لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

کشف قدیمی‌ترین اسفنج جهان

تیمی از محققان چینی، فرانسوی و آمریکایی، اسفنج باستانی را در جنوب چین کشف کرده اند که قدمت آن به 600 میلیون سال پیش می رسد.

کشف قدیمی‌ترین اسفنج جهان

تیمی از محققان چینی، فرانسوی و آمریکایی، اسفنج باستانی را در جنوب چین کشف کرده اند که قدمت آن به 600 میلیون سال پیش می رسد.

به گزارش ایسنا، اسفنج ها مدت هاست که سوژه تحقیقاتی دانشمندان هستند، اما اختلاف نظرهایی در مورد زمان پیدایش آنها بر روی زمین وجود دارد. زمین شناسان، زمان این ظهور را از 700 میلیون سال تا دوران کامبرین (بین 541 تا 485 میلیون سال پیش) برآورد کرده اند.

اما یافته های جدید، زمان پیدایش اسفنج ها را تقریبا در 600 میلیون سال پیش و زمان شروع دوران کامبرین پیش بینی کرده اند.

محققان زمان این پیدایش را برای درک تکامل حیوانات اولیه یعنی جدایی اسفنج ها از بسیاری از حیوانات دیگر حیاتی می دانند، زیرا این رخداد در تاریخ آغازین حیات بر روی زمین، بسیار تعیین کننده بوده است.

اسفنج جدید تقریبا دست نخورده باقی مانده و ارتفاع و عرض آن بیش از یک میلی متر گزارش شده است.

دانشمندان برای مشاهده اسفنج جدید، از میکروسکوپ الکترونی و فناوری اشعه ایکس استفاده کردند و نام Eocyathispongia qiania را بر روی این اسفنج گذاشته اند؛ این موجود، از صدها هزار سلول تشکیل شده و در سه اتاقک لوله مانند شکل گرفته است که به قاعده مشترکی متصل اند.

این اسفنج دارای ساختارهای سلولی است که شبیه ساختارهای اسفنج های مدرن است. محققان در این اسفنج، سلول های سطحی را یافته اند که نشان دهنده وجود منافذی است و چنین منافذی در اسفنج های مدرن نیز وجود دارند و ورود جریان آب به داخل این موجود زنده را کنترل می کنند.

جزئیات این تحقیق در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ارائه شد. 

اخبار علمی - ایسنا

جدید ترین مطالب سایت