لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

عیدی خوب فقط پول است؟!

عیدی دادن رسمی قدیمی است و معمولا بزرگ ترها به مناسبت آغاز سال جدید هدیه ای به کوچک ترها می دهند؛ در سال های نه خیلی دور پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، پدرها و مادرها اسکناس های نو و تانخورده را لای قرآن می گذاشتند و سر سفره هفت سین و بعد از سال تحویل به کوچک ترها می دادند تا این پول متبرک شده به قرآن هدیه ای باشد به بچه ها به این نشانه که زندگی شان در سال پیش رو پررونق باشد.

روزنامه آرمان: عیدی دادن رسمی قدیمی است و معمولا بزرگ ترها به مناسبت آغاز سال جدید هدیه ای به کوچک ترها می دهند؛ در سال های نه خیلی دور پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، پدرها و مادرها اسکناس های نو و تانخورده را لای قرآن می گذاشتند و سر سفره هفت سین و بعد از سال تحویل به کوچک ترها می دادند تا این پول متبرک شده به قرآن هدیه ای باشد به بچه ها به این نشانه که زندگی شان در سال پیش رو پررونق باشد.

این اسکناس ها در سال های دورتر صد تومانی و دویست تومانی بود اما بعد از سال ها عیدی هایی که حسابی بچه ها را سر ذوق می آورد هزار تومانی های آبی بود که تعدادشان به نسبت هزاری های سبز رنگ خیلی کمتر بود و بچه ای که چند هزاری آبی و چند پانصد تومانی قرمز داشت کلی فخر می فروخت به آنهایی که هزاری سبز و پانصدی های معمولی داشتند. آخر سر هم یا این پول ها خرج خریدن تنقلات می شد یا پدر و مادرها وقتی جمع می شد یک چیزی که به درد بچه ها بخورد برای شان می خریدند.

علاوه بر اسکناس های نو و تا نخورده لای کتاب خیلی وقت ها عیدی ها هدیه هایی غیرمادی مثل کتاب، لباس یا چیزهای نظیر این بود. اما با گذشت سال ها و از بین رفتن اسکناس های هزارتومانی آبی و آمدن اسکناس های پنج هزار تومانی و 10 هزار تومانی دیگر رسم ها شکل دیگری گرفت و کسی برای گرفتن اسکناس هزار تومانی آبی ذوق نداشت؛ دیگر تعداد اسکناس ها مهم بود و پنج تومانی یا 10تومانی بودن شان! حتی دیگر پول ها نو هم نبودند! 10 هزار تومانی پاره خیلی بیشتر از هزار تومانی تا نخورده اهمیت داشت! هدیه دادن هم که به کلی از مد افتاد؛ چه معنی داشت به جای دادن چند 10 هزار تومان پول نقد طرف یک دیوان حافظ می خرید یا یک رمان مطرح را عیدی می داد؟!

حالا این رقم های گزافی که عده ای برای عیدی گرفتن انتظار دارند یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده ها در ایام نوروز است. خانواده هایی که باید در این گرانی مبلغ بالایی به بچه ها، تازه عروس دامادها و... عیدی بپردازند. گاهی خانواده های پررفت و آمد طبقه متوسط ناچار می شوند تا سقف یک میلیون در دو هفته نوروز عیدی بدهند. علاوه بر فشار اقتصادی و به تبع آن فشار روانی که به افراد برای تحمیل این هزینه ها وارد می شود سنت هدیه دادن نیز به کلی رو به نابودی است.

 هدیه دادن که پررنگ ترین وجه عیدی دادن هم بر آن اساس است به کلی جای خود را به هدایای مادی داده است. دیگر کمتر کسی است که در میدان انقلاب به دنبال کتاب های خوب برای عیدی دادن باشد و گلفروشی ها نیز که پیش ترها حسابی در عید سرشان شلوغ می شد الان در بسیاری اوقات تعطیلند و شاید تنها کسانی که می خواهند سری به اهل قبور بزنند برای خریدن گل به گلفروشی ها سر بزنند.

سنتی درحال نابودی

یک جامعه شناس درباره رسم عیدی دادن می گوید: این رسم بسیار شیرین و خوب است؛ اینکه همه به مناسبت سال نو و برای تبریک گفتن به یکدیگر هدیه ای تدارک ببینند بسیار زیباست اما، متاسفانه این مادی شدن هدیه ها و این که همه ترجیح می دهند پول نقد هدیه بگیرند ریشه در فرهنگ فعلی مردم دارد.

