لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

منتقد قدیمی هاشمی بر سریر ریاست

تصویر مرحوم آیت الله مهدوی کنی که با گلایل های سفید و روبانی سیاه در حاشیه، تزیین شده بود، از بالاترین صندلی قرمز رنگ محل قدیم مجلس شورای اسلامی پایین آمد و آیت الله محمد یزدی بر جای آن تکیه زد. 

منتقد قدیمی هاشمی بر سریر ریاست

 آیت الله  یزدی جانشین آیت الله  مهدوی کنی شد

تصویر مرحوم آیت الله مهدوی کنی که با گلایل های سفید و روبانی سیاه در حاشیه، تزیین شده بود، از بالاترین صندلی قرمز رنگ محل قدیم مجلس شورای اسلامی پایین آمد و آیت الله محمد یزدی بر جای آن تکیه زد. 

جلوس آیت الله یزدی بر رفیع ترین کرسی را تا آخرین لحظات برگزاری انتخابات ریاست خبرگان کسی پیش بینی نکرده و همه آدرس ها در این باره گزینه های دیگری را نشانه گرفته بود. حرف از رقابت دو هاشمی برای این صندلی بود؛ هاشمی شاهرودی و هاشمی رفسنجانی. اتفاقا هر دوی آنها روز گذشته نامزد شرکت در انتخابات داخلی خبرگان شدند. آیت الله محمد مومن هم به جمع آنها اضافه شد. این پایان ماجرا نبود. آیت الله محمد یزدی هم پا به عرصه رقابت گذاشت.

رقابت چهار نامزد برای ریاست مجلس خبرگان در هفدهمین اجلاسیه این مجلس. رقابت چهار نامزد در رقابتی ترین انتخابات ریاست خبرگان از بدو تاسیس (١٣٦١) تاکنون. پیش تر، البته نام های دیگری چون احمد جنتی و آیت الله مصباح یزدی را هم به عنوان نامزدهای احتمالی معرفی کرده بودند؛ این را آیت الله موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و از اعضای خبرگان، گفته بود. مصباح و جنتی نیامدند. هاشمی ها آمدند و یزدی و مومن. از مومن، تا لحظه روشن شدن نتایج رقابت ها نامی مطرح نبود. آیت الله یزدی را موحدی کرمانی به تازگی ازجمله نامزدهای احتمالی ریاست خبرگان اعلام کرده بود. روز رای گیری که فرا رسید، روشن شد این چهار نفر قرار است، با هم رقابت کنند. 

هاشمی شاهرودی، جدی ترین گزینه ای که از او برای رقابت با هاشمی رفسنجانی نام برده می شد، در همان دور اول انصراف داد. بعد از آن هاشمی رفسنجانی اعلام کاندیداتوری کرد. با این اعلام آیت الله یزدی و محمد مومن (نماینده قم در خبرگان و از اعضای شورای نگهبان) هم اعلام کردند، می خواهند به صف رقابت بپیوندند، با این حال هیچ یک از این سه گزینه دیگر نتوانستند اکثریت آرا را به دست آورند.

از مجموع ٧٣نفر حاضر در مجلس، ٣٥نفر به یزدی، ٢٥نفر به هاشمی رفسنجانی و ١٣نفر به مومن رای دادند. به این ترتیب یزدی و هاشمی رفسنجانی رقیب جدی یکدیگر شدند تا تکلیف ریاست آنها در دور دوم مشخص شود. یزدی در این مرحله توانست ٤٧رای را از آن خود کند و هاشمی ٢٤رای را کسب کرد. از میان ٧٣رای که دو   رای آن هم باطله محسوب شده است، یزدی پیروز این رقابت پیش بینی نشده، شد. 

روایت اعلام نامزدی و انصراف

 هاشمی شاهرودی، اما نه تنها رییس نشد، بلکه از حضور در رقابت ها هم انصراف داد. عباس کعبی درباره علت این تصمیم هاشمی شاهرودی این چنین به تسنیم توضیح داده است: «آیت الله هاشمی شاهرودی بنا به تکلیف شرعی و به  درخواست جمع قابل توجهی از اعضای خبرگان و باوجود محتمل بودن کاندیداتوری آقای هاشمی رفسنجانی، کاندیدای ریاست خبرگان شدند و تصمیم داشتند تا آخر هم بمانند.

