فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

عبور از بحران تیر؛ توافق جامع

بی شک این کار بزرگ دولت روحانی و ظریف در تاریخ ثبت خواهد شد. به نظر من ظریف و روحانی مزد شجاعت و صبوری خود را خواهند گرفت. 

عبور از بحران تیر؛ توافق جامع

بی شک این کار بزرگ دولت روحانی و ظریف در تاریخ ثبت خواهد شد. به نظر من ظریف و روحانی مزد شجاعت و صبوری خود را خواهند گرفت. محمدجواد ظریف و تیم او کار بزرگی را برای کشور انجام دادند. این اقدام دولت روحانی و ظریف را از لحاظ تاریخی می توان با اقدام دولت مصدق در ملی کردن صنعت نفت، یا حتی کار شاه عباس در نجات بندرعباس مقایسه کرد.

چهاردهم فروردين ١٣٩٤، ساعت شش صبح، هنوز هوا خاکستري کمرنگ است و خورشيد آنقدر بالا نيامده که نور درخشانش هوا را زردرنگ و گرم کند. کنار ترمينال شماره دو مهرآباد، جلوي ورودي پاويون دولت، گروهي عکاس و فيلمبردار و تعداد زيادي جوانان موبايل به  دست ايستاده اند، جمعيت آشکارا خوشحالند. سوز سرد صبح بهاري همه را در خود فروبرده اما چهره ها خندان است.

پسر جوان با موهاي فر مشکي به دختر کناردستي اش مي گويد: در اين چند روزه فقط چندساعت خوابيده ام. دختر با خنده جواب مي دهد: ببين حال ظريف چيه.

پسر: «اون که ديگه مي تونه رکورد جديد بي خوابي رو توي گينس ثبت کنه» و در ادامه حرفش با آهنگ شعار هاي مردمي مي خواند: خيال نکن ظريفه/ شيش نفرو حريفه.

کمي عقب تر از جايي که مردم ايستاده اند کنار جدول خيابان، نيسان بزرگي ايستاده و باند هاي بزرگي روي سقف ماشين است. در نيسان عقبي، تعدادي گوسفند است، براي قرباني کردن جلوی تيم وزارت امور خارجه. نيسان ها ظاهرا متعلق به تيمي است که از سوي دولت براي استقبال آمده اند. چهار- پنج نفري بيشتر نيستند، از باند هاي روي نيسان سرود «يار دبستاني» شروع به پخش مي شود، جمعيت شور مي گيرند، کنار هم جمع مي شوند و همراه سرود، شروع به خواندن مي کنند:

يار دبستاني من، با من و همراه مني/ چوب الف بر سر ما، بغض من و آه مني/حک شده اسم من و تو، رو تن اين تخته سياه/ ترکه بيداد و ستم، مونده هنوز رو تن ما/دشت بي فرهنگي ما هرزه تموم علفاش/ خوب اگه خوب؛ بد اگه بد، مرده دلاي آدماش/دست من و تو بايد اين پرده ها رو پاره کنه/ کي ميتونه جز من و تو درد مارو چاره کنه؟

و بعد از آن نوبت سرود «وطنم» است که توسط جمعيت همراهي مي شود:

نام جاويد وطن، صبح اميد وطن/ جلوه کن در آسمان، همچو مهر جاودان/وطن  اي هستي من، شور و سرمستي من/ جلوه کن در آسمان، همچو مهر جاودان/بشنو سوز سخنم، که هم آواز تو منم/ همه جان و تنم، وطنم وطنم وطنم وطنم

همه مي خواهند بدانند هواپيماي وزير امور خارجه چه ساعتي بر زمين مي نشيند. مردي که پشت سرم ايستاده مي گويد پرواز ساعت سه نيمه شب بوده و احتمالا حدود هشت- هشت ونيم، تيم مذاکره کننده وارد مي شوند. ساعت هشت صبح کم کم آفتاب بهاري کمي با ما منتظران، مهربان تر شده، دو جوان از تيم استقبال دولت وسط جمعيت غيرمتمرکز ما می آیند و مي گويند: دوستان شعار هاي مثبت بدهيد، دوربين هاي صداوسيما اينجا زياد هستند. يکي از آنها بلندگويي به دست مي گيرد و شعار مي دهد: دکتر ظريف زنده باد، روحاني پاينده باد.

