لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دانشگاه‌ها و رسانه‌ها آنچنان که باید شعر انقلاب را نقد نکرده‌اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه شعر فجر گفت: دانشگاه ها و رسانه ها کمتر به نقد و بررسی علمی شعر انقلاب پرداخته اند اما جشنواره شعر فجر فرصتی برای ارزیابی دقیق و به حق سروده های شاعران انقلاب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اختتامیه نهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجرعصرامروزشنبه 16 اسفند با حضورعلی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد، محمدهادی ایازی معاون سابق فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در تالار وحدت برگزار و برگزیدگان و شایستگان تقدیر خود را معرفی کرد.

علی جنتی وزیر ارشاد در این مراسم درسخنانی گفت: شعر، رکن وسیع و ستون قرار فرهنگ ما است. فارسی زبانان عصاره ایمان و آرمان ما را در شعر تعیین کردند تا پیام رسان آیندگان باشند. شعر عرصه صمیمیت و راستی و انصاف است و پاسداشت شعر پاسداشت حکمت و حریت به شمار می رود.

وی ادامه داد: در قرن چهارم تا اواخر قرن هشتم شاعران سرآمدان و پیشگامان اندیشه، حکمت و عرفان بودند، شعری که به قله ای چنین رفیع دست می یابد هم شاعر و هم مخاطبش را به سرمنزل مقصود می برد. شاعران فاتحان فلات فضیلت و ساکنان حریم حقیقت اند، هر شاعری چشم به حقیقت جهان گشود، جهان را با کلید زبان درک کرد. شاعران فارسی گو مرتبتی بی مثال در جهان دارند چرا که رساتر از گفتار و نوشتار عناصر سازنده جهان را به عبد نظم کشیده اند اگر فلسفه هستی خردورزی است و اگر اخلاق نسخه سعادت است و اگر تاریخ سرگذشت آدمیان است، شعر عصاره همه اینها را به کمال کفایت در خود دارد چرا که از یک سو جلوه گاه اندیشه است و از سوی دیگر طنین عاطفه است.

دانشگاه‌ها و رسانه‌ها آنچنان که باید شعر انقلاب را نقد نکرده‌اند

وزیر فرهنگ با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی گفت: روزی که مشیت الهی بر این قرار گرفت که مردم به بانگ امام خمینی از جا برخیزند و افقی تازه پیش روی فرهنگ گشوده شد، این افق پیش روی شعر، ویژه تر بود، تغییر رنگ و آهنگ شعر نسل های پیش و ظهور شاعران جوان پس از انقلاب شعر ما را به نوگویی و نوگرایی رساند . شاعران انقلاب در رجعت مردم به اصل فرهنگ خویش سهیم شدند و شعر آنها نه تنها بازتاب عاطفه سرشار بود، بلکه به روایت حقایق و وقایع نیز پرداخت.

جنتی گفت: شعر فارسی در 3 دهه اخیر در انحصار اقشار خاص نبوده بلکه آیینه ای پیش روی مردم گرفته تا جلوه های حقایق معاصر را منعکس کند، شعر امروز اسباب خاطر مجالس چند نفره و جلوه گاه شخصی شاعر نیست بلکه آیینه امیدها و دین های مردم ما است. شعر امروز تنها عرصه قدرت نمایی شاعر نیست بلکه طلایه دار عزت و کرامت انسانی، آزادی اجتماعی، آگاهی و نوگرایی است.

وی ادامه داد: شعر امروز ایران حتی در قالبی چون غزل، تکرار و ادامه گذشته نیست، بلکه نگاه شاعر امروز نگاهی تازه است، از همین رو است که قله های شعر امروز به متن زندگی ما راه یافته است. گذشته از سبقه مردمی ویژگی دیگر شعر امروز چند صدایی و کثرت گرایی آن است. شکر کنونی ایران عرصه کثرت در عین وحدت است. به گواه فردیت شاعر در شعرش و گواه رهیافت نو در شعر فارسی است اما متاسفانه آنچه در مقام داوری در شعر انقلاب عرضه شده است یا تحسین و اثبات مطلق بوده یا به کلی آن را رد کرده اند. دانشگاه ها و رسانه های ما کمتر به نقد و بررسی علمی شعر انقلاب همت گماشته اند.

وزیر فرهنگ جشنواره شعر فجر را فرصتی برای ارزیابی دقیق و به حق سروده های شعرا دانست و گفت: جشنواره شعر فجر فرصتی است تا شعر را به نقد بنشانیم و شکوفایی آن را بررسی کنیم. همچنین وظیفه دیگر این جشنواره ارتباط شعر فارسی با دیگر کشورها است. با شناخت کم و کیف شعر فارسی در ملت های دیگر یگانگی و شرافت و قداست شعر فارسی بیش از پیش نشان داده می شود.

