فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

پاسخ ظریف به منتقدان: مومن کاغذ رو بخون!

ظریف گقت: ما نمي توانيم به مردم خود دروغ بگوييم. دروغ پايدار نمي ماند . بالاخره روشن مي شود . روزي كه توافق شد مي گوييم. ما با توافق دو مرحله اي مخالفت كرديم. بيانيه دو صفحه اي توافق نيست. مومن كاغذ رو بخون.

عصر ایران: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر ما در منطقه ناامن زندگی می کنیم برای همه ناامن است منطقه خلیج فارس و آسیای میانه حوزه های امنیت ملی اصلی و اولویت دار سیاست خارجی ما هستند ما زیاده خواهی نکرده و به دنبال هیچ چیزی فراتر از حق خود نبودیم اما طرف مقابل از ابتدا برنامه ای را تدوین کرده و یا برنامه ای تدوین شده بود.

بخشی هایی از اطهارات وزیر امور خارجه در ادامه می آید:

محمدجواد ظریف" وزیر امورخارجه کشورمان در برنامه نگاه یک ضمن تبریک سال نو که به نام مبارک حضرت زهرا(س) شروع شده  و هم چنین تبریک ایام میلاد حضرت زهرا(س)، اظهار داشت: امیدوارم به برکت حضرت زهرا(س) پدر، همسر و فرزندانشان سالی پربرکت برای کشورمان داشته باشیم.

 

وی با تاکید براینکه امسال شعار همدلی، همزبانی دولت و ملت توسط مقام معظم رهبری انتخاب شد، افزود: این شعار با فعالیت هایی در این ایام همراه شد که امیدوارم خیر و برکت برای مردم کشورمان به همراه داشته باشد.  

 

ظریف ضمن تشکر از رسانه ملی و رسانه های دیگر که مردم را در جریان مذاکرات قرار دادند گفت: باید از مردم تشکر کنیم، اگر می توانیم در مقابل شش قدرت جهان قرار بگیریم و هم چنین اجماعی که آن ها از آن حرف می زنند در مقابل آن ها بایستیم و با صلابت از حقوق ملت دفاع کنیم تنها به این دلیل است که مردم این فشار و تحریم را به زانو درآورده اند و امید آن ها را ناامید کرده اند. 

 

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آن ها به دلیل وجود مردم پشت میز مذاکره آمدند البته هنوز هم تلاش دارند زورگویی کنند اما در عمل به خواسته هایشان نمی رسند و فقط در بیاناتشان زورگویی می کنند افزود: ما توانستیم خواسته های کوچک مردم را به پیش ببریم و نشان دادند این مردم از نظام و حکومت جدا نیستند.

از دلواپسان هم متشکرم

 

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: آن ها متوجه شدند که با مردم کشورمان نمی توانند با زبان تهدید و فشار رفتار کنند و باید با زبان تکریم صحبت کنند. 

 

وی بیان داشت: از همه تشکر می کنم حتی از کسانی که خرده به ما می گیرند و دلواپس ما هستند زیرا آن ها هم برای ما دعا می کنند و همیشه می خواهند عزت کشور حفظ شود و خون شهدای ما پایمال نشود.

نوروزهای زیادی را به دلیل حضور در دیپلماسی  در کنار خانواده نبوده ام 

ظریف در پاسخ به این سوال  با توجه به این که شما در عید در مذاکرات بودید آیا خانواده با این موضوع مشکلی نداشته و گلایه نمی کردند اظهار داشت: چون خانواده اصرار داشتند من این مسئولیت را قبول کنم در نتیجه ناچار خواهند بود این مشکلات را بپذیرند همچنین من بیشتر سال های جوانی ام را در کار دیپلماسی بوده ام به همین دلیل نوروزهای زیادی را در منزل نبوده ام و این برای خانواده من تبدیل به عادت شده اما از این فرصت استفاده می کنم تا از آن ها عذرخواهی کنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که شما در برنامه قبل گفته بودید هر شب ساعت 10 شب می خوابم و از طرف دیگر دیدیم که شما در مذاکرات بیش از 9 ساعت پای میز مذاکره بودید چگونه این موضوع را تحمل کرده و در این تایم طولانی چه چیزهایی گفته می شد اظهار داشت: همان طور که اشاره کردید من عادت دارم شب ها زود بخوابم و حضور در برنامه هایی در این ساعت نیزکار مشکلی است اما من تمام عمر خود را در دیپلماسی چند جانبه به سر بردم و در دیپلماسی چند جانبه معمولاً جلسات آن در شب برگزار می شود و من خاطرم هست در اجلاس جهانی حقوق بشر که در دهه 90 میلادی (سال 72) برگزار شد همزمانی داشت با اوج بحران بوسنی، ما از صبح در این اجلاس حضور پیدا کرده و حتی نماز صبح و ظهر و عصر و  نماز صبح فردا را در همین محل اجلاس خواندیم اما باید توجه داشت آن اجلاس با حضور 180 کشور برگزار شد ولی رایزنی با مقامات آمریکایی را ما در ساعت 9 شب آغاز کردیم و ده دقیقه به 6 صبح آن را به پایان رساندیم.

