لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بگم‌ بگم‌ها ازقبل‌آغاز شده بود

خبرنگاران همه در لابی مجلس جمع شده بودند تا به سمت ساختمان مشروطه حرکت کنند تا در نشستی که با رئیس قوه مقننه دارند سوالات خود را یک به یک بپرسند. 

بگم‌ بگم‌ها ازقبل‌آغاز شده بود

خبرنگاران همه در لابی مجلس جمع شده بودند تا به سمت ساختمان مشروطه حرکت کنند تا در نشستی که با رئیس قوه مقننه دارند سوالات خود را یک به یک بپرسند. پس از دقایقی از حضور اصحاب رسانه بر صندلی های چوبی سالن مشروطه که خود یادآور مدرس ها بوده است علی لاریجانی با لبخند همیشگی وارد شد و بر صندلی مخصوص قرار گرفت تا ضمن صحبت های اولیه به سوالات خبرنگاران پاسخ بگوید.

رئیس مجلس در ابتدا با اشاره به تصویب سه قانون اقتصادی طی ماه های اخیر گفت: سه قانون مهم در چند وقت اخیر در مجلس مورد بررسی قرار گرفت. وی یکی از این قوانین را طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برشمرد و با مهم دانستن آن گفت: قانون مهمی است و بخش مهمی از وضعیت بودجه در سال های آینده را مشخص می کند.

لاریجانی خروج از رکود را دومین مصوبه اقتصادی مجلس طی ماه های اخیر عنوان کرد که دیروز در مجلس تعیین تکلیف شد. رئیس مجلس خروج صنایع و تولید از رکود، سهل گیری برای سرمایه گذاری، حمایت های بانکی و نحوه استفاده از صندوق توسعه ملی را از جمله موارد مندرج در این قانون عنوان و اظهار کرد: سومین قانون اقتصادی که در ماه های اخیر در مجلس به تصویب رسید، قانون بودجه بود که دیروز شورای نگهبان نظر نهایی خود را درباره آن اعلام کرد و به دولت ابلاغ می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی های بودجه 94 کل کشور اشاره کرد و افزود: اولین ویژگی کاهش جدی نفت در بودجه جاری بود که این رقم به 25 درصد رسید این درحالی است که به گفته رئیس مجلس سهم نفت در بودجه جاری طی سه سال گذشته 50 درصد بوده است که به 25 درصد رسیده است. رئیس مجلس با بیان اینکه بودجه 94 با همه تنگناها بدون کسری تنظیم شد، اظهار کرد: این از افتخارات دوره های اخیر است و باید توجه کرد اقتصاد کشور به سمت صادرات غیرنفتی سوق یافته و حجم آن درحال افزایش است.

 

 پیگیر حادثه قم نیستم 

خبرنگار آرمان سوال خود را درباره حادثه قم پرسید که آیا عوامل دستگیر شده اند  یا برخوردی شده است یا خیر که در این رابطه علی لاریجانی عنوان کرد این سوال را باید از قوه دیگری بپرسید، در این لحظه با این پرسش که به هر حال رئیس مجلس یک طرف مساله بوده است و می تواند در این رابطه توضیح دهد بیان کرد: طبق آنچه به من گزارش شده پیگیری هایی صورت گرفته است اما آنکه یک بررسی دقیقی صورت گرفته باشد، بعید می دانم. سپس خبرنگار دوباره ادامه داد: آیا شما شخصا پیگیر نیستید؟ این کوتاهی موجب نشد حادثه شیراز رخ دهد؟ لاریجانی پاسخ داد: من مسئول اجرایی این امور نیستم.

 برآیند فکری مجلس حمایت از تیم مذاکره کننده است

خبرنگاری درمورد بیانیه 260 نماینده مجلس درمورد ایستادگی تیم مذاکره کننده در مذاکرات و پیام این بیانیه از رئیس مجلس سوال کرد که علی لاریجانی پاسخ داد: اراده نمایندگان در مجلس این است که مذاکرات حرکت رو به جلو داشته است البته در مجلس آرا مختلف است. 

