فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

هرآنچه باید درباره یائسه شدن مردان بدانید

همين يك جمله كافي نيست؟ «سطح تستوسترون (هورمون مردانه) در يك مرد 40 ساله امروزي به اندازه يك مرد 70 ساله 30 سال قبل است». حق داريد نگران باشيد. از نظر فيزيولوژيك، مردهاي امروزي به اندازه مردهاي قديم «مرد» نيستند.

همين يك جمله كافي نيست؟ «سطح تستوسترون (هورمون مردانه) در يك مرد 40 ساله امروزي به اندازه يك مرد 70 ساله 30 سال قبل است». حق داريد نگران باشيد. از نظر فيزيولوژيك، مردهاي امروزي به اندازه مردهاي قديم «مرد» نيستند. مي توانيد همچنان به مرام و معرفت و خلق و خوي مردانه شوهرتان بنازيد؛ اما بازهم نمي توانيد به اين فكر نكنيد كه واقعا چه بلايي سر مردانگي همسرتان آمده؟

بدون شك اين يك درد مشترك است. نه فقط هيچ مردي دلش نمي خواهد زود پير شود؛ كه هيچ زني هم نمي خواهد شوهرش زود به يك پيرمرد غرغرو تبديل شود. تا امروز زن ها نگران چاقي و بي اعصابي و بي ميلي جنسي و گرگرفتگي و هزار جور مشكلي بودند كه بعد از فوت كردن پنجاهمين شمع روي كيك تولدشان در انتظارشان بود؛ حالا بايد از اين بترسند كه همين بلاها، شايد زودتر، سر شوهرشان بيايد.  

ظاهرا اين از عوارض دنياي مدرن است؛ مردهايي كه به اندازه پدران شان مرد نيستند. محققان ثابت كرده اند «استرس» مهم ترين عامل اين فرسودگي هورموني در مردان قرن بيست و يكم است. اما چه مي شود كرد؟ آيا راه نجاتي نيست؟ حتما هست. مخصوصا وقتي هنوز مي بينيم مرداني را كه در 90 سالگي به اندازه يك مرد 30 ساله تستوسترون دارند. پس با نگاهي مثبت و اميدوار به زندگي اين مقاله را دنبال كنيد. 

هرآنچه باید درباره یائسه شدن مردان بدانید

لابد زياد شنيده ايد كه مردها هم يائسه مي شوند. يائسگي و همه علايم آن، نتيجه مستقيم افت سطح هورمون هاي جنسي (در زنان: استروژن و در مردان: تستوسترون) است. يائسگي در زنان يك اتفاق ناگهاني است. در حوالي 50 سالگي، ناگهان و ظرف چند ماه، تخمدان ها دست از كار مي كشند و ديگر استروژن توليد نمي كنند اما در مردان، اين اتفاق، تدريجي است و ظرف چند سال اتفاق مي افتد. اينكه دقيقا از كي شروع مي شود و با چه سرعتي پيش مي رود، دقيقا معلوم نيست اما اين را فهميده ايم كه سرعت آن در مردان نسل هاي جديد، بسيار بيشتر از قبل شده است. 

خيلي از زوج ها كه چند سال از ازدواج شان مي گذرد، از روتين شدن زندگي روزانه و كاهش تمايل شان براي روابط زناشويي شكايت دارند؛ شكايتي كه سال هاي گذشته خيلي كمتر شنيده مي شد. اغلب مردم، براي اين عادي شدن هزار و يك دليل مي آورند، اما محققان مي گويند گوشه ذهن تان بايد به هورمون ها هم فكر كنيد. آنها مي گويند به جاي اينكه به اين نتيجه برسيد كه كل زندگي همين است، اولا بهتر است آزمايشي براي اندازه گيري ميزان تستوسترون بدن تان انجام دهيد. 

گاهي اوقات همين آزمايش ساده و تشخيص و درمان كمبود تستوسترون مي تواند خيلي راحت شما را به روزهاي خوب زندگي زناشويي بازگرداند اما اينكه چرا اين هورمون اينقدر مهم است كه حتي مي تواند براي ادامه زندگي مشترك تعيين كننده باشد و بالا و پايين شدنش به چه عواملي بستگي دارد، موضوع اين مقاله است. 