در مذاکرات 9 ساعته با کری حتی از اتاق بیرون نرفتم 

وی افزود: برخی گفتند از سال 1900 میلادی این طولانی ترین اجلاسی بوده که یک وزیر خارجه آمریکا در آن شرکت کرده است و این به هر حال قسمتی از کار ماست و همان طور که گفته شد در شب های آخر یا در جلسه حضور داشتیم و یا مشغول آماده سازی خود برای جلسه بودیم ، با توجه به این اوصاف رکورد خواب من و دوستانم روی یک الی سه ساعت بوده که البته هیچ منتی بر سر کسی نیست و ما وظیفه خود را انجام داده ایم.

مذاکرات هم مفهومی، محتوایی و هم درباره عبارات و کلمات بود

ظریف با اشاره به این که در مذاکرات هسته ای چه گذشته است افزود: این مذاکرات هم مفهومی، محتوایی و هم درباره عبارات و کلمات بود که در مجموع مذاکرات الاانقطاعی بود و من در این 9 ساعت برای این که کمی در اتاق راه بروم و یا آب یا قهوه ای بخورم از روی صندلی بلند می شدم حتی آمریکایی ها شامشان را نیز در اتاق مذاکرات صرف کردند و به هر جهت مذاکرات پیچیده و خسته کننده ای بود چرا که این مذاکرات سخت و تکراری بود.

متن توافق حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است/ اکنون راه حل ها به شکل چک نویس و هنوز اختلاف نظر و پرانتز دارد

 

وی افزود: البته این متن حقوقی نیست بلکه بیانیه مطبوعاتی است چون ما از ابتدا گفته بودیم ما یک توافق داریم و توافقی است که حداکثر در تیر ماه انجام شود این بیانیه مطبوعاتی بیانیه مشترک بود که ما مذاکره کردیم و دو الی سه ساعت طول کشیده بود ما بر روی راه حل ها بحث کردیم و این راه حل ها به شکل چک نویس و هنوز اختلاف نظر و پرانتز دارد این بیانیه بین خودمان تدوین شد و چند دور هم مذاکره شد همکاران بنده آن را ترجمه کردند و من به همکارانم گفتم که باید مطمئن باشیم که عین متن ترجمه شود و ما به جلسه وزرا در اختتامیه رفتیم و بنده و عراقچی دوباره این متن را مشاهده کردیم تا کم و زیادی از متن اصلی نداشته باشد و اطمینان پیدا کنیم و وزرا منتظر ما بودند که بتوانیم یک ترجمه دقیقی برای متن داشته باشیم.

ظریف در ادامه با اشاره به این که وزرای خارجه و نمایندگان چین و روسیه در صف اول نشسته بودند و مترجم هم داشتند گفت: ولی با این شرایط هم هیچ کس به من نگفت که می خواهیم ترجمه شما را چک کنیم و این نشان می دهد که آن ها به نمایندگان مردم ایران اعتماد دارند. 

 

وزیر امور خارجه گریزی هم به سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا زد و اظهار داشت: حتی او هم نگفت که ترجمه شما غلط است اما برخی دوستان ما گفتند غلط است. 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ما راجع به راه حل هایی که مجموعه مفهومی است و قرار است به متن نگارش شود صحبت کردیم اظهار داشت: قرار است متن نهایی در پایان مذاکرات به عنوان متن کامل دربیاید. 

  

وی در خصوص ایرادی که به تیم مذاکره کننده گرفته شد افزود: به ما گفتند که چرا بالای این متن نوشته شده "این متن حقوقی نیست" و ما هم در جواب گفتیم چون این متن چک نویس است. 

