فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

در کنسرت شجریان دنبال رقص گشتید اما...!

همایون شجریان چند روز پیش، در اصفهان کنسرت داشت، زمانی که عده ای متوجه حضور سه زن نوازنده روی سن شدند، در سانس اول وارد سالن کنسرت شدند و وقفه ای چند دقیقه ای در اجرای کنسرت ایجاد کردند. درپی این جریان مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیانیه را منتشر کرد.

همایون شجریان چند روز پیش، در اصفهان کنسرت داشت، زمانی که عده ای متوجه حضور سه زن نوازنده روی سن شدند، در سانس اول وارد سالن کنسرت شدند و وقفه ای چند دقیقه ای در اجرای کنسرت ایجاد کردند. درپی این جریان مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان بیانیه را منتشر کرد.

حجت الاسلام  والمسلمین محمد قطبی - مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان - با انتشار بیانیه ای، نسبت به حاشیه های کنسرت همایون شجریان واکنش نشان داد و معترضان را به گفت وگو و تمکین به قانون دعوت کرد.

در این بیانیه آمده است: «از دور بانگی شنیدند، نفس زنان دویدند، چیزی ندیدند، خجالت کشیدند.

همیشه لازم نیست برای مدیریت دنیای مدرن از سنت عبور کرد، بلکه گاه می توان با بهره گیری از سنت، مدرن را مدیریت کرد.

نسل نوخاسته در فضای وایبر، اندروید، ماهواره، گجت و اپلیکیشن زندگی می کند و بسیاری از سنت ها و آیین های نسل پیش از خود را ندیده و با آن غریبه است. تا جایی که گاه گذشته را در تعارض با خواسته ها و تمایلات امروز خود می پندارد. این، نه از خیره سری این نسل بلکه از ضعف مدیریت ما نسل پیشین است که زیبایی های سنت را در صندوقچه های چوبی مخفی کرده و هرگز اجازه ندادیم فرزندان مان با آن آشنا شوند.

موسیقی سنتی، بومی و محلی ایران که، نه یک سر و گردن بلکه تمام قامت از موسیقی غربی بلندتر و راست قامت تر است با همین رفتارهای بچه گانه ما به حاشیه رفته و جوانان و نوجوانان ما که مورد هجوم بی وقفه آهنگ و موسیقی غرب و غربی واقع شده اند نه پناهگاه سنتی موسیقایی مناسبی دارند و نه طاقت پرهیز از موسیقی بیگانه.

امروز تنها راه مدیریت ذائقه موسیقایی نسل نوخاسته، بهره گیری از موسیقی بومی و محلی است، همان که سال های سال با آواز پیشکسوتان این مرز و بوم تا بلندای تاریخ ایران زمین قد کشیده است. از لالایی مادران تا سنج و دهل عزاداران و از نی کسایی تا آواز تاج، از ربنای شجریان تا ایران ایران رویگری، از ناقاره و کرنای حرم رضوی تا ترمپت و دمام تعزیه، همه و همه نشان از پشتوانه قوی و ساختاری استوار دارد.

نوای گلوی همایون شجریان یکی از قله های موسیقی سنتی معاصر به حساب می آید که با آن و نواهای مشابه آن می توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خویش آشنا سازیم و سپر بلای مان باشد در مقابل آنچه از ناکجاآباد بر ما پرتاب می شود.

آنان که با اجرای موسیقی همایون شجریان موافق نیستند، یا سنت را نمی شناسند یا موج موسیقی مدرن را و یا از قدرت موسیقی سنتی در برابر موسیقی بیگانه بی خبرند.

کاش این مدعیان در مقابل مداحی پاپ ذاکر و ذاکرها صف می کشیدند و از این که ذائقه بچه مذهبی های عاشق امام حسین علیه السلام آلوده به موسیقی پاپ شود مانع می شدند. کاش اجازه نمی دادند ریتم شور عزاداری را به جای تک ضرب پنجه پور و سه ضرب حاج صادق بگذارند.

اجرای همایون شجریان که با حمایت صریح شخص آقای استاندار صورت گرفت، نشانی بود از اقتدار آواز ایرانی و موسیقی محلی، اجرایی بود که با بندبند قوانین کشور مطابقت داشت و حریم ها و حرمت ها را رعایت کرده بود. آنان که اعتراض دارند یا قانون را نمی شناسند یا خود را بالاتر از قانون می پندارند.

ما معتقدیم قانون در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعی است و حتی اگر جایی هم کسی تشخیص متفاوت داشته باشد نمی بایست در مقابل قانون بایستد و با اردوکشی و یارگیری و تحریک چند جوان ترم اولی روی نیمکت بایستد تا قدش بلند شود.

هرکس، با هر نام و نشانی، با هر قد و قواره ای، با هر میزان سوادی، با هر شکل و شمائلی، با هر دغدغه و لق لقه ای، با هر حامی و پشتیبانی، با هر رنگ و زبانی، حرفی برای گفتن دارد یا احساس می کند قانونی زیر پا رفته یا ادعای فهم بیشتری دارد یا نیاز به دیده شدن دارد یا عربده ای در گلویش گیر کرده یا اندیشه ای در فکرش پنهان شده یا منطقی بر زبانش جاری است، بیاید تا با هم گفت وگو کنیم.

گفت وگو؛ لااقل بنده نه اردو کشی بلدم و نه داد می کشم، می شنوم و در حد عقل خودم پاسخ می دهم، حرف حق را می پذیرم و زیر بار زور نمی روم. قدم را بلندتر از قانون نمی دانم و تفسیر شرع را به اهلش می سپارم، نه اجتهاد می کنم و نه هیجان زده می شوم.

کاش چهار انگشت فاصله را زودتر طی می کردید و قبل از دیدن قضاوت نمی کردید، که شرمنده شوید.

شاید حالا فهمیده باشید که «شنیدن کی بود مانند دیدن».

دنبال خواننده زن می گشتید، نوازندگان با حجاب دیدید.

دنبال رقص و لعاب می گشتید. چهار کلام حرف حساب شنیدید.

کلاه گشادی سرتان رفت.»

جدید ترین مطالب سایت