جمعيت نگاهش مي کنند و لبخند مي زنند، اما شعار را تکرار نمي کنند. يک نفر از وسط جمعيت مي گويد: آقا ما مي خواهيم خودجوش باشيم و شروع مي کند به شعاردادن. از داخل باند هاي روي نيسان سرود «آفتابکاران» پخش مي شود و همه بي اختيار همراه مي شوند:

سر اومد زمستون، شکفته بهارون/ گل سرخ خورشيد باز اومد و شب شد گريزون/کوه ها لاله زارن، لاله ها بيدارن/ تو کوه ها دارن گل گل گل آفتابو مي کارن/توي کوهستون، دلش بيداره/ تفنگ و گل و گندم، داره مي ياره/توي سينه اش جان جان جان، توي سينه اش جان جان جان/يه جنگل ستاره داره، جان جان، يه جنگل ستاره داره

ماشين هاي تشريفات که به سمت پاويون دولت مي روند، همه ساکت مي شوند و سعي مي کنند منظم بايستند. سرود «آفتابکاران» همچنان از باند هاي تيم استقبال دولت پخش مي شود. جمعيت براي بعيدي نژاد که داخل پژويي سريع رد مي شود هورا مي کشند و پس از آن، ماشين شاسي بلند حامل دکتر ظريف از راه مي رسد. ظريف از دريچه سانروف (پنجره سقفي) بيرون آمده و دست تکان مي دهد. جمعيت يک صدا فرياد مي زند:

دکتر ظريف زنده باد/ روحاني پاينده باد

وزير اهل منطق/ يادآور مصدق

يا حسين

خورشيد روز چهاردهم فروردين ١٣٩٤ مهربان شده، حالا هوا زردرنگ و گرم است.

-------------------------------------------------------------------------------------

در تاریخ ثبت می شود

حسین مرعشی

 بی شک این کار بزرگ دولت روحانی و ظریف در تاریخ ثبت خواهد شد. به نظر من ظریف و روحانی مزد شجاعت و صبوری خود را خواهند گرفت. محمدجواد ظریف و تیم او کار بزرگی را برای کشور انجام دادند. این اقدام دولت روحانی و ظریف را از لحاظ تاریخی می توان با اقدام دولت مصدق در ملی کردن صنعت نفت، یا حتی کار شاه عباس در نجات بندرعباس مقایسه کرد. امیدواریم آحاد مردم حتی دلواپسان، قدر تدابیر عالی رهبری، شجاعت و اقدامات موثر رییس جمهور و قدر کار کار شناسی طاقت فرسای ظریف و همکارانش را بدانند تا در سال همدلی دولت و ملت در ادامه این گام مهم گام های بلندی برای شکوفایی اقتصادی و رفع فقر و ایجاد رفاه مردمی که سال ها جانفشانی و ایستادگی کردند، برداشته شود.

دلواپسان از امروز در معرض آزمون بزرگی هستند و باید دید آیا قدر این نعمت بزرگ الهی را می دانند، یا خیر. اگر آنها قصد خدمت و دستیابی به منافع ملی را داشتند، باید امروز راضی باشند، اما اگر قصدشان خودنمایی و دستیابی به اهداف افراطی بوده، از امروز باید با تأسی تاییدات رهبری آرام بگیرند و بگذارند در سال تعامل دولت و ملت این دولت هم در آرامش کشور را اداره کند. بی شک این کار بزرگ دولت روحانی و ظریف در تاریخ ثبت خواهد شد. به نظر من ظریف و روحانی مزد شجاعت و صبوری خود را خواهند گرفت. / ایلنا