 

ظریف ادامه داد: در مورد تعلیق تحریم ها نماینده اتحادیه اروپا به شرمن ایمیل زده بود که چرا موضع ما را خلاف گفتید و حتی به خود کری هم اعتراض رسمی کرده است. 

 

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: ما در ژنو تفسیر ندادیم بلکه عین توافق را بیرون دادیم اما آن ها fact sheet دادند. 

 

هنوز تصمیم نگرفته ایم که با آماده شدن توافق نهایی آن را امضا کنیم یا این که صادر کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با تاکید براینکه بیانیه مطبوعاتی الزام آور نیست تصریح کرد: اگر چه چک نویس مهم است و تدوین آن را هم شروع کردیم اما یک سند حقوقی نیست ولی در نهایت تا 10 تیر توافق نهایی می کنیم. 

 

وی افزود: البته هنوز تصمیم نگرفتیم که توافق را امضا کنیم یا این که صادر کنیم ولی همه در این توافق کردیم که یک قطعنامه تحت ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد در شورای امنیت صادر شود که تمام قطعنامه های قبلی را نقض می کند و این توافق را تایید می کند. 

 

ظریف تاکید کرد: با طی این مراحل توافق می شود این توافق یک توافق بین المللی می شود و ما الان در حال بررسی رسیدن به آن راه حل ها هستیم تا توافق بین المللی را نهایی کنیم. 

 

وزیر امور خارجه در توضیح توافق بین المللی گفت: در این توافق یک جملات و عباراتی است که یک جمله کامل هستند. 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با قطع نمودن سخنان خود تاکید کرد: آمریکایی ها متن شان را چهارشنبه آماده کرده بودند اگر چه ما تا 6 صبح کار می کردیم ولی متن خود را از قبل آماده کرده بودند. 

 

وی با اشاره به این که ما تعهد داریم چیزی خلاف واقع نگوییم بیان داشت: ممکن است ما روزی برای تنظیر افکار عمومی متن تعیین شده را انتشار دهیم. 

 

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که ما به همه راه حل ها رسیدیم تصریح کرد: راه حل ها همین است اما ممکن است طرز نگرش آن ها متفاوت باشد.

بیش از 5 هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو فعالیت خواهد کرد

 

وی تاکید کرد: در چک نویس بیانیه من و خانم موگرینی راجع به تعداد سانتریفیوژها صحبت شد که بیش از 5 هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو فعالیت خواهد کرد و سانتریفیوژهایی که در نطنز هستند غنی سازی خواهند کرد. 

ظریف ادامه داد: تصمیم نظام این است که سانتریفیوژهایی که در فردو هستند به عنوان روش ما که برای کار خودمان استفاده می کنیم آنجا باشند و بنا نداریم که به آن سانتریفیوژها غنی سازی کنیم و هم چنان که آمریکایی ها گفته اند مواد شکاف ناپذیر به سانتریفیوژها تزریق نشود و ما هم هیچ گاه خلاف این را نگفته ایم آمریکایی ها هیچ جا نگفته اند که هزار سانتریفیوژ در فردو خواهد بود و از مواردی هم هست که در آن پرانتز نیست و روی آن توافق است که ما هزار سانتریفیوژ که زنجیره اش در حال چرخش بدون مواد است آنجا باقی می ماند. 

بهترین تضمین برای ما قطعنامه شورای امنیت است

وی با اشاره به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر این که لغو تحریم ها 6 ماه به طول خواهد انجامید گفت: این نظر وی است و بستگی به فعالیت دو طرف در این مدت دارد اما بهترین تضمین برای ما قطعنامه شورای امنیت است که با تصویب این شورا کشورهای طرف مذاکره با ایران باید به مباحث توافق شده عمل کنند .

ظریف اظهار داشت: از روزی که این قطعنامه اجرایی بشود و آژانس انرژی اتمی تایید کندکه ما اقدامات لازم را انجام داده ایم در آن لحظه آمریکا موظف است کلیه تحریم های اقتصادی و مالی را که علیه ایران وضع کرده بود متوقف سازد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه بیان داشت: بر اساس  حقوق بین الملل دولت آمریکا متعهد می شود که کلیه تحریم ها را  لغو کند اما در اتحادیه اروپا  وضعیت فرق می کند و بعد از نهایی شدن توافق در همان روز بلافاصله تحریم ها لغو خواهد شد.

