لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

هجوم بی سابقه ارزهای انباری به بازار

در شرایطی که بانک مرکزی روز شنبه نرخ ارز مبادله ای را نسبت به روز گذشته افزایش داد و به ٢ هزار و ٧٩٩ تومان رساند، بازار راه خود را رفت و با اخبار خوش از مذاکرات، به سقوط قیمتی روز قبل افزود.

روزنامه شهروند: در شرایطی که بانک مرکزی روز شنبه نرخ ارز مبادله ای را نسبت به روز گذشته افزایش داد و به ٢ هزار و ٧٩٩ تومان رساند، بازار راه خود را رفت و با اخبار خوش از مذاکرات، به سقوط قیمتی روز قبل افزود. 

دلار تا ساعت ١٧ روز گذشته حدود ٩٠ تومان دیگر ریزش پیدا کرد و قیمت اسکناس های آمریکایی به ٣ هزار و ٢٣٩ تومان رسید. یورو هم حدود ٩٥تومان ریزش قیمت را تجربه کرد تا قیمت ٣٤٨٠ تومان روی تابلوهای صرافی دیده شود. قیمت سکه تمام بهار آزادی هم ٢٠ هزار تومان سقوط کرد تا روند نزولی قیمت ها بعد از حدود ١١٠ روز به ثبت برسد. 

حالا با این قیمت ها و بازگشت به عقب آنها باعث شده تا نرخ کنونی دلار در پایان سال، در مقایسه با  سال قبل حدود ٧ درصد بیشتر باشد و در عمل نصف تورم کنونی (١٥درصد) رشد داشته باشد. حالا قیمت گذاری افزایشی بانک مرکزی برای ارز مبادله ای هم نتوانسته مانع ریزش بازار شود اما در عمل فاصله ارز آزاد و مبادله ای را به مرز ٥٠٠ تومان رسانده تا  این امید ایجاد شود که به زودی ارز تک نرخی واقعی شود زیرا نرخ ارز مبادله ای با ارز ٢٨٥٠تومانی بودجه هم فاصله ٥٠ تومانی یافته است. 

ریزش ادامه دار در بازار ارز 

دیروز نرخ های متفاوتی از دلار روی خروجی رسانه ها قرار گرفت. قیمت ارز در بازار آزاد را یک رسانه ٣ هزار و ٢٨٩ تومان عنوان و اندکی بعد دیگر خبرگزاری قیمت ارز آزاد را ٣ هزار و ٢٨٦ تومان نوشت. 

این در شرایطی بود که تابلوهای صرافی ها در محیط های مجازی با تأخیر بیشتر قیمت گذاری های جدید را به نمایش می گذاشتند و به نوعی مقابل ریزش قیمت ها، مقاومت نشان می دادند. در همین زمان پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه طلا و جواهر کشور با سرعت بیشتری ریزش قیمت ها در بازار آزاد را به صورت زنده به نمایش می گذاشت. براساس آخرین اطلاعات درج شده در این سایت، قیمت دلار در بازار تهران در ساعت ١٧و ٤٠ دقیقه به ٢ هزار و ٢٣٦ تومان سقوط کرده است. 

 

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر کشور دلار در ساعات ابتدایی روز شنبه با رقم ٣ هزار و ٣١٦ تومان روی تابلوی صرافی ها قیمت خورده بود اما ریزش قیمت در طول روز ادامه داشت و نرخ ها تا آخرین ساعات روز گذشته به طور مداوم جابه جا شد. 

حالا موج ریزش قیمت دلار درست در شرایطی اتفاق می افتد که مطابق روند سال های گذشته، قیمت دلار به دلیل افزایش تقاضای ارز مسافرتی در اسفندماه سیر صعودی را تجربه می کند. 

افزایش فروش ارزهای انباری 

فعالان بازار ارز علت ریزش قیمت ها را اظهارات چند روز پیش ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و دیگر مردان اقتصادی کابینه دولت یازدهم می دانند. سیف که اخیرا و در حاشیه یک نشست بانکی از تک نرخی شدن ارز در  سال ٩٤ خبر داده بود، باعث شد کاهش قیمت دلار در بازار آزاد رقم بخورد و بلافاصله پس از این اتفاق دلار در یک روز کاهش ٧٠ تومانی قیمت ها را تجربه کند اما این کاهش قیمت ها متوقف نشده و قیمت ارز آمریکایی را در بازار تهران به زیر ٣ هزار و ٢٥٠ تومان کشانده است. 

