فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دغدغه های رسانه‌های عربی همزمان با عملیات تکریت

رسانه های سعودی و قطری، از ابتدای شروع عملیات آزادسازی تکریت و پیش از آن در هر عملیات ارتش و نیروهای مردمی، خط تخریبی ثابتی را دنبال می کنند، شیعه هراسی و ایجاد اختلاف شیعه و سنی، دغدغه اصلی این رسانه ها محسوب می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پیش روی سریع نیروهای عراقی متشکل ازارتش و نیروهای مردمی، دراستان صلاح الدین، روزجمعه با تسلط برشهر ومنطقه استراتژیک «الدور» در25 کیلومتری جنوب تکریت، ادامه یافت.

عملیات استان صلاح الدین بزرگترین عملیات نیروهای عراقی از زمان یورش تکفیری های داعش به عراق است که 30 هزار نیرو را در خود جای داده است و هیچ نیرو یا پشتیبانی غربی نیز در این عملیات مشارکت ندارد.درمورد تکریت نیز باید گفت، این شهر زادگاه صدام، دیکتاتور سابق عراق و دروازه فتح موصل است.اما دراین میان، رسانه های عربی معاند (اعراب مرتجع)، چه رویکردی را اتخاذ کرده اند؟

باید گفت ازابتدای شروع این عملیات، این رسانه ها دو رویکرد را در دستور کار قراردادند، اینکه یا سکوت کنند یا موضوع را به سمت شیعه هراسی و بار دیگر ایجاد تفرقه بین اهل سنت و تشیع عراق پیش ببرند.اصولا، سکوت و سعی دربایکوت خبری حوادث بزرگ درعراق که به نفع جریان سعودی درمنطقه نیست، ازسیاست های همیشگی این رسانه هاست، همانند آن چه در راهپیایی 20 میلیونی اربعین امسال دیدیم.

اما درموارد همچنینی که نیروهای داوطلب مردمی عمدتا شیعه به همراه نیروهای ارتش عراق وکردها، عملیات گسترده ای را بدون دخالت غرب، به پیش می برند، دیگر سکوت جایز نیست و بهترین موقعیت برای پیش کشیدن تفرقه انگیری بین شیعه و سنی در عراق برای این رسانه ها است.

درروزهای اخیر، برنامه های مختلف، از جمله نشست ها و میزگردهای فراوانی در شبکه هایی نظیرالجزیره و العربیه در این راستا به راه افتاده است، همچنین تحلیل ها و گزارش های خبری نیز به این سو نظر دارد که شیعیان به سمت مناطق سنی نشین درحال حرکت هستند و خطر سرکوب گسترده اهل سنت می رود. دقیقا در ورای این چنین خط تحلیل هایی چه چیزی نهفته است؟ مگر غیر از این است که ارتش عراق نیز در این عملیات سهم بالایی دارد؟ مگر غیر ازاین است که وزیر دفاع عراق خود از اهل تسنن است؟ یا تکفیری های داعش، تاکنون بیشترین ضربه را به مناطق سنی نشینن زده اند تا استان های شیعه نشین، اما چگونه است که هنگامی که نیروهای مردمی با فتوای مرجعیت برای بیرون راندن تکفیری ها از عراق، بسیج می شوند، سخن از سرکوب اهل تسنن زده می شود؟

روزجمعه آیت الله کربلایی، امام جمعه کربلا، از ضرورت حضور مردم محلی در آزادسازی مناطق خود، سخن گفت، یعنی لزوم حضورساکنین تکریت درآزادسازی این شهر، آیا این سخن به این معنی نیست که برادران اهل سنت و شیعیان باید در یک جبهه برای آزادی عراق بجنگند؟ مرجعیت عراق تمام حواس خود را جمع کرده است تا کمترین اختلاف و تفرقه ای بین شیعیان و اهل تسنن درعراق رخ ندهد، به همین منظور نیز از لزوم حضور مردم محلی در آزادسازی مناطق تحت اشغال خود به دست داعش سخن می گوید.

اما موضوع دیگری که این رسانه ها بر آن دست گذاشته اند، حضور ایران درعراق و پروژه ی ایران هراسی است.

ایران از ابتدای یورش داعش به عراق، صراحتا اعلام کرده است که هرگونه کمک به دولت و مردم عراق را برای بیرون راندن داعش، مضایقه نخواهد کرد و کمک نظامی ایران به کردهای عراق مستقیما از زبان بارزانی شنیده شد و وی از ایران قدردانی کرد. حضور مستشاران نظامی ایران در عراق نیز به طور رسمی از سوی مقامات ایران اعلام شده است، اما شائبه دخالت نظامی و حضور نظامی ایران درعراق، همواره از سوی دولت عراق و ایران تکذیب شده است، چرا که جوانان مستعد شیعه و سنی در عرااق به قدر کافی انگیزه بازپس گیری کشورشان را از دست داعش دارند و فرماندهان ایرانی صرفا به کار فرماندهی و مشورت دهی مشغولند.

شبکه الجزیره جمعه شب برنامه ای با همین رویکرد برگزار کرد، دراین برنامه با پیش کشیدن اینکه ایران بیشترین نقش را درعملیات آزادسازی تکریت دارد، ازآمریکا گلایه شد که چرا در این موضوع سکوت کرده و اقدامی نمی کند. همچنین «نزار السامرائی» کارشناس دعوت شده به این برنامه، هدف این عملیات را نه بیرون راندن داعش، بلکه گسترش سیطره ایران برعراق دانست.

همچنین میکل بای بیرو، ژنرال ارتش بعث عراق نیز، این عملیات را عامل بسط نفوذ ایران درمنطقه و عراق دانست و هیچ اشاره ای به اینکه آمریکایی ها برای آزادی تکریت ثانیه شماری می کنند، چرا که تکریت دروازه آزادی موصل است و آمریکا بسیار مسرور است که این بار عظیم را او بر دوش نگرفته است. نکردند.

رسانه های وابسته به جریان سعودی و قطری باید بگویند که عربستان تاکنون چه قدمی برای مبارزه با داعش درعراق برداشته است؟ آیا جزاین است که متهم ردیف اول برای حمایت و پشتیبانی از تکفیری های داعش، همان گونه که جو بایدن معاون باراک اوباما به آن اشاره کرد، همین عربستان و قطر است.

جمهوری اسلامی ایران، صادقانه هر آن چه توانسته در عراق برای مبارزه با تروریست ها تقدیم کرده است و عربستان و رسانه های وابسته آن خود را کنار کشیده و صرفا غر می زند.

دغدغه های رسانه‌های عربی همزمان با عملیات تکریت

جدید ترین مطالب سایت