تستوسترون چيست؟

تستوسترون يكي از هورمون هايي است كه به طور طبيعي در بدن ترشح شده و باعث بلوغ مردان مي شود. اين هورمون را مي توان هورمون اصلي بيضه دانست. اگر چه تخمدان زنان نيز كمي از اين هورمون را توليد مي كند (و همان هم نقشي مهم در ميزان ميل جنسي خانم ها دارد) اما تستوسترون در غلظت هاي بسيار بالاتر در مردان توليد مي شود. در حوالي بلوغ، با افزايش آن، صفات ثانويه جنسي از جمله صداي بم، رويش موي صورت، بم شدن صدا، ريزش موي مدل مردانه و ويژگي هاي آنابوليك مانند رشد عضلات و توده استخواني ايجاد مي شود. 

در سال هاي بعد هم اين هورمون علاوه بر كمك به ميل جنسي سالم در ساختمان توده عضلاني و حفظ سطح انرژي موثر است. در سال هاي اخير تحقيقات بسياري در رابطه با مزاياي اين هورمون در بدن انجام شده كه نتايج كلي آن نشان مي دهد اين هورمون مي تواند اثرات ناشي از پيري را كاهش دهد. در واقع افت اين هورمون است كه بسياري از خصوصيت هاي منفي دوره سالمندي را باعث مي شود. 

هورمون مردانه چه طور تنظيم مي شود؟

ترشح نوعي هورمون به نام «GnRH» توسط هيپوتالاموس به هيپوفيز كمك مي كند كه هورموني به نام «LH» ترشح شود كه روي سلول هاي خاص بيضه يا همان سلول هاي ليديگ اثر مي گذارد. درواقع اين هورمون است كه با تاثير بر سلول هاي بيضه سطح خوني تستوسترون را تنظيم مي كند. بخش زيادي از تستوستروني كه در بافت ها مستقر مي شود، در اعضايي مانند پروستات و دستگاه تناسلي خارجي به دي هيدروتستوسترون تبديل مي شود. 

برخي از اثرات تستوسترون به همين تبديل وابسته اند؛ در حالي كه برخي ديگر اين طور نيستند. اين روند ظاهرا ساده سال هاست كه شناخته شده بود، اما ارتباط آن با ويژگي هاي رفتاري ما، تنها چند سالي است كه روشن شده. مثلا، تعجب خواهيد كرد اگر بدانيد اين موضوع روشن شده كه وقتي مردها عاشق مي شوند، ابتدا سطح ماده اي به نام دوپامين در مغز آنها افزايش مي يابد و همين فرآيند، ترشح تستوسترون را هم افزايش مي دهد. در واقع، احساسات عاشقانه، تمايل جنسي مردان را هم شعله ور مي كند. 

يك حقيقت ترسناك

در طول زندگي جنيني هم گنادوتروپين جفتي، بيضه ها را وادار به ترشح مقادير متوسطي از تستوسترون مي كند و تستوسترون در تمام دوره تكامل جنيني و حداقل ۱۰ هفته پس از تولد ترشح مي شود؛ از آن پس در دوران كودكي تقريبا هيچ تستوستروني توليد نمي شود. اما در حدود سنين ۱۰ تا ۱۳ سالگي كه شروع بلوغ است، ترشح تستوسترون تحت تاثير هورمون هاي گنادوتروپيك هيپوفيز قدامي به سرعت افزايش مي يابد و اين ترشح زياد در بقيه طول عمر ادامه مي يابد. با بالا رفتن سن اندازه تستوسترون مرد آرام آرام رو به كاهش مي گذارد. كاهش در سطح تستوسترون را يائسگي مردان يا آندروپوز هم مي نامند. 

