لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دلیل سفر رئیس جمهوری افغانستان به تهران

محمداشرف غنی با هیأت بلندپایه صدنفری متشکل از تاجران بخش خصوصی و دیپلمات ها، به ایران سفر کرده است. این سفر بعد از دوبار تأخیر، در حالی انجام می شود که آقای غنی قبلا از کشورهای پاکستان، عربستان سعودی، چین و امارات متحده عربی دیدن کرده است.

دلیل سفر رئیس جمهوری افغانستان به تهران

محمداشرف غنی با هیأت بلندپایه صدنفری متشکل از تاجران بخش خصوصی و دیپلمات ها، به ایران سفر کرده است. این سفر بعد از دوبار تأخیر، در حالی انجام می شود که آقای غنی قبلا از کشورهای پاکستان، عربستان سعودی، چین و امارات متحده عربی دیدن کرده است.

 برای دولت وحدت ملی افغانستان، بنا به وعده های انتخاباتی، تأمین صلح از اهمیت چندانی برخوردار است.

 تمرکز دولت آقای غنی درحال حاضر بر سر مذاکره با طالبان است. دراین راستا سفر به کشورهای مذکور، خصوصا عربستان سعودی و امارات متحده عربی، به منظور دعوت از این کشورها برای تشویق طالبان به مذاکره با دولت وحدت ملی است.

حمایت افغانستان از عربستان سعودی در حمله به یمن، به دلیل انتظاری است که دولت اشرف غنی از عربستان در جذب طالبان دارد. این استراتژی منطقه ای اشرف غنی به موانعی در داخل و خارج از افغانستان برخورد کرده است، برای مثال انتقاد شدید «محمد محقق»، معاون دوم ریاست اجرایی، در مورد حمایت از عربستان در حمله به یمن، از این روست که عربستان درحال حاضر درگیر جنگ با یمن است و حداقل در کوتاه مدت نمی تواند نقش میانجی را در روابط دولت اشرف غنی با طالبان داشته باشد.

 در دیگرسو، رقیب منطقه ای عربستان  سعودی، یعنی ایران، در شرایط بهتری از رقیب، برای افغانستان قرار گرفته است. توافق هسته ای احتمالی تنش ها را در روابط ایران و آمریکا حداقل در موضوع هسته ای کاهش داده است.

آمریکا بزرگ ترین شریک افغانستان است و کاهش تنش در روابط دو کشور، افغانستان را ترغیب می کند روابط استراتژیک بهتری با ایران داشته باشد و در معادلات منطقه ای نقش بیشتری برای ایران در نظر بگیرد. قبل از بیانیه سوئیس، افغانستان نقش بیشتری برای عربستان قائل بود، اما بعد از بیانیه و درگیرشدن عربستان در یمن، از دید اشرف غنی موازنه به نفع ایران تغییر کرده است. 

این سفر از بُعد روابط دوجانبه نیز از اهمیت انتظارات دوچندانی برخوردار است. یک  میلیون و ٥٠٠هزار مهاجر افغان در ایران به سر می برند. در این سال ها ما با پدیده ای به عنوان مهاجران غیر قانونی در کشور روبه رو بوده ایم. توافق بر سر ثبت نام و ساماندهی این مهاجران می تواند زودتر به این معضل اجتماعی پایان دهد.

مبارزه با افراط گرایی جدا از عزم منطقه ای، انتظاری است که ایران همیشه از همسایه شرقی خود داشته است. افغانستان در این سال ها، نتوانسته است از کشت موادمخدر در کشور خود جلوگیری به عمل آورد. مبارزه با کشت موادمخدر درخواستی است که دولت ایران از آقای اشرف غنی دارد. مبارزه با موادمخدر و افراط گرایی ایجاب می کند، دو کشور همکاری های اطلاعاتی و امنیتی بیشتری را مدنظر داشته باشند. 

ارتقای روابط دو کشور بستگی به تشخیص و اجرایی کردن فرصت های اقتصادی و فرهنگی دو کشور دارد. افغانستان نمی تواند ایران را از معادلات منطقه ای خود حذف کند. پیوند فرهنگی و سیاسی ایران و افغانستان بر بسیاری از مسائل منطقه ای و مرزی دو کشور سایه  انداخته است.

انفجار دو روز پیش در جلال آباد ننگرهار و قبول مسئولیت این انفجار توسط داعش، افغانستان را به همکاری های امنیتی و منطقه ای جدیدی سوق خواهد داد. ازسوی دیگر تجارب و توان امنیتی ایران، نقش این کشور را در معادلات امنیتی افغانستان بیشتر از پیش نشان خواهد داد. 

اخبار سیاست خارجی - شرق

 

جدید ترین مطالب سایت