بعد از اینکه آیت الله یزدی و آیت الله مومن اعلام کاندیداتوری کردند، آیت الله هاشمی شاهرودی انصراف دادند چون تعدد کاندیدا را صلاح نمی دانستند؛ ازهمین رو  خلاف آنچه برخی شایعه کرده اند، آیت الله هاشمی شاهرودی قطعا و به هیچ عنوان به نفع آقای هاشمی انصراف نداده اند.» از سخنان کعبی چنین برمی آید که ظاهرا همه  چیز تا لحظه پایانی و شروع رقابت ها همچنان حول رقابت دو هاشمی می چرخیده است، اما با انصراف هاشمی شاهرودی و نامزدی هاشمی رفسنجانی و در پی آن نامزدی یک باره آیت الله یزدی و مومن، قواعد بازی خبرگان تغییر کرد.

خطی که نوشته نشد

این در حالی بود که تا پیش از آن اعضای جامعتین در سخنان خود از احتمال قوی ریاست هاشمی شاهرودی بر خبرگان سخن می گفتند. اگرچه به نظر می رسید، این اخبار برای کم رنگ جلوه دادن حضور احتمالی هاشمی رفسنجانی بوده باشد.

هاشمی رفسنجانی، حضورش در انتخابات را به تکلیف و شرایط وابسته کرده و گفته بود چنان چه افراد ناصالح حضور داشته باشند، نامزد انتخابات خواهد شد، با این حال حضور هاشمی رفسنجانی هنوز در هاله ای از تردید بود و اعضای دو تشکل مذهبی و سنتی اصولگرا، سعی در برجسته کردن نام آیت الله هاشمی شاهرودی کردند. آنها همین خط، را حتی تا یک روز مانده به برگزاری انتخابات داخلی خبرگان ادامه دادند.  به طوری که سید رضا تقوی، رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور و از اعضای جامعه روحانیت مبارز یک روز مانده به انتخابات گفت نظر اکثریت خبرگان بر ریاست هاشمی شاهرودی است. آیت الله کعبی هم شانزدهم اسفند ماه به تسنیم گفته بود، نگرانی خاصی درباره انتخاب رییس جدید خبرگان در اجلاس روز سه شنبه وجود ندارد. مردم بدانند که شرایط و تمهیدات لازم برای انجام تکلیف شرعی، برای اعضای خبرگان فراهم شده است.

آیت الله موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز هم در هم اندیشی مسوولان بسیج دانشجویی درباره انتخابات خبرگان پیش بینی کرده بود که هنوز مشخص نیست، ولی احتمالا آیت الله هاشمی شاهرودی به عنوان رییس مجلس خبرگان انتخاب می شوند. 

صف بندی ها در صندلی ها

با انصراف هاشمی شاهرودی و کنار رفتن یکی از گزینه های جدی ریاست خبرگان، رقابت روز گذشته شکل گرفت. رقابتی که در هم نشینی های صندلی های مجلس هم خود را نشان می داد. حسن روحانی، رییس جمهوری و نماینده سمنان در خبرگان، بر صندلی خود تکیه زده بود که هاشمی رفسنجانی وارد شد. سید محمود علوی، وزیر اطلاعات و دیگر عضو خبرگان در این لحظه از جای خود بلند شد و صندلی خود را به هاشمی داد.

کمی آن سو تر، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، بر صندلی خود تکیه داده بود که با ورود آیت الله  مصباح یزدی از جای خود بلند شد و از مصباح خواست تا در مجاورت او بنشیند. چندی بعد آیت الله خزعلی هم در حالی که روی ویلچر نشسته بود به جمع آنها اضافه شد. با پرشدن صندلی های قرمزرنگ، هاشمی شاهرودی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، شروع رقابت را اعلام کرد، آن هم در شرایطی که همه اعضای خبرگان دور چهارم روز گذشته حاضر نبودند. از ٨٦نفر عضو ثابت این مجلس که دوره های آن هشت ساله است، روز گذشته تنها ٧٣نفر حاضر بودند. این عدد هم از مجموع آرای ماخوذه استنباط شده است.