ظریف با بیان این که معماری تحریم ها توسط آمریکایی ها حفظ نخواهد شد افزود: امروز وزارت خزانه داری آمریکا بیانیه داده است که مردم آمریکا را متوجه کندکه هنوز تحریم ها لغو نشده است و این خود نشاندهنده مسائلی است و دو طرف می توانند در صورتی که توافق توسط طرف مقابل لغو نشود آن را متوقف سازند و در این شرایط قطعاً معماری تحریم ها حفظ نخواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار داشت: آمریکا اگر بخواهد بعد از توافق هسته ای با ایران اقدام دیگری انجام دهد و بر خلاف قطعنامه جدید شورای امنیت عمل کند و مجدداً ایران را تحریم کند دیگر این تحریم ها بی ارزش خواهد شد.

وی گفت: پیشنهادهایی مطرح شده است که در صورت پذیرش آن توسط طرف مقابل دیگر تحریم ها با موضوعات مختلف بازنخواهد گشت. اگر به توافق برسیم حتماً توافقی دو طرفه است و در این توافق  ما به نیروگاه آب سنگین اراک دست یافته ایم و این در صورتی است که در گذشته غربی به شدت با آن مخالف بودند.

ظریف با بیان این که برخی از اقدامات ایران در جهت منافع ماست گفت: نیروگاه اراک را ما طراحی می کنیم اما به دلیل تحریم ها برخی از قطعات را از بازار سیاه خریداری کرده و این همواره برای ما مشکل ساز بوده است زیرا برخی اوقات این قطعات عملکرد تخریبی دارد و ما را دچار مشکل می کند.

ایران با توافق دو مرحله ای مخالفت کرده است

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و هر چه گفته و نوشته اجرا می کند و اگر آن ها تحریم ها را برگردانند  دیگر اعتباری در میان افکار عمومی جهان نخواهند داشت و ما به دنیا نشان داده ایم که روی حرفمان می ایستیم و اگر خیانت بکنند ما هم می توانیم به سرعت مسئله هسته ای خود را بازگردانیم.

ظریف اظهار داشت: اگر توافق نامه ای امضا شود ما عین آن توافق را انتشار می کنیم و مردم ایران آگاه هستند و دروغ هم پایدار نخواهد ماند و به سرعت در دنیای ارتباطات مسائل هویدا می شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بیان داشت: ایران با توافق دو مرحله ای مخالفت کرده است و بیانیه ی اخیر تنها یک بیانیه مطبوعاتی است و بر خلاف آن که برخی در داخل می گویند به معنای توافق دو مرحله ای نیست.

وی افزود:ما نمي توانيم به مردم خود دروغ بگوييم. دروغ پايدار نمي ماند . بالاخره روشن مي شود . روزي كه توافق شد مي گوييم. ما با توافق دو مرحله اي مخالفت كرديم. بيانيه دو صفحه اي توافق نيست. مومن كاغذ رو بخون.

وی ادامه داد: آن هزار سانتیریفیوژ در فوردو برای آن است که خیالمان راحت باشد تاسیسات ما برپاست زیرا شرایط ما امروز در حال تغییر است چرا که روزی دنیا به ما می گفت فوردو و نطنز باید تعطیل شود اما امروز این قطعنامه شورای امنیت خواهد گفت که 5 هزار سانتیرفیوژ در نطنز خواهد چرخید  تا زمانی که طرف مقابل متعهد به تعهداتش است و هیچ کشوری بیش از ایران معتهد به تعهداتش نخواهد بود.

گروهی دلشان پر می زند برای این که به ایران حمله کند اما نه جراتش را دارند و نه توان آن را/ فوردو پابرجاست

ظریف تصریح کرد: خود اقای کری اذعان داشت که در یک سال و نیم گذشته ایران همه تعهداتش را اجرا کرده است و این هم به خاطر این بود که ما نمی خواستیم بهانه ای به دست کسی بدهیم  و این مدت را درحالی گذراندیم که دنیا فهمید ما بر روی حرف خود ایستاده ایم و هر زمان که توافق نهایی شود در آن، این اختیار را خواهد نهاد که اگر طرف مقابل تعهدات خود را لغو کرد طی یک روند زمانی کمتر از دو ماه اقدامات مربوطه را انجام دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان  با اشاره به مطلبی در "آسوشیتیدپرس" مبنی بر این که اکنون می دانیم غنی سازی تنها در نطنز صورت می گیردو اگر بخواهیم به ایران حمله کنیم کار برای ما آسان خواهد بود، گفت: هنگامی که ما هزار سانتیرفیوژ در فوردو داریم یعنی فوردو پابرجاست و حتماً گروهی دلشان پر می زند برای این که به ایران حمله کند اما نه جراتش را دارند و نه توان آن را همچنین در فورو هزار سانتیرفیوژ وجود دارد که هر زمان می تواند به کار بیفتد و کسی نباید فکر کند که می تواند با تهدید حمله نظامی از پای دربیاورد.