فعالان بازار با اشاره به تداوم ریزش قیمت ها تا ٣ هزار تومان، به «شهروند» می گویند با ایجاد موج روانی مثبت در بازار ارز، صاحبان ذخایر ارزی دلارهای خود را برای فروش به عرضه گذاشته اند و همین افزایش تقاضا موجب تداوم ریزش قیمت ها شده است چرا که ارزهایی که تاکنون از سوی مردم و برخی شرکت ها و فعالان بازار انبار شده بود، با جو کنونی به بازار آمده و جو سقوط را تشدید کرده است. 

بهنام اسفندیاری صراف و فعال بازار ارز در این باره می گوید: موج روانی ایجاد شده در بازار و امیدواری مردم به نتیجه گرفتن در مذاکرات هسته ای باعث شده این روزها بازار ارز شاهد عرضه دلارهای ذخیره شده خانگی باشد که همین افزایش عرضه به تداوم ریزش قیمت ها دامن زده است. 

ذخایر بزرگ ارزی دلالان به بازار آمد 

هوشنگ کلاهی دیگر فعال بازار ارز با تأیید اظهارات همکارش می گوید: افزایش عرضه تنها منحصر به ارایه دلارهای خانگی نمی شود زیرا حجم دلارهای خانگی به اندازه ای نیست که قیمت دلار را یک روزه ٩٠ تومان کاهش دهد. 

وی ادامه می دهد: در حال حاضر علاوه بر دلارهای خانگی بیشتر فعالان بازار ارز و دلال ها نیز ذخایر بزرگ ارزی خود را به بازار عرضه کرده اند زیرا علاوه بر اخبار منتشر شده درباره تک نرخی شدن ارز، نحوه قیمت گذاری ارز مبادله ای توسط بانک مرکزی نیز نشان دهنده تلاش دولت برای نزدیک شدن نرخ ارز دولتی و ارز آزاد و در نتیجه کاهش قیمت ها در بازار آزاد است. 

او درباره پیش بینی اش از آینده نرخ دلار در بازار آزاد نیز توضیح می دهد: اگر یادتان باشد با روی کار آمدن دولت روحانی نیز در بازار موج روانی مثبت ایجاد شد و قیمت دلار در خردادماه همان  سال به ٢ هزار و ٨٧٠ تومان رسید این موج روانی با سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز اتفاق افتاد و دلار تا ٣ هزار و ٦٠٠تومان در بازار تهران معامله شد. در شرایط فعلی که مردم و بازار به نتیجه دادن مذاکرات هسته ای امیدوار شده اند قیمت دلار بازهم ریزش را تجربه خواهد کرد اما به نظر من نرخ دلار دیگر به زیر ٣ هزار تومان نمی رسد زیرا دولت بودجه را با دلار ٢ هزار و ٨٥٠ بسته است و از طرفی پیش بینی می شود قیمت نفت بدون افزایش خواهد بود، بنابراین دلار در بازار آزاد به زیر ٣ هزار تومان نمی رسد. 

حالا ریزش قیمت دلار در شرایطی اتفاق می افتد که پیش از این بازهم سیاست تک نرخی شدن قیمت ارز در لابه لای گفته های مدیران مختلف بانک مرکزی شنیده شده بود و براساس برنامه ریزی های کابینه یازدهم بنا بود این موضوع در نیمه دوم  سال ٩٣ کلید بخورد که موضوع به  سال ٩٤ موکول شد. 

حالا در زمانی که امید به نتیجه گرفتن مذاکرات در بین مردم و بازار تقویت شده به نظر می رسد بانک مرکزی نیز با حرکتی هوشمندانه و نحوه تعیین نرخ ارز مبادله ای تلاش دارد تا مقدمات تک نرخی شدن ارز را در بازار رقم بزند. موضوعی که به گفته سیف رئیس کل بانک مرکزی نیازمند تقویت مناسبات بین المللی شبکه بانکی است و تلویحا به نتیجه مثبت مذاکرات اشاره دارد. 

جدید ترین مطالب سایت