از میان ١٣غایب روز گذشته، شش نفر از اعضا طی امسال و سال پیش در گذشته اند. آیت الله حسین معصومی زرندی، نماینده کرمانشاه، خرداد ماه و آیت الله محمد محمدی گلپایگانی هم ٣٠اردیبهشت سال جاری، فوت کردند. سیدصابر جباری، نماینده مازندران، در دهم شهریورامسال، حسام الدین مجتهدی، نماینده کردستان هم در اردیبهشت سال جاری درگذشته اند و سید حسن طاهری خرم آبادی، نماینده لرستان در این مجلس هم شانزدهم شهریور سال گذشته فوت کرده است.

آیت الله محمدرضا مهدوی کنی هم که ریاست خبرگان چهارم را بر عهده داشت، پس از چهار ماه و نیم که در حالت اغما به سر می برد، در مهر ماه سال جاری درگذشت. علاوه بر اینها هفت نفر از اعضای خبرگان در مهم ترین جلسه خود در طول سال، روز گذشته غیبت داشته اند که البته روشن نیست این هفت نفر چه کسانی بوده اند و در صورت حضور، آرای آنها چه تاثیری می توانسته بر نتیجه آرای روز گذشته داشته باشد. 

رقابتی ترین خبرگان از  ابتدا   تاکنون

روز گذشته، اما آنچه روی داد، رقابتی پیش بینی نشده و کم نظیر برای کسب بالاترین کرسی مجلس فقاهت و اجتهاد بود که یکی از نتایج آن بازگشت کرسی ریاست از جامعه روحانیت مبارز به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود.  خبرگان تنها یک بار دیگر چنین رقابتی را آن هم نه در این اندازه و تعدد کاندیدا به خود دیده بود.

آیت الله مشکینی، رییس سنتی خبرگان، که در سال٨٦ درگذشت، خبرگان برای اولین بار صحنه رقابت به خود دید. تا زمان حیات آیت الله مشکینی، دبیرکل جامعه مدرسین و محققین حوزه علمیه قم؛ ریاست بی آنکه رقیبی داشته باشد، به صورت اجماع بر خبرگان تداوم یافت. با درگذشت آیت الله مشکینی، آن هم در مجلسی که مرحوم مهدوی کنی در آن غایب بود، از هاشمی رفسنجانی به عنوان عضوی از جامعه روحانیت مبارز و مهم ترین گزینه ریاست نام برده شد. تا اینکه احمد جنتی هم در سایه حمایت تشکل متبوع خود، یعنی جامعه مدرسین تصمیم گرفت وارد رقابت با هاشمی شود.

در رقابت بین جامعتین، این بار هاشمی رفسنجانی با ٤١رای در برابر ٣٤رای جنتی توانست پیروزی خود را تثبیت کند. با پیروزی هاشمی رفسنجانی، مرحوم مهدوی کنی در انتخابات میان دوره خبرگان از حوزه تهران، برای انتخابات خبرگان نامزد شد. او در سال٨٩ و یکی از سال های حساس تاریخ جمهوری اسلامی در انتخابات داخلی این مجلس حضور پیدا کرد. حضور او که قطعی شد، هاشمی رفسنجانی از رقابت صرف نظر کرد و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، بدون رقیب و با ٦٣ رای رییس خبرگان شد.

مهدوی کنی پس از انتخاب به عنوان رییس مجلس خبرگان تعبیر جالبی به کار برد و گفت: «آقای هاشمی ریاست مجلس خبرگان را به من تفویض کردند» چرا که هاشمی از قبل اعلام کرده بود در صورت نامزدی مهدوی کنی از رقابت با او صرف نظر خواهد کرد. مهدوی کنی با این حال به خاطر بیماری و کهولت سن اغلب در جلسات حضور نداشت و نایب او یعنی هاشمی شاهرودی اداره جلسات را بر عهده می گرفت. 