چهره معقولی از ایران ارایه کردیم

 غلامحسین کرباسچی

به نظرم کار بزرگ و تاریخی ای رخ داده است. شاید خیلی از شخصیت های سیاسی در یک چنین وضعیتی جرات نمی کردند که به این وادی پا بگذارند. ولی آقایان روحانی و ظریف یک کار خیلی بزرگ تاریخی را به ثمر رساندند که امیدواریم ادامه آن هم به همین شکل پیش برود و ثمراتش برای مردم مفید باشد و از لحاظ ملی مقدمه خروج ایران از یک دوره سختی باشد که در هشت سال دولت گذشته ایجاد شد. مذاکرات اخیر توانست چهره ای معقول و سیاسی از ایران در دنیا ارایه کند.

با این چهره  معقول حتی از منظر کسانی که فکر می کنند که اصلی ترین وظیفه و مسوولیتشان گسترش افکار و ایده های انقلاب اسلامی است می توان با دنیا بهتر سخن گفت. در شرایط جدید و با این چهره قدرتمند و اقتدار سیاسی است که هیات جمهوری اسلامی در مقابل همه قدرت های مطرح جهان نشست و با اقتدار توانست طرف مقابل را قانع به پذیرش درخواست ها و ادعاهای ایران بکند. به نظرم حتی شعارهای انقلاب را در این وضعیت بیشتر و بهتر می توان در دنیا مطرح کرد و منتظر عکس العمل مثبت آن ماند. ما در شرایط انزوایی به سر می بردیم که دنیا با ما برخورد نامناسبی داشت. در آن شرایط حتی حرف ها و شعارهای ایدئولوژیکی ما بسیار بد و نامعقول مطرح می شد. در پرتو رفتار غیرمعقولی که برخی مسوولان اجرایی در این سال ها داشته اند بسیاری از شعارهای حتی امام و انقلاب مهجور مانده است و نتوانسته ماهیت خودش را مطرح کند.

در حالی که شعار انقلاب اسلامی، شعار اعتدال و برخورد های معقول با مسایل در دنیا بوده است، برخی افراد سمبلی از افراط و حرف های شعاری غیرمعقول و رجزخوانی های غیرقابل پذیرش در دنیا را مطرح کردند و گاهی اوقات حتی با لوده بازی و حرف های سخیف به جای برخورد معقول و مطرح کردن حرف های غیرقابل پذیرش، حتی حرف های معقول و درست و انتقادهای قابل قبولی که نسبت به مناسبات بین المللی می توانست داشته باشد را نامعقول جلوه کردند. این وجه سیاسی ماجرا بود اما مسایل اقتصادی هم که در پرتو رابطه درست با دنیا می توانستیم داشته باشیم و نداشتیم به جای خود. /شرق

دستاورد مقاومت منطقی

مرتضی مبلغ

نتایج به دست آمده تا همین جا دستاورد بسیار بزرگی برای ملت ایران است، در فضایی که قطعنامه های فصل هفت شورای امنیت که از جمله سخت ترین و بدترین قطعنامه های این شوراست، تحریم های شدیدی علیه ایران شکل داده بود به علاوه تحریم هایی که آمریکا و اروپا علیه ایران تصویب کرده بودند، شکستن اینها قدم بسیار خوبی است. در شرایطی که همه قدرت های جهان یک سو ایستاده بودند که به ایران فشار بیاورند و ما را وادار به تسلیم کنند اما به هر حال هم مقاومت مردم ایران و هم برخورد حرفه ای و پرتلاش و توانمند گروه هسته ای که ازپشتیبانی ملت و رهبری برخوردار بود، توانست ضمن حفظ خط قرمزهای جمهوری اسلامی، آنچه حق مسلم ایران در مساله هسته ای است، یعنی بحث غنی سازی را حفظ کند و شرایطی فراهم کند که تحریم ها از مقطعی شکسته شود و مناسبات جمهوری اسلامی با جهان برسر مساله هسته ای مناسباتی عادی و سازنده شود.

