لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

پشت‌پرده «دلواپسی» مسائل دیگری در‌جریان است

دكتر محمدرضا خباز، معاون امور تقنيني معاونت پارلماني رئيس جمهور درباره شايعه ديدار اصلاح طلبان با احمدي نژاد عنوان مي كند: «ديدار اصلاح طلبان با احمدي نژاد يك «دروغ بزرگ» است كه توسط هواداران وي براي مطرح كردن دوباره احمدي نژاد عنوان شده است. 

پشت‌پرده «دلواپسی» مسائل دیگری در‌جریان است

دكتر محمدرضا خباز، معاون امور تقنيني معاونت پارلماني رئيس جمهور درباره شايعه ديدار اصلاح طلبان با احمدي نژاد عنوان مي كند: «ديدار اصلاح طلبان با احمدي نژاد يك «دروغ بزرگ» است كه توسط هواداران وي براي مطرح كردن دوباره احمدي نژاد عنوان شده است. اصلاح طلبان زماني كه احمدي نژاد رئيس جمهور بود زياد علاقه اي به ديدار با وي نداشتند چه برسد به الان كه ماهيت عملکردها و مدیریتی احمدي نژاد براي همه مردم و جريان هاي سياسي مشخص شده و وي به يك شهروند عادي تبديل شده است.

سوال مهم اين است كه آقاي احمدي نژاد داراي چه انديشه اي هستند كه اصلاح طلبان بتوانند براي بهبود وضعيت كشور از آن استفاده كنند؟ايشان داراي چه فكر بلند و دورانديشانه اي هستند كه بتواند راهگشاي آينده كشور باشد؟ايشان هشت سال رئيس جمهور كشور بودند و بس. در نتيجه مذاكره با ايشان چه دردي از دردهاي جامعه را برطرف مي كند؟بنده با اصل اين خبر هم مشكل دارم و معتقدم اين خبر از اساس صحيح نيست.

در شرايط فعلي اصولگرايان از احمدي نژاد تبري مي جويند چه برسد به اصلاح طلبان كه هيچ سنخيتي با احمدي نژاد ندارند». وي همچنين درباره دلواپسان مذاكرات هسته اي تصريح مي كند: « دلواپسي بي منطق نوعي اداي سياسي است تا دولت را از مسير صحيحي كه در پيش گرفته منحرف كند. نكته قابل تامل اينكه سخنان دلواپسان با مخالفان توافق يكي شده و هر دو يك سخن به زبان مي آورند.

در صورتي كه در «پشت پرده» مسائل ديگري در جريان است» در ادامه متن گفت وگوي «آرمان» با دكتر محمدرضا خباز را از نظر مي گذرانيد.

 

 برخي از مقامات ارشد دولت از جمله اكبر تركان، عبدالرضا رحماني فضلي و مجيد انصاري از احتمال ورود «پول های كثيف» به انتخابات مجلس آينده خبر داده اند. به نظر شما اين پول ها توسط چه كساني و با چه هدفي وارد انتخابات خواهد شد؟

مساله سوءاستفاده از انتخابات مساله جديدي نيست و در گذشته نيز در ايران وجود داشته است. از گذشته هاي بسيار دور كه انتخابات در كشور ما مرسوم شد برخي افراد كه حاضر بودند براي به دست آوردن آراي مردم به هر شیوه ای متوسل شوند و با بازي هاي كثيف سياسي رای جمع کنند. براي اينگونه افراد تنها رسيدن به پيروزي اهميت داشت و چگونگي و ابزار آن به هيچ عنوان مهم نبود. شعار اين عده اين بود كه «هدف وسيله را توجيه مي كند». اين شعار به اين معنا بود كه هدف ما تنها رأي آوردن است. اين عده از ابزارهاي مختلفي چون افكار عمومي، فريب هاي مالي و اقتصادي و بازي هاي كثيف سياسي استفاده مي كرده اند تا فضاي انتخابات را تحت تاثیر قرار دهند.