ظریف اضافه کرد: آن ها 8 سال جنگ را بر ما تحمیل کردند و در آن سلاح شیمیایی به کار بردند. و ما به یک باوری رسیدیم که این مبنای قدرت ماست و من دست همه فرماندهان و سربازان کشورمان را می بوسم که از مرزهای ما دفاع می کنند.

 

با اطمینان می گویم ما هیچ تعهد اضافی به کشور بار نخواهیم کرد 

 

ظریف تاکید کرد: من با اطمینان می گویم ما هیچ تعهد اضافی به کشور بار نخواهیم کرد و برنامه ما در یک بازه زمانی کاملا عادی خواهد شد قطع نامه شورای امنیت که الان جنسش عوض می شود تحریم ها لغو می شود و بقیه تحریم های دیگر تبدیل به محدودیت می شود ما هنوز مذاکره می کنیم که این محدودیت ها چه زمانی تعلیق و لغو شود تا زمانی که به این توافق نرسیم توافق نهایی نخواهد بود. 

 

وی تصریح کرد: من با خیال راحت به همه دوستان می گویم نگران نباشند نقد خوب است ولی ما در مذاکره هستیم اگر بیش از این وارد جزییات شویم دست خود را باز کرده ایم لذا منتقدین به مذاکره کنندگان اعتماد کنند ما هم برایمان سخت و دشوار است. 

ظریف افزود: 3 ماه به ما اجازه دهید تا مذاکره کنیم این 8، 9 روز آخر از سخت ترین روزهای زندگی من بوده است البته بسیار شیرین است زیرا از حقوق مردم دفاع کرده ایم من نمی گویم که ما اشتباه نمی کنیم ما هم چند انسان ناتوان و محکوم به قدرت خداوندیم اما یک چیزی را باور داریم باور داریم که آمریکا ابرقدرت نیست آمریکا قابل اعتماد نیست. 

 

وی گفت: ما امید داریم که آمریکا و کشورهای غربی بتوانند این خیانت هایی را که به مردم ما کرده اند قدری تخفیف دهند.  

 

وی خاطر نشان کرد: واقعا مشکل است که شما بنشینید و مدام متن را کلمه به کلمه بخوانید تا اشتباه نشود. 

 

ظریف با اشاره به سخنی از آیت الله آملی گفت: مردم ما ضمن این که عزت و استقامت دارند مردمی بزرگوار و نجیب هستند اگر نجیب نبودیم پای میز مذاکره نمی نشستیم.

تنها در رابطه با مسائل هسته ای مذاکره می کنیم

وی اضافه کرد: تیم مذاکره کننده هسته ای تنها راجع به مسائل هسته ای مذاکره می کند و راجع به مسائل دیگر هیچ مذاکره ای نخواهد کرد اما باید به این نکته توجه کنیم که چه کسی در منطقه از جبهه النصره حمایت می کند در صورتی که ایران همواره از حکومت قانونی عراق و سوریه حمایت کرده است. مسائلی از این دست اختلافاتی است که بین ایران و آمریکا باقی خواهد ماند اما اگر آمریکا واقع بینانه نگاه کند خواهد دید  که تنها کشوری که با تروریسم در منطقه مبارزه می کند ایران است و هیچ کشوری در منطقه مانند ایران دارای ساختاری منظم نیست و در ایران دولت ها بر اساس انتخابات به قدرت می رسند و دیده ایم که گروهی مخالف یک دولت در انتخابات برنده می شوند.

ظریف تاکید کرد: امنیت همسایگانمان در خلیج فارس امنیت ماست و ما برای همه کشورهای منطقه امنیت را می خواهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: از هفته آینده مذاکرات ایران و 1+5 ادامه پیدا خواهد کرد و مذاکرات هسته ای دیگر دور بعدی نخواهد داشت.

پاسخ ظریف به منتقدان: مومن کاغذ رو بخون!

جدید ترین مطالب سایت