تا قبل از انتشار بیانیه، اخباری مبنی بر زیاده خواهی طرف مقابل شنیده می شد و اینکه به شدت می خواهند ایران را منفعل و از حق مسلمش منصرفش کنند. یادمان باشد که آنها به زعم خود فکر می کردند که با وضع این تحریم ها چاره ای جز تسلیم برای جمهوری اسلامی باقی نمانده است. اما مقاومت منطقی و معقول ما باعث شد که ضمن حفظ خطوط قرمز؛ این دستاورد بزرگ هم حاصل بشود و چالش بزرگ بین المللی و بی سابقه ای که برای جمهوری اسلامی به وجود آمده بود از قله به سراشیبی بیفتد و ما به سمت شرایط مثبت و سازنده برویم. قبل از سال ٩٢ ما با یک روند چالش افزایی که در هشت سال گذشته به هر علتی به وجود  آمده بود روبه رو بودیم. اما درست از بعد از انتخابات ٩٢ مردم خواهان تغییر رویکردها شدند. محصول این تغییر، دولت فعلی شد و خواست مردم بود که دولت با حفظ اصول و مواضع اصلی جامعه ایران و جمهوری اسلامی و خطوط قرمز بتواند کشور را از این شرایط نجات دهد و این دولت هم تلاش خود را کرد و توانست موفقیت چشمگیری به دست آورد. /شرق

از انزوا خارج می شویم

رسول منتجب نیا

بیانیه نهایی مذاکرات هسته ای یک توفیق نسبی خوب و قابل تحسین برای دولت تدبیروامید و شخص آقای دکتر روحانی و به خصوص آقای ظریف و همکارانشان در هیات مذاکره کننده بوده است. در این باره ذکر چند نکته قابل توجه است؛ اول اینکه این توافق یا این بیانیه مقدمه توافق، یکی از ثمرات و برکات انتخاب شایسته مردم در سال٩٢ بود ه  است چرا که در دولت های گذشته هم هیات های مذاکره کننده هرگز به توفیقی دست نیافتند. نکته دوم اینکه اگرچه برای طرفین، دستاورد مذاکرات مطلق و صددرصد مطلوب نبوده یعنی نتیجه برد- برد بوده است و هردو طرف به توفیق نسبی دست یافته اند اما باید توجه داشت که اساسا اصل مذاکره تفاهم و توافق و تنازل طرفین است و الا اگر یک طرف یا هردو طرف روی مواضع خود پافشاری کنند هرگز مذاکره به نتیجه نخواهد رسید. نکته بعد اینکه نتیجه بزرگ دیگر این مذاکرات خروج کامل ایران از انزوا و بالارفتن سطح روابط ایران با جهان پیشرفته است.

در صورتی که این روابط افزایش پیدا کند ما دیگر نیازی نداریم به دامان کشورهایی مثل روسیه و چین پناه ببریم و از آنها استمداد بطلبیم لذا گفته می شود که کشورهای روسیه، چین و استرالیا مثل اسراییل از این توافق ناراضی اند، اگر این خبر درست باشد شاید علتش همین باشد. نکته دیگر اینکه علاوه بر آنچه گفته  شد همین که جهان پذیرفته  است که در ایران با مشارکت دانشگاه های بزرگ جهانی و زیر نظر آژانس بین المللی انرژی هسته ای مرکز بزرگ هسته ای دایر خواهد شد این موفقیت بزرگی است. فراموش نکنیم تا چند سال قبل اساس هسته ای شدن ایران را زیر سوال می بردند و آن را نمی پذیرفتند. نکته دیگر که قابل ملاحظه است، این است که اگر ایران حاضر شد نرمش قهرمانانه را بپذیرد .