خوشبختانه در سال هاي اخير دستگاه هاي مسئول در اين زمينه تلاش زيادي كرده اند تا برگزاري انتخابات به شكل دقيق تري صورت بگيرد. به همين دليل وزير كشور به عنوان مسئول برگزاري انتخابات در سراسر كشور قبل از برگزاري انتخابات در اين زمينه هشدار دادند كه برخي در گذشته از پول هاي كثيف استفاده كردند و دستگاه هاي مسئول مراقب باشند كه انتخابات آينده دستخوش «پول هاي كثيف» نشود. حضرت اميرالمومنين (ع) مي فرمايند«انسان در مقابل پولي كه از راه حلال به دست مي آورد بايد حساب پس بدهد و در مقابل پولي كه از راه حرام به دست آمده عتاب و عذاب خواهد شد».

پول حرام با خود نگون  بختي دنيا و آخرت را به دنبال خواهد داشت. بنابراين هنگامي كه آقاي رحماني فضلي به عنوان مسئول برگزاري انتخابات آينده از احتمال ورود «پول های كثيف» به فضاي انتخابات سخن مي گويد به صورت ناخودآگاه اين مساله از حالت تئوري و فرضيه خارج مي شود و رنگ هشدار به خود مي گيرد. نكته مهم در اين زمينه اين است كه تندروهاي اصولگرا به دليل اينكه آقاي رحماني فضلي پيشينه اصولگرايي دارد نمي توانند مدعي شوند كه«پول كثيف» نوعي حربه تبليغاتي از سوي جناح رقيب يعني اصلاح طلبان است. اين هشدار وزير كشور دغدغه و نگراني افراد سالمي كه قصد حضور در انتخابات براي خدمت به مردم را داشتند برطرف كرد.

برخي ازافراد نگران اين مساله بودند كه ممكن است سرنوشت اين انتخابات را«پول» مشخص كند و برخي با استفاده از پول كثيف بتوانند در اراده مردم خلل ايجاد كنند. در كنار اين مساله مجمع تشخيص مصلحت نظام هم در حال تلاش است تا در قوانين، شيوه انتخابات و هزينه هاي انتخاباتي تغييراتي به وجود بياورد تا امكان سوءاستفاده به حداقل ممكن كاهش پيدا كند. بنده اميدوارم با اين تلاش ها و توجه ويژه مسئولان زمينه برگزاري يك انتخابات سالم و بدن حاشيه فراهم شود تا شايسته ترين افراد به مجلس شوراي اسلامي راه پيدا كنند. 

 چرا «دلواپسان» به جاي اينكه به فسادهاي بزرگ اقتصادي واكنش نشان بدهند نسبت به تفاهم ايران و1+5انتقاد دارند و دلواپس هستند؟

زماني كه نخستين قطعنامه سازمان ملل عليه ايران صادر شد كساني كه هم اكنون«كاسه داغ تر از آش» شده اند دلواپس نبودند، قطعنامه هاي بعدي هم كه صادر شد دلواپسي اين عده «گل» نكرد و احمدي نژاد را تشويق مي كردند كه همچنان برخي سياست هاي تنش زاي خود را ادامه بدهد.

در همين زمان بود كه احمدي نژاد با فريادي رسا عنوان مي كرد«آن قدر قطعنامه صادر كنيد تا قطعنامه دانتان پاره شود». اين عده يا در آن زمان نسبت به اين مساله آگاه نبودند كه صدوراين قطعنامه هاي چه ضررهايي براي كشوربه دنبال خواهد داشت يا اينكه آگاهي داشتند اما ترجيح مي دادند«سكوت» كنند. اگر از اين ضرر و زيان ها آگاهي نداشتند كه بايد تاسف خورد، اما اگر آگاهي داشتند و تعمداسكوت مي كردند بايد در دلسوزي آنها شك و ترديد كرد. نكته مهم اين است كه تمامي مشكلات كنوني ما در عرصه خارجي و داخلي توسط همين دلواپسان به وجود آمده است.

هجده ماه تلاش بي وقفه تيم مذاكره كننده هسته اي در ماه هاي گذشته تنها براي اين بود كه كشور را از مشکلاتی كه در چند سال اخیر به وجود آمده نجات دهند. دلواپسان در زماني كه بايد دلواپس منافع ملي و كشور مي بودند كه از روند خوشحال بودند اما هم اكنون كه مديريت كشور روند عقلاني تر به خود گرفته مشخص نيست چرا دلواپس شده اند. احمدي نژاد قطعنامه هاي سازمان ملل را«كاغذپاره» مي خواند. احمدي نژاد از يك طرف شاهد ظهور مفسدان اقتصادي بود و از طرف ديگردولت خود را«پاك ترين دولت تاريخ» مي خواند. هم اكنون اگر از دلواپسان سوال شود كه شما چرا دلواپسيد؟اين عده در پاسخ خواهند گفت: ما به دليل اينكه بين ايران و غرب يك تفاهم در حال شكل گيري است دلواپس هستيم. در واكنش به اين سخنان بايد عنوان كرد كه بيانيه لوزان كه هنوز تعهدآور نشده است.