پيش از اين گفته مي شدتستوسترون به طور طبيعي بعد از 30 سالگي شروع به كاهش مي كند و هر سال حدود يك درصد از آن كم مي شود و زماني كه به 40 سالگي برسيد اين كاهش به دو درصد در سال مي رسد؛ اما اين همان جايي است كه تغييرات بزرگ اتفاق افتاده است. در 20 سال گذشته ميزان كاهش تستوسترون 20 تا 30 درصد بيشتر شده است. براي همين است كه نه تنها مردان (و همسران شان) بايد تلاش كنند سطح اين هورمون را بالا نگه دارند بلكه آنچه برپدران شان گذشته را هم بايد بازيابي كنند. 

تحقيقات نشان داده كمبود تستوسترون در حال حاضر رو به افزايش است. همين حالا بيش از پنج ميليون نفر در سراسر جهان با اين تشخيص تحت درمان  هستند و مي شود حدس زد چه تعداد از مردان بدون اينكه بدانند با اين مشكل درگيرند. 

چربي ها مقصرند؟

اما چرا مردان به تستوسترون پايين مبتلا مي شوند؟ يك جواب ساده چربي است. هر چه شما چاق تر باشيد تستوسترون تان پايين تر است. هرچه ميزان بافت چربي بدن تان بيشتر باشد آروماتاز بيشتري توليد مي كنيد؛ آنزيمي كه تستوسترون را به هورمون زنانه استروژن تبديل مي كند (اين همان چيزي است كه آدم هاي چاق تر را عاطفي تر و نرم تر مي كند!). اما كم كردن چربي اين اطمينان را به شما مي دهد كه مي توانيد باز تستوسترون توليد كنيد و تا مي توانيد جوان بمانيد. اما در سال هاي اخير، نقش يك عامل ديگر غير از چربي پررنگ تر شده است: استرس!

هرآنچه باید درباره یائسه شدن مردان بدانید

آيا مردان بايد تن پرور باشند؟! 

بالا رفتن استرس و كاهش هورمون تستوسترون علائم مشابه اي دارند كه برخي از آنها شامل از دست دادن ميل جنسي، خستگي، مشكلات خواب، احساس افسردگي، كمبود انرژي و علاقه و كج خلقي است. البته خيلي سخت است كه بدانيم اين علائم به دليل استرس اتفاق مي افتد يا تستوسترون پايين؛ چون سطح تستوسترون در طول روز مدام تغيير مي كند، اما اين ايده كه يك مرد اگر بتواند استرس اش را كاهش دهد، تستوسترون اش را افزايش مي دهد و درنتيجه ميل جنسي اش افزايش پيدا كند، ايده اي منطقي است. 

به ياد بياوريد تصوير كليشه اي جوامع روستايي را كه در آن مردها هميشه عصر در قهوه خانه يا ميدان شهر مي نشستند و چپق دود مي كردند و همين طور مردان امروزي، وقتي شب ها ترجيح مي دهند روي مبل بخوابند و با كنترل تلويزيون وقت بگذرانند. آنها در حال بازسازي ذخاير تستوسترون شان هستند؛ درحالي كه همسرشان ممكن است آنها راه به هزار چيز متهم كند!

اين توصيه ها تكراري است نخوانيد لطفا!

باز هم محققان مي گويند مهم ترين توصيه ها براي بازيابي تستوسترون از دست رفته، تغييراتي در شيوه زندگي است. تغييراتي كه مي تواند نتايج سريعي داشته باشد شامل ورزش كردن به صورت مرتب، نكشيدن سيگار، كاهش مصرف كافئين، رژيم غذايي سالم و خواب كافي است. همچنين كاهش وزن ممكن است تاثير كاملا دراماتيكي روي تمايل و سلامت جنسي يك مرد داشته باشد. حتي اختلال نعوظ مي تواند نتيجه استرس باشد. 

دقيقا اينجاست كه نقش زنان در زندگي مردان هم پررنگ مي شود. آنها مي توانند تاثير مهمي در ايجاد حس موفقيت در مردان داشته باشند؛ عاملي كه به شدت استرس مردان را كم مي كند اما عملا و در بسياري از زندگي هاي مشترك، چنين موهبتي را از مردان دريغ مي كنند. درواقع آنها با دست خودشان مرد را به سمت دره هل مي دهند و در همان حال از مردي كه نمي تواند خودش را از سقوط به دره نجات دهد، انتقاد مي كنند. 