قمر فلاح در گفت وگو با «آرمان» ادامه می دهد: اینکه مردم در شرایط اقتصادی فعلی ترجیح می دهند به جای دریافت هدیه، پولش را بگیرند و خرج چیزی کنند که لازم دارند اما این درست نیست. اصل و شیرینی این رسم به این است که فردی برای شخص مورد علاقه اش چه اعضای خانواده و چه دوستان در روزهایی که همه مشغله دارند وقت بگذارد و سعی کند برای او هدیه ای بخرد که خوشحالش کند.

 اینکه کسی به فکر بوده و برای ما وقت صرف کرده و به رسم تبریک سال نو هدیه ای برای ما خریده، ارزشمند است نه اینکه پول بگذارد در پاکت و از سر تکلیف چیزی بدهد! ضمن اینکه وقتی رسم شود که مردم به هم پول عیدی بدهند و مقدارش نیز اهمیت پیدا کند آن کسی که توان عیدی دادن ندارد و قصد داشته است برای تبریک سال نو یک شاخه گل بخرد احساس می کند دادن چنین هدیه ای بی ارزش است یا ناچار می شود از هر طریقی شده پولی فراهم کند که قطعا تحت فشار قرار می گیرد یا تصمیم می گیرد دیگر هدیه ای ندهد چون هدیه ای که مد نظر خودش بوده بی ارزش است و توان مالی بیشتری هم ندارد.

او تصریح می کند: با این نگاه به عیدی دادن این سنت زیبا به مرور زمان از بین می رود چون کسی که ندارد کاری نمی تواند بکند.  فلاح درباره چگونگی حل این مشکل می گوید: افرادی که در فرهنگ سازی این مملکت نقش دارند باید کاری برای اصلاح فرهنگ های غلط انجام دهند. سازمان هایی مثل وزارت ارشاد و آموزش و پرورش. 

با تهیه این گزارش و نظر یک یا دو جامعه شناس مشکلی حل نمی شود؛ اصلاح فرهنگ های غلط نیازمند برنامه ریزی است؛ برنامه های بلندمدت و مستمر. برای مثال در کتاب های درسی می توان درس هایی را قرار داد که از اهمیت هدیه دادن و اینکه مهم آن به یاد بودن است نه ارزش مادی آن صحبت شود و این نوعی آموزش به بچه هاست. او ادامه می دهد: اما در سال های اخیر حتی آن درس هایی که پیش تر راجع به هدیه سال نو در کتاب های درسی بوده حذف شده است. 

از طرفی وزارت ارشاد نیز نقش بسیار مهمی در این فرهنگ سازی می تواند ایفا کند. رسم های درست و صحیح می تواند از طریق صداوسیما ترویج شود علاوه بر این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند فیلم هایی بسازد که به صورت ضمنی به این سنت ها اشاره کند  یا خیلی دقیق به آن بپردازد؛ حتی می توان برای کودکان که در سن یادگیری هستند انیمیشن بسازند. 

 چشم و هم چشمی در عیدی دادن

یک روانشناس درباره این رسم قدیمی به «آرمان» می گوید: هدیه دادن قطعا به خودی خود رسم زیبایی است ولی وقتی کاملا جنبه مادی پیدا کند زیبایی اش را از دست می دهد. وقتی هدیه مادی به کسی داده می شود مخصوصا زمانی که رقمش بالا باشد جنبه تحمیلی پیدا می کند یعنی کسی که گرفته فکر می کند به علت مناسبات و تعارفات آن را گرفته و بعد هم به فکر این است که در مناسبت بعدی آن هدیه را با رقمی بالاتر جبران کند و این اصلا مصداق بارز یک فضای چشم و هم چشمی است. یکی یک مبلغی را به فلان تازه عروس فامیل هدیه می دهد نفر بعدی حتما می خواهد 50 هزار تومان بگذارد رویش! این رقابت در هدیه دادن صحیح نیست. هدیه می تواند یک شاخه گل باشد یا یک کتاب.

بهروز بیرشک با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در این باره می گوید: به جز رسانه ها و آموزش و پرورش که اهمیت بالایی در فرهنگ سازی دارند این خانواده ها هستند که با یاد دادن آموزه های صحیح به فرزندان شان می توانند این فرهنگ را اصلاح کنند. وقتی بچه ای ببیند که پدر و مادرش برای دادن پول بیشتر به فردی از فامیل دارند تلاش می کنند طبیعی است که یاد بگیرد هدیه وقتی ارزش دارد که پول و مبلغش بالا باشد. این که اهمیت هدیه به بار عاطفی و معنوی آن است باید از کودکی و در خانواده ها به بچه ها آموزش داده شود.

عیدی خوب فقط پول است؟!

جدید ترین مطالب سایت