجلس كه عصاره فضايل ملت است را اجرا نمي كرد و به صراحت عنوان مي كرد كه اين مصوبات را قبول ندارم. عامل دوم به وجود آوردن فساد اقتصادی در دولت احمدي نژاد مماشات، سكوت، همراهي و همسويي جريان اصولگرا به عنوان خاستگاه اصلي آقاي احمدي نژاد است. اصولگرايان تا ماه هاي پاياني دولت احمدي نژاد از وي و دولتش حمايت كردند. در نتيجه اصولگرايان از نظر تشكيلاتي شريك جرم فساد اقتصادی دولت احمدي نژاد هستند. اصولگرايان بايد به خاطر احمدي نژاد «توبه سياسي» كنند.

با اين وجود هنوز به طور رسمي به اشتباه خود اذعان نكرده اند و از اينكه از فردي حمايت و پشتيباني كرده اند كه كشور را دچار مشکلات اقتصادی سخت کرده استغفار نكرده اند. اصولگرايان بايد به صورت شفاف سهم خود را از دولت احمدي نژاد مشخص كنند و نسبت به ضعف هاي عملكرد هشت ساله دولت اصولگرا احساس مسئوليت كنند. نكته ديگر اينكه پرونده آقاي رحيمي برخلاف پرونده هاي مشابه كه تمام جزييات و مستندات آن در اختيار افكار عمومي قرار مي گرفت بدون ذكر جزييات اعلام شده است.

اگر اين پرونده درباره يكي از اصلاح طلبان مطرح شده بود دقيق ترين جزييات آن نيز منتشر مي شد. محمد رضا رحيمي به عنوان حلقه اي گير افتاده بود كه احساس مي كرد در حال خدمت به مردم است و به همين دليل اين اختيار را دارد كه گاه به هر شكلي كه دوست دارد خرج كند. اين تلقي بر دو پايه خود توجيه گري و تشخيص فردي در برابر قانون و حمايت تشكيلاتي برخی اصولگريان صورت گرفته بود. پرونده رحيمي نمونه بارز«مشت نمونه خروار » است. دامنه تخلفات در دولت احمدي نژاد گسترده تر از اين نمونه است. برخي به محض اينكه درباره پشت پرده دولت احمدي نژاد صحبت مي كنيم از لفظ«سياه نمايي» استفاده مي كنند.

نبايد براي جلوگيري از سياه نمايي جلوي چشم افكار عمومي پرده بكشيم و مانع از درك واقعيت هاي سياسي جامعه شويم. اتفاقا سيگنال هاي افكار عمومي به خوبي نسبت به مساله فساد اقتصادي واكنش نشان مي دهد و خواهان شفافيت در اين زمينه است. ما بايد يك بار براي هميشه بر مساله قانون شكني و حمايت از قانون شكن مهر باطل بزنيم. اين درحالي است كه در شرايط فعلي بخشي از جريان اصولگرايي «فيلشان ياد هندوستان» زمان احمدي نژاد كرده و در انديشه «بازگشت» هستند.

بخشي از اصولگرايان هم كه در چنين انديشه اي نيستند انگار اصلا هيچ گونه آشنايي با احمدي نژاد ندارند. اين گروه به شكلي رفتار مي كنند كه انگار هيچ كدام از احمدي نژاد در آغاز راه خود حمايت همه جانبه نمي كردند. رفتار اين عده به شكلي است كه انگار احمدي نژاد از «مريخ» آمده است. اين افراد به خاطر ندارند كه زماني احمدي نژاد را با آب و تاب معجزه هزاره سوم معرفي مي كردند و دولت وي را ارزشي ترين و پاك ترين دولت تاريخ لقب داده بودند. اما امروز به شكلي رفتار مي كنند كه احمدي نژاد اصلا عضو جريان اصولگرايي نبوده و در سال84 به عنوان يك پديده مستقل وارد عرصه انتخابات شده است. اين رفتار نوعي بي اخلاقي سياسي است. 

