لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

کارنامه دولت در سالی که گذشت

رسم وقرارِنانوشته ايست که در روزهاي پاياني سال شمسي ودر آستانه تعطيلات بلند نوروزي، رسانه ها و به ويژه روزنامه ها به مرور کارنامه کاري دولت در يک سال رفته مي پردازند و بيلاني از دستاوردها و کم کاري هاي دولتيان به مخاطبين شان ارائه مي دهند.

کارنامه دولت در سالی که گذشت

رسم وقرارِنانوشته ايست که در روزهاي پاياني سال شمسي ودر آستانه تعطيلات بلند نوروزي، رسانه ها و به ويژه روزنامه ها به مرور کارنامه کاري دولت در يک سال رفته مي پردازند و بيلاني از دستاوردها و کم کاري هاي دولتيان به مخاطبين شان ارائه مي دهند.

بر اين قرار، در يک سالي که از عمر دولت تدبير واميد گذشت، انصاف بايد داد که در يکي دو عرصه، دگرگوني محسوس بود .تلاش دولت براي مهار ضرباهنگ رشد تورم از جمله ستودني ترين کارهاي دولت ظرف يک سال گذشته بود.

تنها کافي است شرايط اسفناک وآهنگ بالاگيرنده رشد تورم را در دولت پيشين به ياد بياوريم تا به کار بزرگ دولت در زمينه مهار رشد تورم پي ببريم. اگرچه اين نيز پنهان ناشدني است که در حوزه اقتصاد کارهاي ناکرده ومشکلات ديرپايي همچون: ناروشني وضعيت صادرات و واردات کالا، جولان رانت خواران، بي توجهي به بخش خصوصي و فربه بودن دولت در ميدان اقتصاد و... هنوز به قوت خود باقي اند و از دولت در سالي که سپري شد به دليل حجم کارهاي باقيمانده از دولت قبل، براي ازسر راه برداشتنِ اين مشکلات کار نماياني سر نزد!

در عرصه سياست داخلي اما با بيشترين کم کاري ها و دودلي ها از سوي دولت در يک سال گذشته روبرو بوده ايم و هيچ مبالغه نخواهد بود اگر بگوييم دولت تدبير، ضعيف ترين نمايش اش را در اين حوزه به روي صحنه سياست آورده است! توضيح آنکه در يک سال گذشته به رغم وعده هاي رئيس جمهور مبني بر روشن کردن موتور احزاب و رونق افزايي به مطبوعات و نهادهاي مدني نه تنها تغيير دندان گير و قابل عرضي در اين زمينه به چشم نمي آيد؛ بلکه در حوزه مطبوعات و رسانه، دايره سخت گيري ها و بگير و ببند ها تنگ تر شد!

و رسانه هايي که پشتگرم و اميدوار به حقوقداني رييس دولت  کارشان را آغاز کرده بودند، با سکوت دل آزاري رو به رو بودند. سياست سفرهاي استاني که جزو ابتکارات دولت مهرورز بود و تحليلگران نسبت به ميزان سودمندي اين سفرها شک وشبهه زيادي داشتند ودر همان دولت مهرورز نيز با انتقادات فراواني روبرو بود، در دولت تدبير نيز پيگيرانه و تقريبا با همان سبک وسياق مستدام بود و هنوز چرايي اصرار غريب دولت کنوني به ادامه سياست سفرهاي استاني با تمام اشکالاتي که بر آن وارد است روشن نيست! هم از اين رو، سوگمندانه بايد اعتراف کرد که در پهنه سياست داخلي همچنان «حقه مهر بدان مهر و نشان است که بود»!

از اين ها گذشته، تدوين حقوق شهروندي واجراي آن که از قول هاي اصلي رييس دولت تدبير بود و در هنگامه رقابت هاي انتخاباتي سر وصداي زيادي برپا کرد گويا همگي به تعبير فرنگي ها «طوفان در فنجان چاي» بود و در يکسال گذشته رفته رفته به دست بي دريغ فراموشي سپرده شد و امروز حتي در دورترين افق ها نيز ديده نمي شود. در عرصه سياست خارجي، دوري گزيدن دولت تدبير واميد از ادبيات کم مايه و ماجراجويانه دولت پيشين در عرصه بين الملل، گشودن باب گفت وشنود جدي با گروه 1+5 و بهره بردن از متخصصين روابط بين المللي وفن ديپلماسي، از جمله نقاط قوت (به تعبير برخي بزرگ ترين نقطه قوت) دولت تدبير بود که ثمره آن شنيدن خبرهاي خوب از مذاکرات ديپلمات هاي ايراني و اميدواري به دست يافتن به توافقي سودمند است که احتمالا در راه خواهد بود و مي تواند نفس تازه اي به کالبد کم جانِ کار وکسب و صنعت بدمد.