خواب كافي را دست كم نگيريد

روشن شده كه كمبود خواب مي تواند سطح تستوسترون را مورد آسيب قرار دهد. استرس باعث افزايش كورتيزول مي شود كه با وقفه  در الگوي خواب مرتبط است و كمبود خواب اين هورمون را افزايش مي دهد و ادامه خواب شما را هم بدتر مي كند. تحقيقات نشان داده كيفيت خواب پايين مي تواند تا 15 درصد سطح تستوسترون را كاهش دهد. شگفت انگيز يا ترسناك اينكه اين تغييرات به سرعت اتفاق مي افتد و بعد از يك هفته كم خوابي، نوسانات خلق و خو، قدرت كم و عدم تمركز در مردان گزارش شده است.

به همين دليل 7 تا 8 ساعت خواب شبانه توصيه مي شود. اگر مردي چند روز بدخواب باشد، هم خودش و هم همسرش بايد تلاش كنند تا اين كمبود خواب به بيش از يك هفته نرسد، چون تاثير مستقيمی بر كاهش اين هورمون و ميل و توانايي او به روابط زناشويي مي گذارد. 

ورزش هاي مقاومتي انجام دهيد

اگر مردي هدف اش تناسب اندام و رسيدن به سطح مناسب تستوسترون باشد، يكي از كارهايي كه بايد انجام دهد ورزش هاي مقاومتي است؛ ورزش هايي كه چربي ها را كاهش مي دهد تا فرآيند عضله سازي اتفاق بيفتد. به عضلات تان مانند ماشين نگاه كنيد و تستوسترون را مثل موتور ببينيد. شما بايد سوخت خوبي استفاده كنيد، اما اگر موتور بتركد ماشين حتي با بهترين سوخت هم راه نمي رود. 

چند ساعت بعد از انجام ورزش هاي مقاومتي ميزان تستوسترون بدن  مردان افزايش مي يابد. يك نكته ديگر را هم به خاطر داشته باشيد. تحقيقات نشان مي دهد هر وعده غذايي كه بيشتر از 300 كالري دارد، مي تواند تستوسترون را كاهش دهد. همه اينها يعني نقش يك زن در تنظيم تستوسترون همسرش فوق العاده حياتي است!

غذاهاي تستوسترون ساز

يكي از موادي كه مي تواند سطح تستوسترون بدن تان را افزايش دهد عنصر روي (Zinc) است. بهترين منبع غذايي روي، گوشت به ويژه گوشت سفيد مرغ است. بهترين نوع ماهي هم سالمون يا همان ماهي آزاد است. 

اگر گياهخوار هستيد به جاي گوشت مي توانيد از حبوبات و بادام زميني استفاده كنيد چون هيچ ميوه اي به توليد تستوسترون كمك نمي كند. برخي از ميوه هاي سرشار از ويتامين A نيز توليد تستوسترون را تقويت مي كنند كه ازجمله آنها مي توان به سيب، طالبي، آناناس و مركبات اشاره كرد. سبزي هايي مانند گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي جزو منابع غني ويتامين A هستند كه به توليد تستوسترون كمك مي كنند. 

آن روي سكه هم غذاهايي است كه قاتل تستوسترون  هستند. غذاهاي سرخ كردني، قند و كافئين با تحريك بيش از حد غده آدرنال باعث خستگي اين غده شده و باعث مي شوند هورمون تستوسترون توليد نشود. (بنابراين اگر صبحانه را با قهوه و شكر شروع كرده ايد همه تلاشي كه با ورزش صبحگاهي در توليد تستوسترون انجام داديد بي نتيجه شده! مي توانيد براي صبحانه فردا املت را همراه گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي ميل كنيد.) 

 اگر در تلاش براي افزايش توليد تستوسترون بدن از طريق رژيم غذايي هستيد، بايد از غذاهاي خاص اجتناب كنيد. براي مثال خوردن پروتئين بيش از حد مي تواند مقدار تستوسترون دفع شده در ادرار را افزايش دهد. درواقع مصرف پروتئين، در حدود 8/0 تا یک گرم به ازاي هر نيم كيلوگرم از وزن بدن مناسب است. 