اسماعیل امینی دبیر علمی نهمین جشنواره بین المللی شعر فجر دیگر سخنران این نشست بود. او در ابتدای سخنانش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد مشفق کاشانی و مرحوم سیمین بهبهانی دو شاعری که در سال 93 بدرود حیات گفتند گفت: جشنواره شعر فجر در نهمین دوره برآیند تجربه های 8 دوره را پیش رو داشت و در نهایت آیین نامه برگزاری را در شورای علمی تدوین کرد تا شیوه برگزاری از تنگنای تصمیمات فردی رها شود. تمرکز در ارزیابی کتاب های منتشر شده در سال 92 و برگزاری محافل شعرخوانی در داخل کشور و حضور شاعران داخل در محافل شعرخوانی خارج از کشور بود، امید است که حاصل نهمین دوره گسترش فضای فرهنگی و معنوی و اعتلای شعر این سرزمین دیرسال باشد.

دانشگاه‌ها و رسانه‌ها آنچنان که باید شعر انقلاب را نقد نکرده‌اند

مهدی قزلی مدیر بنیاد شعر و ادبیات داستانی که مجری برگزاری جشنواره شعر فجر بود نیز در سخنانی با اشاره به اینکه 5 نکته جشنواره شعر فجر از نظر من برجسته بود، گفت: نخست اینکه امسال برای اولین بار محافل شعری در کشورهای همسایه برگزار کردیم میزان نزدیکی فرهنگی ما با این کشورها بیش از یک جلسه را طلب می کرد اما در جشنواره امسال این فرصت تازه ایجاد شد، این محافل تاثیرات خوبی در جمع های ادبی و شعری کشور داشت همچنین به گسترده تر شدن روابط شاعران با همسایگان کمک کرد.

وی با اشاره به نکته برجسته دوم گفت: برای نخستین بار بخش رقابتی با هدف ارزیابی کتاب ها طرح ریزی شد، همچنین آیین نامه تدوین شد. ارزیابی کتاب ها موجب انسجام در داوری ها بود و افزایش جایزه به تعداد جوایز کتاب سال، موجب شد تا بخش رقابتی جشنواره نفس گیرتر شود.

قزلی کم حاشیه بودن جشنواره نهم را نکته برجسته دیگر دانست و گفت: برگزاری محافل شعر فجر موجب شد تا کلیه سلیقه ای که در عناد با جمهوری اسلامی ایران هستند در جشنواره حضور پیدا کنند. همچنین مشارکت بین ادبیات و سایر مجموعه های فرهنگی دولت که در کشور ما کمی غریبه است در این دوره ایجاد شد و ما امسال توانستیم مشارکت برخی سازمان ها و نهادهای دیگر را جلب کنیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بنیاد شعر و ادبیات داستانی توانسته بعد از برگزاری جایزه ادبی جلال آل احمد و شعر فجر موقعیت خود را تثبیت کند، به ظرفیت این بنیاد برای برگزاری برنامه های ادبی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: بنیاد یک تشکل سیاسی نیست، معیار حرکت ما قانون است و بر طبق آن عمل می کنیم.

در ادامه این مراسم از برگزیدگان و شایستگان تقدیر 3 بخش شعر کودک و نوجوان، شعر، درباره شعر با حضور وزیر ارشاد تجلیل و به شایستگان تقدیر تندیس جشنواره، لوح تقدیر و 5 سکه بهار آزادی و به برگزیدگان لوح تقدیر، تندیس جشنواره و 30 سکه بهار آزادی اهدا شد. همچنین از شایستگان تقدیر سی ودومین دوره جایزه کتاب سال در بخش شعر که هر ساله در مراسمی در هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تجلیل می شد نیز تجلیل شد.

براین اساس از سیداکبر میرجعفری صاحب کتاب «چند مجلس از دهه اول»، محمدرضا طهماسبی صاحب کتاب «واژگان واژگون»  و علیرضا رجبعلی زاده کاشانی صاحب کتاب «باغ در حصار مصائب» تجلیل شد.

پایان بخش این مراسم نیز اجرای سالار عقیلی خواننده کشورمان بود.

دانشگاه‌ها و رسانه‌ها آنچنان که باید شعر انقلاب را نقد نکرده‌اند

جدید ترین مطالب سایت