بنده چند سوال مهم از دلواپسان دارم. چرا نسبت به يك بيانيه كه هنوز تعهدي در پي آن نيامده تا به اين اندازه جنجال و سروصدا مي كنيد؟چرا تا به اين اندازه تن دولت منتخب مردم را مي لرزانيد؟ اين عده فراموش كرده اند در هشت سال گذشته مردم كشور را دلواپس آينده كرده اند. اين عده خود عامل اصلي به وجود آمدن دلواپسي در كشور هستند. در نتيجه براي افكار عمومي دلواپسي كنوني قابل قبول و پذيرش نيست. دلواپسي بي منطق نوعي اداي سياسي است تا دولت را از مسير صحيحي كه در پيش گرفته منحرف كند. به نظر من دلواپسان در ظاهر خود نگراني نشان مي دهند در صورتي كه در «پشت پرده» مسائل ديگري در جريان است. 

 تفاهم هسته اي ايران و 1+5موجي از اميد را در بين مردم كشور به وجود آورده است. آيا كشور پس از برداشتن تحريم ها با شكوفايي اقتصادي مواجه خواهد شد؟

واقعيت اين است كه تمام مشكلات اقتصادي ما به برداشتن تحريم ها مربوط نمي شود و به ساختارهاي اقتصادي باز مي گردد. كشور ما قبل از اعمال تحريم ها هم با مشكلات اقتصادي روبه رو بود. ايران از نظر اقتصادي مانند يك بيماري بود كه تحريم ها بيماري اش را تشديد كرد. در نتيجه اگر با توافق نهايي ايران و1+5تحريم ها به طور كلي برداشته شود ما نمي توانيم انتظار يك «شكوفايي بزرگ» را داشته باشيم.

شكوفايي زماني اتفاق خواهد افتاد كه توليد در همه ابعاد افزايش پيدا كند. اين اتفاق زماني محقق خواهد شد كه اقتصاد ايران از حالت «رانتي»، «تك محصولي» و «دولتي» خارج شود. اگر ما عنوان كنيم اگر تحريم ها برداشته شود كشور يك شبه به «گلستان» تبديل مي شود وعده غيرمنطقي و ناصحيحي به مردم داده ايم. تحريم ها مانند يك«سد بزرگ» جلوي رشد كشور را گرفته است. بنده پيشبرد مذاكرات و چرخيدن چرخ اقتصاد كشور به سمت پويايي را نقطه عطف كارنامه دولت مي دانم. سال۱۳۹۳ سال مهمي براي آزمون ديپلماسي كشور بود چراكه دشمنان همواره عليه جمهوري اسلامي تبليغ مي كردند كه ايران اهل گفت وگو و نشستن پاي ميز مذاكره نيست اما مذاكرات هسته اي نشان داد منطق ايران، منطق مذاكره و تعامل در عرصه بين المللي است.

مذاكره كنندگان با تلاش هاي خود و به پشتوانه رهبري مدبرانه رهبر معظم انقلاب و حمايت هاي مردمي توانستند فضاسازي هاي خصمانه استكبار جهاني درباره اينكه ايران تهديد كننده صلح جهاني است را خنثي كنند و نشان دهند كه جمهوري اسلامي با استدلال قوي و استقامت فوق العاده در مسير اعتمادسازي افكار عمومي قدم بر مي دارد و با تمهيدات به موقع حربه هاي دشمنان عليه ايران را ناكام مي گذارد. هنر ديپلماسي ايران رو در رو قرار دادن رژيم نامشروع اسراييل و دولت آمريكا بود. اگر حتي مذاكرات به نتيجه نرسد، باز هم از ديد افكار عمومي جهان، ايران سربلند خواهد بود چرا كه منطق خود را در مذاكره نشان داده و اين آمريكايي ها هستند كه نزد افكار عمومي محكوم خواهند بود.