وی ادامه داد: در کل برآیند فکری مجلس این است که از تیم مذاکره  کننده حمایت کنیم تا مذاکرات پیش رود منتها مذاکرات چارچوب هایی دارد که رهبر معظم انقلاب آن را مشخص کرده و برخی نیز در قانون مجلس مشخص شده است و ما امیدواریم مذاکرات در چارچوب خود به جلو برود.

 اقداماتی همچون حادثه شیراز به هیچ وجه قابل قبول نیست 

سوال بعدی درباره حمله عوامل خودسر به علی مطهری در شیراز بود که رئیس مجلس پاسخ داد: این گونه اقدامات به هیچ وجه قابل قبول نیست. در نظامی که مردم سالاری و آزادی بیان وجود دارد، افراد باید بتوانند نظرات خود را بیان کنند. وی با اشاره به اینکه این گونه برخوردها ناصحیح است، افزود: این گونه برخوردها به وجهه کشور در خارج و داخل ضربه می زند. فکر نکنند این امور کمکی به نظام می کند بلکه این گونه موارد به نظام لطمه می زند.

 توافق هسته ای تحت اشراف رهبری است

سوال بعدی از لاریجانی درمورد اینکه آیا توافقنامه هسته ای در مجلس به تصویب می رسد یا خیر بود که رئیس قوه مقننه پاسخ داد: در روش کاری که جمهوری اسلامی ایران دارد، پرونده هایی که دراختیار شورای عالی امنیت ملی است ماذون از سوی رهبر معظم انقلاب هستند.  وی افزود: ما مشکلی از جنس رفتاری که در آمریکا صورت گرفته در ایران نداریم یعنی هماهنگی هایی در این امور وجود دارد. مجلس و دولت در این مسیر قرار دارند که با همفکری گام هایی را بردارند و این موضوع تحت اشراف رهبری است. خبرنگاری درباره فعالیت ضدایرانی سناتورهای آمریکایی از لاریجانی پرسید که رئیس مجلس پاسخ داد: کاری که سنای آمریکا انجام داد، کاری ناپخته بود. نباید این گونه انتظار داشت که ما از این کار آنان تقلید کنیم.

 ایران نگاه سلطه گرانه به هیچ کشوری ندارد

خبرنگاری درمورد روابط ایران با کشورهای عربی پرسید و لاریجانی پاسخ داد: هیچ مانعی در این راستا وجود ندارد که گفت و گویی بین ایران و همسایگان وجود داشته باشد. وی با بیان اینکه ما هیچ تجاوزی به کشورهای دیگر نکردیم این عراق بود که به ما تجاوز کرد و کشورهای عربی نیز در کنارش قرار گرفتند، افزود: ایران در مقابل آنان هیچ گاه اقدام انتقامی انجام نداد بلکه با روحیه اخوت و برادری با آنان که می دانست به عراق کمک کردند، رفتار کرد. رئیس مجلس تاکید کرد: البته آنان در این سال ها تبلیغاتی علیه ایران راه انداخته اند که درست نیست ،آنان مطمئن باشند اساس و حرکت انقلاب نشان می دهد که ایران نگاه رعب آمیز و سلطه ای به هیچ کشوری ندارد و نگاهش برادرانه و دوستانه است.

 تشکیل سازمان مبارزه با فساد در مجلس

رئیس مجلس درباره تاثیر منفی برخی اخبار بر افکار عمومی درباره مقامات ارشد دولت گذشته و همچنین درمورد عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: جلسات این ستاد در دولت جدید مرتب تر از گذشته تشکیل می شود و از مجلس نیز چهار نماینده در این جلسات حضور دارند و مرتب پیگیر موضوعات هستند. وی اضافه کرد: طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی که هم اکنون در مجلس درحال پیگیری است می تواند راه حلی بر این مشکل باشد.

 ممنوع التصویری باید از مسیر خودش حل شود

رئیس مجلس همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص ممنوع الخروجی رئیس جمهوری  اسبق و مصاحبه لاریجانی با روزنامه لوموند مبنی بر اینکه این مساله به آسانی قابل حل است و همچنین لزوم توجه به اصول 36 و 24 قانون اساسی و جایگاه ریاست محلس در صیانت از قانون اساسی و اینکه آیا محدودیت های اعمال شده علیه رئیس جمهور  اسبق سیر قانونی دارد یا خیر گفت: حتما سیر قانونی دارد؛ این از موضوعاتی است که باید از مسیر خودش به نحو سنجیده ای حل و فصل شود. نکته ای هم که عرض کردم این بود که قوه قضائیه کاری نکرده است بلکه دبیرخانه تصمیم را گرفته است.

