فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ابراز امیدواری نسبت به صدور ویزا برای حجاج

مرضیه افخم ابراز امیدواری کرد: موضوع صدور ویزا برای حجاج ایرانی از سوی عربستان حل شود.

خبرگزاری ایسنا: مرضیه افخم ابراز امیدواری کرد: موضوع صدور ویزا برای حجاج ایرانی از سوی عربستان حل شود.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود با خبرنگاران در این خصوص ادامه داد: موضوع صادر نشدن ویزا از سوی عربستان مشکلات فنی است و در تلاشیم تا کمک کنیم موضوعات فنی رفع شود تا شرایط برای فعالیت موثر کنسولگری های عربستان در ایران فراهم شود.

وی افزود: گرچه در صدور ویزا وقفه ایجاد شده اما امیدواریم این موضوع حل شود و تغییری در روند کار ایجاد کنیم.

وی در رابطه با گزارش حقوق بشری احمد شهید، خاطرنشان کرد: باید به بحث حقوق بشر به صورت فنی نگاه شود و به پیشرفت ها و واقعیت های کشور ما توجه جدی شود.

وی ادامه داد: نکاتی که در گزارش های حقوق بشری در رابطه با ایران قید می شود باید پاسخ های فنی و کارشناسی مربوط به آن نیز که همراه با مستندات به شورا و مراجع ذی ربط ارائه می شود انعکاسی در گزارش ها داشته باشد.

افخم با اظهار تأسف از رسیدگی به پرونده های حقوق بشری ایران، گفت: متأسفانه در بخشی از این گزارش ها به نظرات، دیدگاه ها و مستنداتی که ایران ارائه می کند توجه نمی شود. در عین حال مقوله حقوق بشر بحثی است که دولت جمهوری اسلامی ایران کاملاً بر آن به عنوان یکی از مسئولیت های داخلی خود واقف است و برای ارتقای حقوق بشر تلاش می کند.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم که سازوکارهای حقوق بشری از نگاه سیاسی دور شود و در عین حال با مشارکت فعال و گفت وگوهایی که انجام می شود در این زمینه گام برداریم. همچنین حتی دیدارهایی در سطح نمایندگی های ما و هیأت هایی که به ژنو و نیویورک سفر داشتند با احمد شهید برگزار شده و در عین حال دیدگاه ها صریحاً  به ایشان ابراز شده بود و انواع مصاحبه ها و مستندات غیرواقعی که ایشان ارائه کرده اند مورد نقد قرار گرفته است و مباحث و مستندات مربوط نیز ارائه شده است. در هر حال این تلاش ها به صورت مجموعه ای ادامه دارد و ما امیدوار هستیم نگاهی کاملاً بیطرفانه و واقع بینانه در رابطه با بحث حقوق بشر ایران در صحنه بین المللی به تدریج تقویت شود که مذاکرات نیز در این راستا می تواند موثر باشد.

وی ادامه داد: کاملاً عیان شده است که بحث حقوق بشر موضوعی کاملاً سیاسی است و تقریباً متأسفانه در حال خارج شدن از سازوکارهای حقوق بشری است و اراده ای فراتر از مباحث حقوق بشری مسأله نقض حقوق بشر در ایران را دنبال می کند.

افخم با اشاره به همکاری های ایران در زمینه حقوق بشر کشورمان با سازمان های بین المللی، افزود: جمهوری اسلامی ایران با همه سازوکارها و عوامل مرتبط در زمینه حقوق بشر همکاری کرده و حضور فعال در شورای حقوق بشر دارد. همچنین گزارش UPR که ایران سالانه تهیه می کند و آخرین مورد آن که بسیار گزارش خوب و موثری بود حاکی از این همکاری ها است.