در عرصه فرهنگ اما با وضعيتي گرگ وميش روبرو بوده ايم. مجوز گرفتن وانتشار کتاب هايي که سال ها در کنج انبارهاي وزارت ارشاد خاک مي خوردند و بردن نام نويسنده هاي شان در يک برنامه زنده تلويزيوني، سبب غيب شدن برنامه از روي آنتن و سانسور بي درنگ برنامه مي شد، اميدهاي بسياري را در دل اهل فرهنگ و به ويژه کتابخوانان بيدار کرد. مثلا بازنشر کتاب هاي غلامحسين ساعدي و يکي دو کتاب از رضا براهني نويسنده ومنتقد ادبي سرشناس، در اين زمينه قابل ذکر است؛ اما همچنان هستند کتاب ها ونويسنده هايي که در بند مميزي وخرده گيري ها گرفتارند ودر برزخ بلاتکليفي به سر مي برند.

رمان «کلنل» محمد دولت آبادي تنها نمونه اي از اين دست کتاب هاست. در عرصه موسيقي اما شرايط يک سال گذشته بي اغراق نااميدي آور بود. توضيح آنکه در اين سال سالن کنسرت ها در چند شهر با هجوم دَمادَم گروه هاي موسوم به «فشار» وبرهم ريخته شدن بساط گروه هاي موسيقي روبرو بودند.( به يک روايت بيست کنسرت موسيقي در سال 93 با يورش گروه هاي خودسر رو در رو شدند). زيان هايي که از اين رو به سرمايه گذاران اين عرصه وارد آمد به راستي چشمگير بود. بماند ضربه سنگيني که بر روح و روان علاقه مندان به شنيدن موزيک زنده فرود آمد که هرگز از ذهن نکته گيران و اهالي موسيقي و فرهنگ پاک شدني نيست! در اين ميان، اگرچه گلايه گذاري وزير فرهنگ را گهگاهي در اينجا و آنجا شاهد بوديم اما در تحليل نهايي مي توان بر اين نکته پاي فشرد که دولت تدبير واميد دستي به حمايت از اهالي موسيقي نشان نداد و به نظر نمي آيد با سر آمدن سال 93 روند هجوم به سالن هاي اجراي موسيقي زنده پايان پذيرد.

در عرصه فعاليت هاي اجتماعي، پيگيري جدي دولت در زمينه بيمه همگاني از جمله سياست هاي تحسين برانگيز دولت تدبير واميد بود. اما در حوزه محيط زيست، آلودگي هواي شهرهاي بزرگ به ويژه پايتخت و روند شتابنده استهلاک منابع طبيعي در سالي که گذشت همچنان برقرار بود. بر اين همه، غبارآگين شدن شهرهاي جنوبي وغربي کشور را نيز مي بايد افزود که هنوز واکنش درخوري از سوي دولت نسبت به پديده گرد وغبار و ريزگرد هايي که هر از چند گاهي استان هاي جنوبي وغربي را محاصره مي کنند به چشم نمي آيد وهمچنان ديدن گنبدِ نيلي آسمان براي ساکنان تهران و برخي شهرهاي بزرگ در بيشتر روزهاي سال جزو آرزوهاي بزرگ است!

کوتاه سخن اينکه اگر ملاک ميزان موفقيت دولت تدبيرواميد را شعارها ونويد هاي انتخاباتيِ شيخ ديپلمات قرار دهيم به نظر نمي آيد در مجموع نمره دولت تدبير در سال 1393چندان ممتاز باشد اما اگر مبنا را هشت ساله دولت مهرورز بگيريم وحجم بالاي خرابي هاي آن هشت سال کذا را به ياد بياوريم شايد مهمترين ويژگي دولت در سال گذشته اين باشد که اگرچه در برخي زمينه ها توفيق چنداني رفيق راهش نبود اما تا آنجا که ممکن بود هدف دولت بر اين مدار قرارگرفت که با دوري جُستن از ولنگاري هاي دولت قبل، به حجم خرابي هاي دولت احمدي نژاد نيفزايد وتا آنجا که امکان پذير است از «کاراکتر» دولت پيش از خود فاصله بگيرد. هم از اين رو، شايد بتوان بزرگ ترين امتياز دولت «تدبير واميد» را در سال گذشته اين دانست که در تمامي عرصه ها دست کم سعي وافري داشت که دولت «مهرورز» نباشد!

 اخبار سیاسی  -  مردم سالاری

 

جدید ترین مطالب سایت