رقابت هاشمی رفسنجانی و یزدی، اصلی ترین رقابت

با فوت آیت الله مهدوی کنی که ریاستش بر خبرگان از جنس ریاست مشکینی بود، بازار رقابت برای جایگاه ریاست در خبرگان بار دیگر داغ شد. با انصراف هاشمی شاهرودی، اما به نظر می رسید که رقابت بین هاشمی رفسنجانی و محمد یزدی جدی ترین رقابت باشد. یزدی و هاشمی رفسنجانی پیش تر یک بار دیگر، نه به عنوان رقیب بلکه در عرصه رسانه با هم مواجه شده بودند. ماجرا مربوط به سال ٨٨ است.

سه روحانی یعنی محمد یزدی، سیدحمید روحانی و روح الله حسینیان در آن سال نسبت به مواضع هاشمی رفسنجانی درباره انتخابات پر سر و صدای آن سال انتقاداتی را مطرح کردند. هاشمی رفسنجانی اما در دیدار جمعی از روحانیون و وعاظ و در جواب جمعی از حضار که اجازه جواب به اظهارات آقایان یزدی و حسینیان و حمید روحانی را خواستند، گفته بود: «سال هاست که جواب من به آقای یزدی درخواست شفا برای ایشان است و ارسال سلام. متاسفانه ایشان بر اثر مشکلات جسمی گاهی دچار عصبانیت می شود و عجولانه اعلام نظر می کند. افرادی هم هستند که شهرت خویش را از راه اهانت به دیگران می خواهند که جواب این گونه افراد هم سکوت است و دعا برای هدایتشان.»

محمد یزدی کیست؟

محمد یزدی ٨٣ ساله تا پیش از آنکه به ریاست خبرگان برسد، عضو شورای نگهبان و نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری بود. یزدی، همچنین دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه های علمیه است. او در سال ١٣٦٨ به ریاست قوه قضاییه منصوب شد. دوره او یک بار دیگر تمدید شده و تا سال ١٣٧٨ در قامت قاضی القضات حضور داشت.

از فعالیت های او در این قوه، انحلال دادسراها بود. حجت الاسلام شبیری زنجانی، مشاور عالی رییس قوه قضاییه در این باره به خبرگزاری شفقنا گفته بود: «آیت الله یزدی با دیدگاه حوزوی به قوه قضاییه رفت و دادسراها را جمع کرد، اما نبودن دادسرا با یک شرایط خاصی میسر است، یعنی اگر قاضی مجتهد باشد و در کنار او دستیارهای باتجربه  حاضر باشند خوب است؛ یعنی قاضی ای که به پرونده رسیدگی می کند مجتهد بوده، همانجا تحقیق کرده و رأی را صادر کند خوب است، اما زمانی که شرایط تغییر نکرده، با همان وضع موجود حذف دادسرا ها اشتباه بود.

آیت الله یزدی با این تعبیر که ما در اسلام دادسرا نداشتیم و مردم مستقیم به قاضی مراجعه می کنند و همانجا حکم صادر می شود دادسراها را حذف کرد، ولی به شرایط توجه نداشتند که این باعث شد مشکلاتی ایجاد شود. نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوره های اول و دوم، نمایندگی روسای سه قوه در هیات سه نفره حل اختلاف بین شهید رجایی و بنی صدر و رییس دادگاه انقلاب اسلامی قم و کرمانشاه از دیگر مسوولیت های رییس جدید خبرگان محسوب می شود. خبرگان دور چهارم در دور نخست با انتخاب اعضای هیات رییسه به کار خود پایان داد.

به این ترتیب آیت الله هاشمی شاهرودی با ٤٢ رای و موحدی کرمانی با ٢٩ رای به ترتیب به عنوان نایب رییس اول و نایب رییس دوم مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند که در حقیقت هاشمی شاهرودی در سمت خود ابقا شد. همچنین آیت الله دری نجف آبادی با ٤٥رای و آیت الله سیداحمد خاتمی با ٣٤رای همچنان به عنوان منشیان هیات رییسه باقی ماندند. 

اخبار سیاسی - شرق

جدید ترین مطالب سایت