لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آیا بابک زنجانی‌ها تمام می‌شوند؟

بعد از بيانيه لوزان كه بارقه ای از رفع تحريم هاي پولي بين المللي بر کالبد اقتصاد ايران دميده، بسياري از تحليلگران اقتصادي نسبت رفع تحريم ها را با توسعه اقتصادي بررسي مي كنند. اين يك واقعيت است كه در متن بيانيه لوزان با وجود فكت شيت آمريكايي آن، آمده است 

آیا بابک زنجانی‌ها تمام می‌شوند؟

بعد از بيانيه لوزان كه بارقه ای از رفع تحريم هاي پولي بين المللي بر کالبد اقتصاد ايران دميده، بسياري از تحليلگران اقتصادي نسبت رفع تحريم ها را با توسعه اقتصادي بررسي مي كنند. اين يك واقعيت است كه در متن بيانيه لوزان با وجود فكت شيت آمريكايي آن، آمده است كه «بعد از تصويب قطعنامه اي جديد در شوراي امنيت همه تحريم هايي كه ايران تاكنون با آنها مواجه بوده برداشته خواهد شد.» در اين خصوص رئیس دستگاه سياست خارجه كشورمان، محمدجواد ظريف تصريح كرده كه همه تحريم ها يكجا برداشته مي شود كه در فكت شيت ايراني نيز بدان تصريح شده است. 

 نسبت رفع تحريم ها با سلامت مالي

فارغ از اينكه ميان رفع تحريم ها با توسعه اقتصادي ارتباط وثيقي وجود دارد، نكته مغفول مانده اين است كه نسبت رفع تحريم ها با سلامت مالي و مفاسد اقتصادي چيست؟ سلامت اقتصادي واداري از شاخص هاي مهم توسعه اقتصادي به شمار می روند كه متاسفانه كشور ما رتبه مطلوبي از این نظر ندارد. از اين رو به نظر مي رسد در گام نخست بايد به بررسي ارتباط تخلفات اقتصادي با توسعه اقتصادي پرداخت.

بر اساس آخرين گزارش سالانه اي كه سازمان شفافيت بين الملل درباره فساد اداري و اقتصادي در كشورهاي مختلف دنيا منتشر مي كند، ايران در پله ۱۳۶ از نظر نرخ فساد اداري قرار گرفته است. گذشته از اين گزارش سال گذشته مقام معظم رهبري در پيامي كه براي همايش مبارزه با فساد نوشتند تذكر جدي داده بودند كه «نفس اهتمام آقايان به امر مبارزه با فساد را تحسين مي كنم، لكن اين سمينار و امثال آن بناست چه معجزه اي بكند؟ مگر وضعيت براي شما مسئولان سه قوه روشن نيست؟» فساد اداري زماني خود را نشان می دهد كه مناسبات اقتصادي را دستخوش تغيير مي كند.

مردم از اينكه نمي توانند از مزاياي اقتصادي يكساني برخوردار شوند سردرگم مي شوند و در اين ميان نخبگان اقتصادي و كساني كه لياقت تجارت هاي كلان را دارند وقتي مي بينند عده اي با برخورداري از رانت هاي اداري و بانكي مي توانند به صورت انحصاري دست به داد و ستد بزنند، نااميد و مايوس  مي شوند و از تخلفات اقتصادي كه محصول تخلفات اداري است، دم مي زنند. به نظر مي رسد يكي از دلايل مهم رشد قارچ هاي سمي فساد اقتصادي، فضاي انحصاري و محدودي است كه شكل می گیرد. مسلما اين فضاي بسته ارتباط سخت و محكمي با رفع تحريم ها دارد. رفع تحريم ها وقتي بتواند سفره اقتصادي فراخي را فراهم كند، مفاسد اقتصادي مسلما توانايي عرض اندام در صحنه اقتصادي را نخواهند داشت. 

 چطور بابك زنجاني از تحريم سود برد؟

وقتي به نحوه رشد بابك زنجاني، يكي از كساني كه توانسته بود با داد و ستد نفت ملت ايران به سرمايه كلان دست يابد توجه می کنیم به اهميت اين نكته بيش از پيش پي خواهيم می بریم. زنجاني در واقع توانسته بود به خاطر فراهم نبودن امكانات پولي و بانكي براي همه تجار، از طرق رانت از منابع طبيعي ايران بهره مند شده و آن را به كشورهايي كه از مجراي رسمي نمي توانستند يا نمي خواستند از ايران نفت بخرند، مي فروخت. در واقع اين واسطه گري نه تنها ذاتا زائيده تحريم هاي اقتصادي بين المللي بود، در داخل كشور هم منجر به پديد آمدن ويژه خواران شده بود. ويژه خواراني كه رئيس جمهور روحاني از وقتي كه سر كار آمده قول مبارزه با  آنها را به مردم داده است.

در همين راستا بود كه رئيس جمهور در نامه اي به اسحاق جهانگيري معاون اول خود اينگونه نوشت: «... به ويژه ضروري است موارد سوءاستفاده از شرايط تحريم مورد رسيدگي قرار گيرد و براي حراست از حقوق مردم و بيت المال اقدام فوري صورت پذيرد و گزارش مربوطه ظرف يك ماه به اينجانب ارائه شود.» سوءاستفاده از تحريم همان كليد واژه اي است كه دست مردم را از منابع مالي واقعي كشور كوتاه گذاشته است. چرا كه سود كلان واسطه گري هيچگاه به جيب ملت وارد نمي شود و همين طور در اين بين هر فرد نه برحسب استحقاق بلكه بر حسب برخورداري از رانت مي توانست دست به تجارت هاي كلان بزند و از سود آن برخوردار شود.

 تاثير تحريم ها بر رشد افراد سودجو

رئیس جمهوری همچنين گفته بود: «فسادهاي زيادي در سال هاي اخير در خيلي از زمينه ها؛ در بانك ها، در وام ها، در خريدها؛ در دورزدن تحريم ها و بسياري از مسائلي كه كم و بيش داريم؛ اتفاق افتاد. بعضي جاهايش را مي بينيد كه علني مي شود و چيزهايي هم هست كه هنوز حالت سرّي دارد و رو نمي شود.» با اين وصف همچنان اميد است كه با رفع تحريم ها و آزادي نسبي كه از اين طريق در مراوادت اقتصادي حاكم مي شود به قول آيت ا... هاشمي وقتي «مزاحمت هاي خارجي از بين برود كه شروع كردند و گام اول را هم خوب برداشتند و ان شاء ا... گام هاي بعدي هم ظرف يك سال برداشته و تمام شود. فكر مي كنم به سرعت مي توانيم به تعادل اقتصادي برگرديم. چون آن موقع منابع را داريم و ظرفيت جذب آن را هم داريم و كشور هم آماده است و مردم و نيروهاي فراواني آماده هستند كه از خبرگي خودشان استفاده كنند. فكر مي كنم آرزوي دور و درازي نيست و مي توانيم در دولت چهار ساله آقاي روحاني به آنجا برسيم. مگر اينكه يك موانعي پيش بيايد.» 

 اخبار  سیاسی  -  آرمان 

جدید ترین مطالب سایت