نكته آخر اينكه مقادير بالاي ويتامين E هم باعث افزايش سطح تستوسترون مي شود و هم فعاليت اسپرم ها را بهبود مي بخشد. غذاهاي سرشار از ويتامين E عبارتند از مغزهاي روغني، اسفناج، آووكادو، روغن زيتون و بروكلي. مغزهاي روغني چربي هاي سالمي هستند كه اسيدهاي چرب ضروري شان به دليل افزايش سطح تستوسترون لازم است. خوردن روزانه يك مشت آجيل منجر به ايجاد يك رژيم متعادل به علاوه كمك به افزايش تستوسترون تان مي شود. 

هرآنچه باید درباره یائسه شدن مردان بدانید

چطور بفهميم كم شده؟

در معاينه بدني، معمولا كاهش حجم بيضه ها، كاهش موهاي بدن، كاهش حجم عضلات و پوكي استخوان را مي توان نشانه هاي بارز شك به كاهش تستوسترون دانست. اينها همان علايمي هستند كه به تدريج در يك مرد سالمند مشاهده مي شوند اما گاهي هم اين تغييرات آنقدر نامحسوس  است كه با معاينه نمي  توان تشخيص داد. بنابراین آزمايش خون لازم مي شود. در آزمايش خون هم معمولا از راه اندازه گيري تستوسترون نمونه خون ۸ صبح مي توان به نتيجه مطمئن رسيد. معمولا هورمون هاي تيروئيد، ملاتونين، DHEA و فاكتور شبه انسولين هم اندازه گيري مي شود. برخي از پزشكان پيشنهاد مي كنند با شروع 35 سالگي هر پنج سال سطح اين هورمون بررسي شود. 

اگر مي خواهيد بدانيد ميزان اين هورمون در شما طبيعي است يا نه بايد بدانيد كه غلظت 300 تا يك هزار نانوگرم در دسي ليتر از اين هورمون در بدن شما طبيعي محسوب مي شود؛ اما ميزان تستوسترون 300 يا حتي دامنه 400 و 500 هم براي عملكرد مطلوب ايده آل نيست حتي اگر سطح آن عادي به نظر برسد. همين اشتباه در ميزان عادي اين هورمون باعث شده بسياري از مشكلات مربوط به تستوسترون تشخيص داده نشود. برخي تحقيقات نشان داده مردان براي داشتن عملكرد استاندارد از نظر زناشويي بايد سطح تستوستروني بين 400 تا 600 نانوگرم در دسي ليتر داشته باشند. 

غذاهاي تستوسترون ساز

يكي از موادي كه مي تواند سطح تستوسترون بدن تان را افزايش دهد عنصر روي (Zinc) است. بهترين منبع غذايي روي، گوشت به ويژه گوشت سفيد مرغ است. بهترين نوع ماهي هم سالمون يا همان ماهي آزاد است. 

اگر گياهخوار هستيد به جاي گوشت مي توانيد از حبوبات و بادام زميني استفاده كنيد چون هيچ ميوه اي به توليد تستوسترون كمك نمي كند. برخي از ميوه هاي سرشار از ويتامين A نيز توليد تستوسترون را تقويت مي كنند كه ازجمله آنها مي توان به سيب، طالبي، آناناس و مركبات اشاره كرد. سبزي هايي مانند گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي جزو منابع غني ويتامين A هستند كه به توليد تستوسترون كمك مي كنند. 

آن روي سكه هم غذاهايي است كه قاتل تستوسترون  هستند. غذاهاي سرخ كردني، قند و كافئين با تحريك بيش از حد غده آدرنال باعث خستگي اين غده شده و باعث مي شوند هورمون تستوسترون توليد نشود. (بنابراين اگر صبحانه را با قهوه و شكر شروع كرده ايد همه تلاشي كه با ورزش صبحگاهي در توليد تستوسترون انجام داديد بي نتيجه شده! مي توانيد براي صبحانه فردا املت را همراه گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي ميل كنيد.) 

