لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

«بن رودز» از برداشته شدن تحریمهای ایران با حکم اوباما سخن گفت

مشاور اوباما: دستور لغو تحریم های آمریکا علیه ایران با صدور یک حکم اجرایی از طرف رئیس جمهور صادر می شود تا در صورت عدم پایبندی ایران به توافقنامه احتمالی بازگشت فوری تحریم ها میسر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، «بن رودز»مشاور اوباما، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید، توافق با ایران محدود به مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران خواهد بود. اما ایران باید حق رژیم صهیونیستی برای بقا را به رسمیت بشناسد.  

وی گفت: اگر ایران توافق را نقض کند، تمامی گزینه ها روی میز هستند. رئیس جمهور، این رئیس جمهور یا رئیس جمهور بعدی، تمامی گزینه ها از جمله اقدام نظامی را روی میز خواهد داشت.

 اگر نقض توافقی در کار باشد، تمامی گزینه ها بررسی خواهند شد. بن رودز در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع تحریم ها اشاره کرد و گفت رفع تحریم ها، گامی است که ایرانی ها باید آن را «به دست آورند.»

رودز اضافه کرد تحریم های آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی از سوی رئیس جمهور حذف خواهند شد و این به معنی آن است که در صورتی که نقض توافقی در کار باشد آنها به سرعت می توانند بازگردانده شوند.

تحریم­های آمریکا یا به واسطه صدور یک مصوبه قانونی از سوی کنگره آمریکا وضع می­ شوند و یا به وسیله حکمی که رئیس جمهور صادر می­ کند (دستور اجرایی یا فرمان اجرایی)؛ البته نوعی ازهمپوشانی هم بین این دو وجود دارد زیرا کنگره حدود 60 درصد از تحریم­هایی که با حکم ریاست جمهوری وضع شده ­اند را به مصوبه قانونی هم تبدیل کرده است.

 رئیس جمهور آمریکا از اختیار تعلیق یا حذف آن دسته از تحریم هایی که با حکم اجرایی تصویب شده اند برخوردار است اما تصمیم گیری درباره تحریم هایی که در کنگره به مصوبه تبدیل شده اند تنها در اختیار قوه مقننه است.

بن رودز درباره قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هم گفت به جای آنها یک قطعنامه جدید صادر خواهد شد که تعیین می کند کدام تحریم ها پابرجا بمانند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هشت قطعنامه علیه ایران دارد که در چهار قطعنامه آن تحریم های شدیدی بر مبادلات تکنولوژی، خرید و فروش سلاح و تجهیزات هسته ای وضع شده است. ایران خواهان لغو تحریم های شورای امنیت است با این استدلال که این تحریم ها سنگ بنای تحریم های وضع شده اروپا و آمریکا علیه تهران است.

هیأت های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی ها تا ضرب الاجل خودخوانده 30 ژوئن (11 تیرماه) باشد.

بیانیه مشترکی که آقای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده اند.

 علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است. رفع تحریم ها، به رغم این، چنانکه از اظهارات مقامات ایرانی و غربی در روزهای گذشته برمی آید از جمله موضوعات قابل تفسیر و محل اختلاف بین دو طرف است.

مقام های آمریکایی و غربی در روزهای قبل در حالی از «تخفیف» یا «تعلیق» تحریم ها پس از اقدامات راستی آزمایی آژانس سخن گفته اند که مقام های ایران می گویند این اقدامات بلافاصله پس از اجرایی شدن توافقنامه «حذف» خواهند شد. تحریم های یکجانبه و بین المللی علیه ایران بر اساس ادعاهای بی پایه ای که کشورهای غربی به رهبری آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران مطرح می کنند، وضع شده اند.

ایران از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) است که به کشورهای عضو حق برخورداری از انرژی هسته ای برای مصارف صلح آمیز را می دهد.

«بن رودز» از برداشته شدن تحریمهای ایران با حکم اوباما سخن گفت

جدید ترین مطالب سایت