 نظارت فراتر از NPT شرایط دارد

لاریجانی همچنین در ادامه درخصوص نظارت های فراتر از پروتکل ان پی تی گفت: این مساله شرایطی دارد. ما در مجلس قانونی داشتیم که اجرای پروتکل الحاقی را منوط به این کردیم که پرونده در شورای امنیت نباشد و تحریم ها برداشته شود؛ آنچه من گفتم این بود که باید به مصوبه مجلس توجه شود. 

 وضع بهتر می شود

خبرنگار یکی از روزنامه ها درمورد گرانی های کشور پرسید که رئیس مجلس پاسخ داد: مساله گرانی موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم. باید فضای رکود را به رونق تولید تبدیل و در تسهیل فضای کسب وکار تلاش کنیم. لاریجانی گفت: مجلس و دولت باید تلاش کنند شرایط سرمایه گذاری را فراهم کنند و من فکر می کنم در آینده وضع بهتر می شود.

 بگم بگم ها از قبل شروع شده بود

رئیس مجلس درمورد انحراف مبارزه با مفاسد اقتصادی و اینکه برخی ها بگم بگم هایی را شروع کرده اند و می خواهند بهره برداری سیاسی کنند، نیز گفت: البته بگم بگم ها از قبل شروع شده بود و قبل از این استفاده می کردند.

 توافق هسته ای امکانپذیر است

لاریجانی درباره این سوال که شما چقدر توافق هسته ای را امکانپذیر می دانید، گفت: من نگاه بدبینانه ای ندارم و قبلا هم گفته ام توافق حتما امکانپذیر است و اگر طرف مقابل زیاده خواهی نکند خیلی از گام ها برداشته شده است و می توانند در مذاکرات به توافق برسند. 

 نباید به اظهارات یک مجرم توجه کرد

خبرنگاری پرسید: درمورد اسامی 170 نفر از کاندیداهای مجلس هشتم که مورد ادعای رحیمی بود آیا مجلس یا قوه قضائیه اراده جدی برای اعلام اسامی این نمایندگان دارد؟ لاریجانی تصریح کرد: اگر متهمی ادعایی کند نباید دستاویز قرار گیرد، البته ما به قوه قضائیه گفته ایم که این موارد را بررسی کند و آنها وظیفه رسیدگی دارند.

 قانونگرایی دولت یازدهم بیشتر از دولت گذشته 

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه رسالت مبنی بر نمره دهی مجلس به عملکرد دولت گفت: معاونت نظارت یک ارزیابی کلی از نحوه پیگیری قوانین را برای دولت تدوین و ارسال کرد که نشان می داد برخی از مفاد قانون برنامه آیین نامه هایش تدوین نشده یا پیگیری های لازم برای تحقق برنامه صورت نگرفته است که بخشی از نظارتی بود که مجلس انجام داد. وی در ادامه گفت: در گذشته ما تخلفات قانونی بیشتری داشتیم و در هیات دولت تطبیق مصوبات دولت با قوانین هست که در گذشته رقم قابل توجهی از مصوبات دولت برای تخلف از قانون را رد می کردیم و این نشان می دهد که رویکرد دولت فعلی بهتر شده و قانون گراست؛ اگرچه در بعضی زمینه ها ضعف هم داریم.

 اسناد پول کثیف به قوه قضائیه ارائه شود

سپس خبرنگار دیگری با اشاره به موضوعاتی که اذهان مردم را مشوش کرده پرسید آیا پیش بینی راهکارهای جدی برای تقویت نظارت بر این مباحث وجود دارد یا خیر که رئیس مجلس در پاسخ بیان کرد: این مباحث هر کدام جایگاهی در کشور دارد و باید پیگیری کنند و اگر اسنادی برای مساله ای چون پول های کثیف وجود دارد باید به قوه قضائیه داده شود و پس از اینکه مدارک به قوه قضائیه داده شد مجلس هم می تواند نظارت کند.

 اخبار سیاسی -  ارمان 

جدید ترین مطالب سایت