لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

تسلیم شدن اوباما در مقابل کنگره در موضوع ایران/ توضیحات پوتین به نتانیاهو درباره «اس 300»

تسلیم کاخ سفید در مقابل سنا در موضوع طرح جدید مربوط به ایران، درخواست اوباما ار کنگره برای خروج کوبا از لیست حامیان تروریسم، توضیحات پوتین برای نتانیاهو درباره «اس 300» و کشته شدن یکی از رهبران فکری القاعده در یمن، از جمله مهمترین مطالبی است که صبح امروز، سرخط اخبار مطبوعات بین المللی را به خود اختصاص داده است.

تسلیم شدن اوباما در مقابل کنگره در موضوع ایران/ توضیحات پوتین به نتانیاهو درباره «اس 300»

تسلیم کاخ سفید در مقابل سنا در موضوع طرح جدید مربوط به ایران، درخواست اوباما ار کنگره برای خروج کوبا از لیست حامیان تروریسم، توضیحات پوتین برای نتانیاهو درباره «اس 300» و کشته شدن یکی از رهبران فکری القاعده در یمن، از جمله مهمترین مطالبی است که صبح امروز، سرخط اخبار مطبوعات بین المللی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش «تابناک»، در پی تصویب طرح نظارت بر توافق هسته ای ایران در کمیته روابط خارجی سنا آمریکا، کاخ سفید اعلام کرده باراک اوباما این طرح را امضا خواهد کرد. روزنامه «نیویورک تایمز» با انتشار مطلبی در این زمینه، از «تسلیم شدن» کاخ سفید در مقابل کنگره در این موضوع سخن گفته است. این روزنامه اشاره می کند که اتحاد غیرمعمولی از مخالفان جمهوری خواه و موافقان دموکرات دولت اوباما، حامی طرح مذکور بوده و در کمیته روابط خارجی به آن رأی مثبت داده اند. در این میان، هرچند مقامات کاخ سفید اصرار دارند اصلاحاتی که در دقایق آخر در این طرح گنجانده شده، سبب گردیده که اوباما اعلام کند آن را امضا خواهد کرد، اما جمهوری خواهان و حتی بسیاری از دموکرات ها می گویند ماجرا تنها این است که اوباما تحت فشار قرار گرفته و ناچار به کوتاه آمدن شده است.

در مطلبی دیگر درباره رابطه دولت و کنگره در آمریکا، خبرگزاری «رویترز» از تمایل دولت اوباما به خارج کردن نام کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، اوباما روز گذشته به کنگره اعلام کرده که قصد دارد نام کوبا را از فهرست مذکور خارج کرده و به این ترتیب، بزرگترین مانع بر سر راه احیای روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه ای دو کشور پس از نیم قرن را از میان بردارد. نام کوبا در سال 1982 و در زمانی وارد این لیست شد که برای گروه های شورشی در آفریقا و آمریکای لاتین کمک ارسال می کرد؛ اما این کشور مدت هاست که دیگر رویه خود برای کمک به گروه های مسلح خارجی را متوقف کرده است.

اما در ادامه مباحث مربوط به احتمال فروش سامانه موشکی «اس 300» از سوی روسیه به ایران، سایت شبکه خبری «راشا تودی» از ارائه توضیحات رئیس جمهور روسیه به نخست وزیر رژیم اسرائیل درباره این موضوع خبر داده است. به نوشته این سایت، در پی اعلام برداشته شدن ممنوعیت فروش سامانه مذکور به ایران، بنیامین نتانیاهو با ولادیمیر پوتین تماس گرفته تا «نگرانی های عمیق» خود در این زمینه را به دولت روسیه انتقال دهد. در این گفت و گو، پوتین توضیح مفصلی درباره سامانه اس 300 به نتانیاهو داده و تأکید کرده که ویژگی های تکنیکی و تاکتیکی این سامانه، از آن یک سامانه صرفاً دفاعی ساخته است و در نتیجه، این سامانه هیچ گونه تهدیدی متوجه امنیت اسرائیل یا هر دولت دیگری در منطقه نمی کند.

در یک مطلب دیگر مربوط به روسیه، روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» از به پرواز درآمدن جنگنده های انگلیسی در واکنش به نزدیک شدن هواپیماهای نظامی روسیه به حریم هوایی این کشور خبر داده است. به نوشته این روزنامه، سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اعلام کرده پس از شناسایی دو هواپیمای نظامی روسیه که در نزدیکی حریم هوایی انگلیس پرواز می کردند، جنگنده های هشدار واکنش سریع «تایفون» به پرواز درآمده اند و در حریم امنیتی انگلیس، هواپیماهایی روسیه را اسکورت کرده اند. رهگیری هواپیماهای روسی طی یک سال اخیر و در پی اوج گیری تنش ها میان غرب و روسیه بر سر بحران اوکراین، افزایش یافته است. در ماه ژانویه نیز در پی وقوع ماجرایی مشابه، دولت انگلیس سفیر روسیه در این کشور را برای توضیح فراخواند.

در مطلبی درباره جدیدترین تحولات یمن، خبرگزاری «شین هوا» از کشته شدن یکی از رهبران القاعده شبه جزیره عربستان در یمن خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، القاعده شبه جزیره عربستان اعلام کرده یکی از رهبران ایدئولوژیک ارشد این گروه در حملات پهپادهای آمریکایی در استان حضرموت در جنوب شرقی یمن کشته شده است. در بیانیه این گروه اعلام شده در جریان حمله مذکور، ابراهیم ربیش و یکی دیگر از نیروهای وابسته به القاعده کشته شده اند. ربیش که تبعه سعودی بود، در سال 2006 از زندان گوانتانامو آزاد شده و در اوایل سال 2009 به یمن رفت و از آن زمان، به عنوان یکی از ایدئولوژیست های مهم این گروه شناخته می شده است. دولت آمریکا برای سر این تروریست پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود. 

در نهایت، موضوع تصویب قطعنامه تحریم تسلیحاتی یمن در شورای امنیت با رأی ممتنع روسیه، از دیگر موضوعاتی است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. روزنامه «لس آنجلس تایمز» می نویسد شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته طرح تحریم تسلیحاتی حوثی ها در یمن را به تصویب رساند. روسیه در جلسه رأی گیری شرکت نکرده و دلیل خود برای عدم حضور را نیز این موضوع اعلام کرده بود که قطعنامه مذکور، می بایست ممنوعیت ارسال سلاح برای همه طرف های درگیر در یمن را مورد توجه قرار دهد. نماینده روسیه در سازمان ملل گفته پیش از جلسه، از اردن و دیگر کشورهای عرب منطقه خواسته تحریم تسلیحاتی را درباره همه طرف های درگیر مورد توجه قرار دهند.

جدید ترین مطالب سایت