لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

قیمت کاذب ارز درپی اجرای طرح بانک مرکزی

با وجود گذشت 8 ماه از ابلاغ جديدترين دستورالعمل ساماندهي صرافي هاي كشور اما تنها 60 صرافي ساماندهي شده و توانسته اند از بانك مركزي مجوز دريافت كنند.

تابناک: با وجود گذشت 8 ماه از ابلاغ جديدترين دستورالعمل ساماندهي صرافي هاي كشور اما تنها 60 صرافي ساماندهي شده و توانسته اند از بانك مركزي مجوز دريافت كنند. 

مصطفي خانزاده يكي از فعالان اين حوزه با تاكيد بر غيركارشناسي بودن اين طرح، اجراي طرح ساماندهي براي صرافان نوع 2 را قابل اجرا مي داند.

طبق اين طرح صرافان بايد سرمايه ثبت شده خود را افزايش دهند و حداقل سرمایه اولیه تاسیس صرافی متعلق به موسسات اعتباری(بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی) و نیز صرافی های ۷ شهر تهران، کرج،   اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز مبلغ 40 میلیارد ریال و در سایر شهر ها مبلغ 20 میلیارد ریال تعیین شود. اين درحالي است كه سرمايه ثبت شده اوليه اغلب صرافي ها بويژه نوع 1 آنها 200 ميليون تومان بوده است.

به گفته خانزاده، در زمان تدوين اين دستورالعمل با صرافان و كارشناسان اين حوزه مشاوره نشده و به همين دليل طرحي خام و دور از واقعيت به تصويب رسيده است. 

وي خاطرنشان كرد: افزايش سرمايه در شرايط فعلي اقتصاد باعث بورس بازي و فعاليت هاي تصدي گرايانه مي شود. دليل او نيز به اين شرح توضيح داده شد: وقتي سرمايه صرافان زياد باشد حجم خريد و فروش ارز از سوي آنها افزايش مي يابد بنابراين با بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا نوسانات بازار بالا رفته و نهايتا باعث ايجاد قيمت هاي كاذب مي شود.

در حال حاضر برخي از صرافان معتقدند خريد و فروش ارز صرافان نوع 1 كه فقط مجاز به معاملات فيزيكي هستند بسيار كاهش يافته است، لذا در اين شرايط افزايش سرمايه ژآن هم تا چهار ميليارد تومان منجر به خارج شدن اين گروه از چرخه فعاليت خواهد شد.

در اقتصاد پس از تحريم حجم فعاليت هاي ارزي كه تا پيش از اين از طريق سيستم بانكي كشور انجام مي شد بر عهده صرافان گذاشته شد اما تنها صرافان نوع 2 كه اجازه صدور حواله و خريد و فروش الكترونيك را دارند قادر به ورود به اين بخش هستند. از اين رو تحليلگران معتقدند نبايد اين دو گروه در يك كفه ترازو قرار گرفته و يك دستورالعمل مشابه براي آنها صادر كرد. به اعتقاد اين گروه، بايد اگر بانك مركزي قصد ساماندهي هم دارد بايد براي نوع 1 و نو2 صرافان دستورالعمل هاي مخصوص به آن گروه تدوين شود.

بر اين اساس آن دسته از صرافاني كه امروز در قالب طرح ساماندهي موفق به كسب مجوز از بانك مركزي شده اند عموما زيرمجموعه بانك هاي كشور بوده اند و توان انجام اين افزايش سرمايه را داشته اند.

قیمت کاذب ارز درپی اجرای طرح بانک مرکزی

جدید ترین مطالب سایت