متاسفانه عده اي در داخل از به نتيجه رسيدن مذاكرات راضي نيستند و با رفتار هاي خود درصدد كمرنگ جلوه دادن دستاورد هاي دستگاه  ديپلماسي هستند كه بايد مراقب اينچنين رفتار هاي غيرمنطقي و تندروانه بود. دولت در سال گذشته توانست چرخ هاي راكد اقتصاد به ارث رسيده از دوران تصدي رئيس جمهور سابق را با صبر، مدارا و منطق به سمت پويايي به حركت درآورد. بنده اميدوارم پس از برداشتن تحريم ها شرايط اقتصادي كشور روز به  روز  بهتر شود. 

 عبدالرضا داوري از نزديكان احمدي نژاد مدعي شده اند كه برخي از اصلاح طلبان به ديدار محمود احمدي نژاد رفته اند. به نظر شما اين خبر صحيح است و چنين اتفاقي افتاده است؟

 اين خبر نمي تواند صحيح باشد، چرا كه اصلاح طلبان هيچ سنخيتي با احمدي نژاد ندارند. اصلاح طلبان بيش از هر گروه و جرياني نسبت به وضعيتي كه احمدي نژاد براي كشور به وجود آورد انتقاد دارند و هيچگاه به سراغ چنين افرادي نخواهند رفت.

ديدار اصلاح طلبان با احمدي نژاد يك «دروغ بزرگ» است كه توسط هواداران وي براي مطرح كردن دوباره احمدي نژاد عنوان شده است. اصلاح طلبان زماني كه احمدي نژاد رئيس جمهور بود زياد علاقه اي به ديدار با وي نداشتند چه برسد به الان كه وي به يك شهروند عادي تبديل شده است. سوال مهم اين است كه آقاي احمدي نژاد داراي چه انديشه اي هستند كه اصلاح طلبان بتوانند براي بهبود وضعيت كشور از آن استفاده كنند؟ايشان داراي چه فكر بلند و دورانديشانه اي هستند كه بتواند راهگشاي آينده كشور باشد.

ايشان هشت سال رئيس جمهور كشور بودند و بس. در نتيجه مذاكره با ايشان چه دردي از دردهاي جامعه را برطرف مي كند؟بنده با اصل اين خبر هم مشكل دارم و معتقدم اين خبر از اساس صحيح نيست. در شرايط فعلي اصولگرايان از احمدي نژاد تبري مي جويند چه برسد به اصلاح طلبان كه هيچ سنخيتي با احمدي نژاد ندارند. 

 پس از حادثه فرودگاه جده در عربستان برخي از ائمه جمعه خواستار لغو عمره شدند. بلافاصله نمايندگان مجلس نيز به اين قضيه ورود كردند و حج عمره را به حالت تعليق درآوردند. با اين وجود برخي از شخصيت هاي سياسي مانند آيت ا... علم الهدي معتقد بودند كه حادثه جده با نيت سياسي صورت گرفته است. نظر شما درباره اين حادثه چيست؟

دولت تدبير و اميد در برخورد با اين حادثه زشت و نامناسب پيش قدم شد ومواضع محكمي نسبت به اين مساله اتخاذ كرد. هم رئيس جمهور و هم وزير امور خارجه هر كدام به شكل قاطعي با اين مساله برخورد كردند. نمايندگان محترم مجلس نيز واكنش قابل توجهي به اين مساله نشان دادند و يك همدلي و يكدستگي مناسبي نسبت به اين اتفاق صورت گرفت. عربستان بايد بداند كه اگردرآمد حج و ميزباني از خانه خدا را نداشت يك كشور فقير و منزوي به شمار مي رفت.

به نظر من مقامات عربستاني از وجود حرم الشريفين در اين كشور سوءاستفاده مي كنند. عربستاني ها با اين اقدام شنيع خود نشان دادند كه لياقت ميزباني حرم الشريفين را ندارند. كسي كه به  ميهمان خود و زائر خانه خدا خيانت و جسارت مي كند نشان مي دهد كه شايستگي ميزباني خانه خدا را هم ندارد. در روايات اسلامي آمده است كه «ميهمان را گرامي بداريد، اگرچه كافر باشد» اين درحالي است كه اين اقدام زشت عليه دو مسلمان صورت گرفته است. در نتيجه همه مردم ايران بايد نسبت به اين اقدام ناشايست حساسيت نشان بدهند و انزجار خود را اعلام كنند.

 اخبار سیاسی  -  آرمان

 

جدید ترین مطالب سایت