وی ادامه داد: علاوه بر این مشارکت فعال، تحولاتی که در ایران رخ می دهد نشان می دهد که ایران به عنوان عضوی مسئول و فعال که خودش به مسائل حقوق بشر توجه جدی دارد و این توجه امروز در صحنه بین الملل هم به یک باور تبدیل می شود اما در عین حال تلاش های سیاسی معاندین و کسانی که بهره برداری های سیاسی از مسأله حقوق بشر انجام می دهند را نیز شاهد هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تأکید کرد: به نظر ما باید بحث حقوق بشر در ایران کاملاً فنی دیده شود و به پیشرفت ها و واقعیت های کشورمان توجه جدی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در رابطه با گفت وگوهای انجام شده در لوزان بین ایران و اعضای گروه 1+5 و احتمال ایجاد تفاهم، گفت: گفت وگوها بسیار فشرده و حساس در جریان است. مذاکراتی که بین دکتر صالحی و وزیر انرژی آمریکا انجام شد، گفت وگوها و مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان با همتای امریکایی را هم به طور فشرده داریم که امروز هم برنامه هایی برای مذاکرات وجود دارد. همچنین مدیران سیاسی امروز در سطح گروه 1+5 در لوزان حاضر می شوند و برنامه هایی را برای گفت وگو و ادامه مذاکرات دارند.

وی ادامه داد: تلاش بی وقفه ادامه دارد و مذاکرات به مرحله بسیار پیچیده و حساسی رسیده است و روزهای کاری بسیار فشرده ای برای تیم سپری می شود. در همین راستا تلاش صورت می گیرد تا فاصله ها در مذاکرات کم شود.

افخم در رابطه با بخش فنی مذاکرات ایران و گروه 1+5 نیز خاطرنشان کرد: در حوزه فنی پیشرفت های خوبی رخ داده است و تقریباً همان طور که صالحی هم اشاره داشت بخش زیادی از مسائل فنی حل شده است و در عین حال در حوزه مباحث تحریم ها همچنان گفت وگوها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مذاکرات در لوزان، تصریح کرد: مسائل فنی، ابعاد حقوقی و پیچیده ای دارد که تیم کار بر روی آن را دنبال می کند. در روزهای آینده باید دید در خلال مذاکرات این مسائل چگونه پیگیری می شود.

افخم درباره وضعیت زندانیان در بحرین و گزارشات نه چندان خوب درباره رفتار بحرینی ها نسبت به زندانیان، گفت: امیدوار هستیم این شرایط با گفت وگوهای داخلی حل شود. مراجع حقوق بشر در این باره مستندات و گزارش هایی ارائه کرده اند. آنچه که مسلم است باید این مساله با نگاه داخلی و گفت وگوها در داخل کشور حل شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر اینکه ایران علاوه بر کمک های انسان دوستانه و دارویی، کمک های نظامی و تسلیحاتی به این کشور داده است، گفت: این مباحث فرافکنی است و به هیچ وجه درست نیست. کمک های ایران انسانی و دارویی بوده است. تفاهماتی در گذشته انجام گرفته که در آن زمان امکان اجرایی کردن آنها وجود نداشت اما امروز این امکان به وجود آمده است و این کمک ها دارویی و انسانی است. این مباحث مطرح شده کاملا مغرضانه و بی اساس است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات بان کی مون دبیرکل سازمان ملل درباره شکست این سازمان در دستیابی به آرمان های اعلام شده، گفت: سازمان ملل بر اساس وظایف خود مسئول رسیدگی به چالش های مختلف در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... است. متاسفانه به دلیل اینکه برخی از اعضای دائم شورای امنیت مانع از عملکرد عادلانه و اجرای وظایف آن شده اند امروز شاهد این اتفاق هستیم. نمونه بارز آن در مساله فلسطین است که برخی از اعضای دائم شورای امنیت با حمایت بی دلیل خود از رژیم صهیونیستی مانع از احقاق حقوق فلسطین می شوند.

وی ادامه داد: انتظار می رود با مشارکت همه کشورهای عضو گامی در مسیر ارتقای کارآیی سازمان ملل برداشته شود. درواقع اصلاح ساختار سازمان ملل می تواند با مشارکت همه کشورهای جهان گامی مهم برای تقویت جایگاه سازمان ملل باشد.

ابراز امیدواری نسبت به صدور ویزا برای حجاج

جدید ترین مطالب سایت