باید توجه کرد که علت آن تندروی و فرافکنی و تشنج آفرینی دولت نهم و دهم بود که باعث شد ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی محکوم شود و پرونده ایران به شورای امنیت برده شود و علیه ایران قطعنامه هایی صادر شود و رییس جمهور وقت آنها را کاغذپاره بخواند. امروز دولت و ملت تاوان ندانم کاری دولت قبلی را می پردازند. منتقدان باید به خودشان و دولت مورد حمایتشان انتقاد کنند که این هزینه را آنها بر ملت ما تحمیل کردند و آخرین نکته اینکه بعد از صدور بیانیه و حتی بعد از حصول توافق دوجانبه ممکن است برخی از خیرخواهان یا منتقدان یا مغرضان توقعات مردم را بالا ببرند و هرروز اعلام کنند که نتایج اقتصادی این توافق حاصل نشده است و در جهت ناامیدکردن مردم تلاش کنند اما مردم آگاه ما می دانند که این توافق مشکل گشای همه مسایل کشور نیست و نباید سطح انتظارات را به قدری بالا برد که همه مشکلات مثل قاچاق، تورم و گرانی را بعد از این توافق حل شده فرض کنیم. شکی نیست که با ایجاد آرامش در حوزه روابط بین الملل به تدریج ما شاهد پیشرفت هایی خواهیم بود اما شرط آن تدبیر و درایت مسوولان و حمایت و اتحاد ملت و پشتیبانی همه ارکان نظام از سوی دیگر است. /شرق

 ایران در مصاف سیاسی موفق به اثبات توانمندی خود شد

علاءالدین بروجردی

 ایران در این مصاف سیاسی موفق شد توانمندی خود را به اثبات برساند و کار را به جلو ببرد. بخش قابل توجهی از اظهارات اوباما در توجیه این سیاست غلط بود یعنی مخاطبان اوباما یک طرف کنگره آمریکا، رژیم صهیونیستی و طرف دیگر هم پیمانان منطقه ای آمریکا بودند که به همین دلیل هم اشاره کرد که من در آینده نزدیک مشاوران امنیتی خودم را به منطقه می فرستم. اعتراف اوباما به حق جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت صلح آمیز هسته ای بود که صریحا اعلام کرد ایران به صورت صلح آمیز فعالیت داشته باشد؛ لذا این اعتراف به نظرم حایز اهمیت است و این نکته ای بود که آمریکایی ها حاضر نبودند زیر بار بروند.

اوباما بدون اینکه به قدرت ایران در منطقه و تاثیرگذاری ایران در تحولات اشاره ای داشته باشد صحبت کرد و به اینکه ما باید راه حل سیاسی را انتخاب کنیم نه راه حل دیگری را، به واقعیتی اشاره کرد مبنی بر اینکه اقتدار جمهوری اسلامی ایران منجر شد از دو گزینه نظامی و سیاسی، آمریکایی ها گزینه سیاسی را انتخاب کنند. صحبت های اوباما صرفا یک مانور سیاسی و یک توجیه است برای اینکه همه چیز را پذیرفته اند، پذیرفته اند که ایران این حق را دارد، پذیرفته اند که فتوای مقام  معظم رهبری مبنایی پذیرفته شده و قابل قبول است. / خانه ملت

-------------------------------------------------------------------------------------

تبریک همسران شهدای هسته ای به ظریف

خانواده شهدای هسته ای به مناسبت موفقیت مذاکرات هسته ای، پیام تبریکی را به وزیر امور خارجه، محمد جواد ظریف، نوشتند. ذیل این نامه قدردانی را همسر شهید شهریاری، همسر شهید علی محمدی، همسر شهید رضایی نژاد و همسر شهید قشقایی امضا کرده اند. متن این نامه تبریک به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ظریف