 نامه محمدرضا رحيمي كه در واكنش به نامه احمدي نژاد منتشر شد بسياري از پشت پرده هاي دولت احمدي نژاد را به صورت يك سند تاريخي افشا كرد. دراين نامه رحيمي عنوان كرده درحالي كه احمدي نژاد در جريان بوده، براي انتخابات مجلس هشتم به 170نماينده مجلس كمك مالي كرده است. اين اتفاقات چه تبعاتي براي جريان اصولگرايي به عنوان حاميان اصلي دولت احمدي نژاد خواهد داشت؟

فساد مالی در پرونده محمدرضا رحيمي بوده كه وي در آن حضور داشته است. در زمان احمدي نژاد انتخاب مديران با معيارهاي علمي و كارشناسي کمتر صورت نمي گرفت و دليل اصلي انتخاب مديران كارگزاري منويات ايشان بود. در دولت نهم كه شعارهاي عوام پسند بسياري از سوي دولت مطرح مي شد، برخي از مديراني كه احمدي نژاد براي دولت خود انتخاب كرده بود داراي ثروت هاي عظيمي بودند كه با شعارهاي دولت همخواني نداشت. اين يك نكته بديعي است كه يك مدير بايد همكاران و افراد زيرمجموعه خود را انتخاب كند.

در نتيجه آقاي احمدي نژاد با شناخت كامل از سوابق محمدرضا رحيمي وي را به عنوان معاون اول خود انتخاب كرده است و نامه برائت از رحيمي به هيچ عنوان قابل توجيه نيست. احمدي نژاد با توجه به همسویي رحيمي با نظرات خود وي را به معاون اولي دولت انتخاب كرده است. به همين دليل اگر اين پرونده بخواهد به صورت عادلانه و قانوني مورد بررسي قرار بگيرد بايد تمام نزديكان، معاونان و مشاوران آقاي رحيمي هم مورد تحقيق و بازخواست قرار بگيرند. نبايد كسي از تحقيق و بازخواست مصون بماند و درباره اش مصلحت انديشي شود.

درباره ادعاي آقاي رحيمي كه احمدي نژاد از اقدام وي در پرداخت پول به170نماينده آگاهي داشته است هم بايد به اين مساله توجه كرد كه كمك دولت احمدي نژاد به برخي نمايندگان خاص صرفأ با هدف سياسي صورت گرفته است. در گذشته هم برخي مساعدت ها از سوي دولت نسبت به برخی نمايندگان به صورت برخي اعتبارات و «بن» صورت مي گرفت اما هيچ كدام براي عمل متقابل و چشمداشت نبود. دولت احمدي نژاد تنها دولتي بود كه با كمك به برخي نمايندگان از آنها چشمداشت طلب مي كرد.

اين مساله هم درباه استيضاح آقاي كردان وجود داشت و هم درباره انتخابات مجلس هشتم. در هر دو اين اتفاقات احمدي نژاد تلاش كرد از طريق پرداخت پول فضاي سياسي را به سود خود تغيير دهد كه اين مساله خلاف قانون است. تمام كساني كه در اين مساله دخالت داشتند بايد تحت پيگرد قانوني قرار بگيرند. نامه آقاي رحيمي برگي از يك كتاب قطور درباره دولت احمدي نژاد است كه اميدواريم ديگران هم بخش هاي بيشتري از آن را براي تاريخ و آگاهي افكار عمومي بيان كنند. 

 علي جنتي، وزير ارشاد به عنوان يك مسئول عاليرتبه دولتي در سخنان بي سابقه اي از «اتاق عمليات» عليه دولت آقاي روحاني خبر داده است كه تلاش مي كنند ارزش هاي دولت تدبير و اميد را در افكار عمومي به ضدارزش تبديل كنند. اين براي نخستين بار در عمر دولت تدبير و اميد است كه يكي از مسئولان دولت از چنين عبارتي درباره مخالفان دولت استفاده مي كند.

ارزيابي شما از سخنان آقاي جنتي چيست؟

دولت يازدهم از ابتداي روي كار آمدن خود تاكنون با كارشكني هاي مختلفي روبه رو بوده است. برخي كه باور نمي كردند در انتخابات رياست جمهوري يكباره ورق برگردد و حسن روحاني با حمايت اصلاح طلبان رئيس جمهور شود به شكل هاي مختلف تلاش كردند در سياست گذاري هاي دولت اخلال به وجود بياورند. با اين وجود برخي علائم ونشانه ها وجود دارد كه نشان مي دهد اقدامات عليه دولت با سازماندهي و اتاق فكر صورت مي گيرد. نطفه كارشكني عليه دولت در برخي كانون هاي معلوم الحال شكل مي گيرد.