 اگر در تلاش براي افزايش توليد تستوسترون بدن از طريق رژيم غذايي هستيد، بايد از غذاهاي خاص اجتناب كنيد. براي مثال خوردن پروتئين بيش از حد مي تواند مقدار تستوسترون دفع شده در ادرار را افزايش دهد. درواقع مصرف پروتئين، در حدود 8/0 تا یک گرم به ازاي هر نيم كيلوگرم از وزن بدن مناسب است. 

نكته آخر اينكه مقادير بالاي ويتامين E هم باعث افزايش سطح تستوسترون مي شود و هم فعاليت اسپرم ها را بهبود مي بخشد. غذاهاي سرشار از ويتامين E عبارتند از مغزهاي روغني، اسفناج، آووكادو، روغن زيتون و بروكلي. مغزهاي روغني چربي هاي سالمي هستند كه اسيدهاي چرب ضروري شان به دليل افزايش سطح تستوسترون لازم است. خوردن روزانه يك مشت آجيل منجر به ايجاد يك رژيم متعادل به علاوه كمك به افزايش تستوسترون تان مي شود. 

حالا استرس متهم رديف اول است

در زمان استرس، بدن ما هورمون كورتيزول يا هورمون استرس را ترشح مي كند. برخي مطالعات نشان داده است استرس بالا (كورتيزول بالا) با تستوسترون كم همراه است. البته هنوز معلوم نشده استرس چگونه عامل كاهش اين هورمون است اما ثابت شده افزايش استرس مي تواند با علائم كاهش تستوسترون مانند كاهش ميل جنسي، انرژي ناكافي و افسردگي همراه باشد. 

هورمون استرس كورتيزول و هورمون جنسي تستوسترون عليه هم كار مي كنند. به همين دليل است که فرضيه اي مبني بر اينكه استرس مي تواند باعث ناباروري و از دست دادن ميل جنسي در مردان با مهار هورمون استرس شود، وجود دارد. البته هيچ تحقيق مشخص و واضحي نشان نداده است كه افزايش هورمون تستوسترون به كاهش هورمون استرس مي انجامد و تنها در خوكچه هاي هندي اين موضوع به اثبات رسيده است. محققان دريافته اند وقتي خوكچه هاي هندي نر، تستوسترون درماني مي كنند اضطراب از آنها دور مي شود. اما باتوجه به شواهد واقعي كه در دست داريم، اين فرضيه دور از ذهن نيست كه در مردان هم همين اتفاق مي افتد. 

آیا می دانید که. . . 

به دارو فكر نكنيد

اگر فكر مي كنيد با تستوسترون تزريقي (خوراكي اش كه موجود نيست) مي توان همه اين كارها را خيلي راحت تر انجام داد، در اشتباهيد. تستوسترون درماني طولاني مدت، با مشكلات قلبي و حتي كاهش اسپرم در ارتباط است. پزشكان ممكن است راه هايي مانند تزريق يا استفاده از كرم و ژل موضعي را پيشنهاد بدهند با اين حال بسياري از مردان داوطلب چنين درماني نيستند. تستوسترون نبايد در مرداني كه در خطر ابتلا به سرطان پروستات يا سينه هستند استفاده شود. علاوه بر اين استفاده از آن ممكن است در فردي كه مشكلات قلبي، كليوي يا كبدي دارد مسئله را حادتر كند. 

هرآنچه باید درباره یائسه شدن مردان بدانید

هرگز فراموش نکنید...

اگر مي خواهيد تستوسترون تان افزايش پيدا كند موارد زير را رعايت كنيد: 

- انجام ورزش هاي مقاومتي (بدنسازي) 

- مكمل  هاي غذايي همراه با ويتامين محلول در چربي (ADEK) 

- ترك سيگار

- مصرف منظم مكمل حاوي روي و روغن ماهي

- خواب بيش از هفت ساعت شبانه

- استفاده از پروتئين بيشتر ازجمله تخم مرغ

- استفاده از فرآورده هاي لبني بيشتر

جدید ترین مطالب سایت