وزیر محترم امور خارجه

شادمانی خود را از موفقیت مذاکرات هسته ای چگونه ابراز کنیم که با مدیریت قهرمانانه حضرتعالی و اعضای هیات دیپلماتیک در پرتو عنایات و رهنمودهای رهبرمعظم  انقلاب اسلامی و زحمات «شهدای هسته ای» به بار نشسته و موجب خرسندی ملت ایران شده است و طبق فرموده رهبر فرزانه انقلاب: «بی شک فضل الهی، دعا و پشتیبانی ملت ایران، عامل این موفقیت بوده و ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها همواره باید شاخص خط مستقیم حرکت مسوولان باشد»و الحق که نیکو سرافراز گفتار رهبر را عینیت بخشیدید. اینجانبان لازم دانستیم تا بدین وسیله از صبوری و تلاش های خستگی ناپذیر شما و همه همکاران ارجمندتان تشکر و قدردانی نموده، توفیقات روز افزون تان را از خدای منان مسئلت نماییم. امید است مسیر پرشکوه کمال و پیشرفت این ملت که با مجاهدت و شهادت بسیاری از مردان، زنان و جوانان شریف ایران عزیز آغاز شده است به وصال مطلوب خود نائل شود و پرچم عزت و اقتدار ایران عزیز بر فراز جهان به اهتراز در  آید.

-------------------------------------------------------------------------------------

تقدیر ائمه جمعه از تیم هسته ای

  ائمه جمعه دیروز در خطبه های خود با تقدیر و تشکر، حمایت خود را از تیم هسته  ای و دولت اعلام کردند. به گزارش مهر، آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد با قدردانی از تیم مذاکره کننده ایران گفت: «دشمن در طول مدت مذاکرات سعی داشت تا با حرکت های تبلیغاتی و رسانه ای ایران را در یک سنگر سیاسی شکست دهد. از عزیزانی که در مذاکرات هسته ای عید خود را در یک کار پر خطر و کنار دشمن گذاشتند، تشکر می کنیم اما مقاومت این عزیزان تنها باعث صدور یک بیانیه مطبوعاتی شد.» امام جمعه مشهد افزود: «در این ایام که دو طرف در موضوع توافق سخن می گفتند وزیر خارجه آمریکا از گزینه نظامی حرف می زند و تهدید های بی اساس خود را مطرح می کند.» امام جمعه موقت قم هم ضمن قدردانی از تلاش و فداکاری های تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، گفت: جمهوری اسلامی ایران به خوبی به همه جهانیان نشان داد، برنامه هایش کاملا منطقی و اخلاقی است.» به گزارش ایرنا، آیت الله «سیدهاشم حسینی بوشهری» در خطبه های نماز جمعه قم گفت: «بیانیه مشترک صادر شده بر پایه گفته وزیر امور خارجه الزام آور نیست، اما تیم مذاکره کننده هسته ای در توافقنامه جامع که براساس راه حل های پیش بینی شده طی سه ماه آینده تدوین می شود باید نکاتی را مدنظر قرار دهد.»

او با بیان اینکه همه تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران باید همزمان با امضای توافقنامه لغو شده و جزیی از آن باشد، خاطرنشان کرد: توافقنامه باید کاملا شفاف، روشن و غیرقابل تفسیر باشد تا تفسیرها و روایات گوناگون از سوی غربی ها درباره آن صورت نگیرد.»آیت الله امامی کاشانی خطیب جمعه موقت تهران هم دیروز حکمت و متانت تیم مذاکره کننده را عامل دیگر موفقیت خواند و گفت: «انصافا تیم مذاکره کننده با حکمت و متانت و با تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر وارد میدان شد. باید به همه آقایان مخصوصا آقای ظریف خسته نباشید گفت.» او خطاب به وزیر امور خارجه گفت: «این نصر از جانب خداست و خداوند نصرش را به دست انسان های شایسته ایجاد می کند.»

آیت الله امامی کاشانی با بیان اینکه ملت ایران هرگز توقف و برگشت پذیری در مساله هسته ای را نمی پذیرد، افزود: «انرژی هسته ای در کشورمان باید همواره رو به تکامل باشد و تاسیسات آب سنگین اراک باید حفظ شود.» وی ارتقای علمی کشور، اجرای اقتصاد مقاومتی، پشتیبانی های مقام معظم رهبری و تلاش های تیم مذاکره کننده را عوامل موفقیت مذاکرات خواند.» ائمه جماعات سایر شهرها هم در سخنانی کمابیش مشابه، از تیم مذاکره کننده هسته ای تقدیر و تشکر کردند.

اخبار سیاسی - شرق

جدید ترین مطالب سایت