ايده هاي اين كانون ها توسط برخي رسانه هاي غرض ورز براي تاثيرگذاري برافكار عمومي منتشر مي شود و پس از آن اقداماتي هماهنگ براي مخدوش كردن چهره دولت صورت مي گيرد. اين مساله به اين معني است كه نوعي برنامه ريزي از آغاز تا پايان عمليات مقابله با دولت صورت مي گيرد و براي هر كسي در اين برنامه ريزي نقشي تعريف شده است. مگر ممكن است بدون برنامه ريزي مجموعه اي از سوژه ها، موضوعات و شعارهاي هدفمند در يك زمان مشخص در خبرگزاري هاي مختلف عليه دولت منتشر شود. اين مساله كه عده اي سياست هاي دولت را نپسندند و با اقدامات آقاي روحاني موافق نباشند امري طبيعي است.

در همه جوامع برخي افراد نسبت به دولت هاي مستقر انتقاداتي را وارد مي دانند. كسي نمي تواند مدعي شود دولت آقاي روحاني هيچ گونه نقص و ضعفي ندارد. همه دولت ها همراه با نقاط ضعف و قوت هاي خاص خود هستند. مساله اينجاست كه عده اي بدون شناسنامه به صورت پنهاني در تاريكي و سايه عليه دولت روحاني اقدام مي كنند. اينكه عده اي با مردم و دولت صادق نيستند و در خفا و پستوها عليه دولت برنامه ريزي مي كنند جاي سوال دارد.

برخي رسانه ها هم ناآگاهانه به ابزاري براي ترويج افكار اين عده درآمده اند. هدف مهم و نهايي اين عده اين است كه با تحريف واقعيت ها و دروغگويي به مردم و افكار عمومي چنين القا كنند كه در انتخاب روحاني اشتباه كرده اند. اين جريان تلاش مي كند نقاط قوت دولت را مخدوش كند. البته آقاي روحاني و وزراي ايشان بايد مراقب باشند وارد ميدان بازي اين جريان نشوند. وارد شدن به بازي افراطيون وقت و هزينه دولت را مصروف به خود مي كند و سبب استهلاك بيشتر دولت خواهد شد. استهلاك بيشتر دولت هم در كارآمدي دولت تاثيرگذار است و سبب به مخاطره افتادن دستاوردهاي دولت خواهد شد.

جريان قصد دارد مشكلاتي كه توسط خود اين جريانی و دولت گذشته صورت گرفته است را به آقاي روحاني منتسب كند وتوقع دارند آقاي روحاني به اين مشكلات رسيدگي كند. دولت اصولگرا يك چاه عميق را تحويل آقاي روحاني داده و وي را مورد بازخواست قرار داده كه آن مجتمع بيست طبقه كه وعده داده بودي چه شد. دولت آقاي روحاني از ابتداي روي كار آمدن تاكنون با تلاش شبانه روزي تازه اين چاله را پر كرده و به كف رسانده است. چگونه مي توان توقع داشت روي خرابه يك شبه قصر ساخت. آن شخصي كه معجزه هزاره سوم بود كشور را با بزرگ ترين چالش ها روبه رو كرد. آقاي روحاني كه از ابتداي روي كار آمدن اعلام كرد بنده «نه معجزه قرن هستم و نه اتصالي به آسمان دارم»

بلكه يك فرد معمولي هستم كه به جاي شعار «فكر» مي كنم. نكته تعجب آور اين است كه جريان مخالف دولت، مساله كاهش قيمت نفت را كه امري طبيعي از زمان روي كارآمدن اوپك تاكنون بوده را به دولت آقاي روحاني ارتباط مي دهند. اگر قرار باشد كسي در اين زمينه مقصر باشد دولت قبل است. چرا كه به جاي ايجاد فضا در بازار جهاني براي فروش بيشتر نفت ايران با ايجاد تنش بازار نفت ايران را به هم زدند و سبب تحريم بين المللي عليه ايران شدند. درباره سخنان آقاي جنتي نيز بايد دوباره به اين مشكل دولت يازدهم اشاره كنم. دولت آقاي روحاني دچار نقصان درساماندهي ارتباط خود با مردم است. اين دولت همچنان در ارتباط مستقيم با افكار عمومي دچار لكنت زبان است. متاسفانه مهم ترين رسانه دولت شخص آقاي روحاني است كه آن هم گاهي اوقات دچار رفتارها و سخنان كليشه اي مي شود. به نظر من دولت روحاني بايد در اين زمينه تجديدنظر كند.

  اخبار سیاسی  -  ارمان 

جدید ترین مطالب سایت