فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

دفاع دُری از نحوه حجاب بازیگران «کلاه پهلوی»

دری گفت: با نمایش چند چهره با وضعیت خاص لباس ما به انتقال مفاهیم و پیام های موردنظر به مخاطب کمک می کنیم. این دلیلی برای اشاعه بی حجابی یا بدحجابی در جامعه نیست. کسانی که اینگونه فکر می کنند بسیار سطحی نگر هستند. آنچه در جامعه امروز می بینیم رعایت حجاب است و اصول رعایت می شود...

خبرآنلاین: ضیاء الدین دری کارگردان سریالهای کیف انگلیسی و کلاه پهلوی به روزنامه وطن امروز گفت: سال ها تلاش کردم و کیف انگلیسی را نوشتم، برایش وقت گذاشتم. از زمانی که نوشتم تا وقتی که مجموعه کلید خورد 8 سال منتظر ماندم تا شرایط ساخت مهیا شد. «کلاه پهلوی» سال 63 برای اولین بار نوشته شد با هر مشکلاتی که بود ساخته شد اما دیدید چه اتفاقاتی افتاد و چه واکنش هایی صورت گرفت.

* از شروع نهضت نفت در سال 1328 یا 29 تا سال 57 ـ دوره ای معادل تقریبا یک چهارم قرن - لازم است، ساخته شود البته این منوط به این است که مدیران سازمان در این باره تصمیم بگیرند که اگر کلاه پهلوی و کیف انگلیسی به درد جامعه و نظام می خورده با همین شیوه بخش دیگری از تاریخ را روایت کنم و پرونده دوران پهلوی بسته شود.

دفاع دُری از نحوه حجاب بازیگران «کلاه پهلوی»

*با مراجعاتی که به سازمان[ صداوسیما]داشتم و با جواب هایی که گرفتم به این نتیجه رسیدم حداقل شاید فکر می کنند نباید انجام شود یا به دست من نباید انجام شود. استنباط عمومی من از مشی رسانه این است که به سمت این نوع آثار نمی روند

*متاسفانه مسائل ظاهری و پوشش زنان بهانه ای می شود که مدیران به سمت این دوران نروند. در حالی که تلویزیون مستندهایی از قبل انقلاب را نشان می دهد که دخترها با روپوش های آنچنانی به مدرسه می رفتند. رژیم سعی داشت فرهنگ پوشیدن لباس و یونیفرم را در پایین ترین لایه های بخش ها و روستا ها هم رسوخ دهد که به نتیجه مطلوب مورد نظر نرسید. تنها در روستاها در دبستان ها پسر و دختر مختلط بود و دلیلش را هم به حد نصاب نرسیدن شاگردان مدرسه اعلام می کردند.

*ما برای معرفی و بیان برخی شخصیت های کلاه پهلوی مجبور بودیم نوع آرایش و لباس هایشان را به گونه ای نمایش دهیم که نشانگر شخصیت آنها باشد. آثار تاریخی به دلیل مستندات موجود باید ساخته شود تا بتواند به درستی روی مخاطب تاثیر بگذارد. با نمایش چند چهره با وضعیت خاص لباس ما به انتقال مفاهیم و پیام های موردنظر به مخاطب کمک می کنیم. این دلیلی برای اشاعه بی حجابی یا بدحجابی در جامعه نیست. کسانی که اینگونه فکر می کنند بسیار سطحی نگر هستند. آنچه در جامعه امروز می بینیم رعایت حجاب است و اصول رعایت می شود، اگر به دوران گذشته می رویم باید به خوبی روایت کنیم تا دلیل بروز انقلاب برای مخاطب به وضوح دیده شود. ما به درستی در جلسات نقد یا دانشگاهی می توانیم علت نمایش زنان را توضیح دهیم. ما می توانیم با احتیاط و رعایت شئون شرعی و استفاده ترکیبی از کلاه گیس آن زمان را روایت کنیم.

*احساس می کنم کسانی که آن تیترها را برای کلاه پهلوی زدند و این همه بزرگنمایی کردند دانسته یا ندانسته تلاش می کنند درباره رژیم گذشته چیزی گفته نشود. مومنینی که تعصب دارند و ما هم برایشان احترام قائل هستیم را می توان روشن کرد و توضیح داد که فشار های بیرونی و عدم نمایش درست نتیجه ا ش می شود پاک و مطهر نگاه داشتن  رژیم گذشته . نمونه اش را دیدید؛ شبکه های ماهواره ای کلاه پهلوی را بر نتافتند و این سریال منجر شد به ساخت مستندهایی در ستایش رضاخان. چگونه باید جواب این شبکه ها را بدهیم؟

* به من انواع و اقسام دشنام ها را دادند و من تحمل کردم. زیرا پیش بینی می کردم باید تاوان «کیف انگلیسی» را بدهم. «کیف انگلیسی» چماقی داشت که من باید می خوردم. مجموعه کیف انگلیسی بدون تبلیغات و در فرصت زمانی کوتاه ساخته و پخش شد. آن مجموعه توانست توده های مردم را به خود جذب کند. شرایطی پیش آورد که خوشامد بسیاری که مخالف افکار عمومی حرکت می کنند، نبود. در مقابل «کلاه پهلوی» شرایط تولیدش متفاوت بود. پیش بینی ما 4 سال تولید بود که متاسفانه 5 سال وقفه های مختلف به ما تحمیل شد و آسیب زد. به گونه ای که سریال بیات و باعث شد حوصله مردم سر برود. چقدر علیه کار در حین فیلمبرداری نوشتند. 

*متاسفانه باید بگویم برخی رسانه ها از سر لجبازی خیانت به جامعه کردند و تک تک آدم هایی که به گردانندگان این رسانه ها اعتماد داشتند دچار انحراف فکری شدند و باید پاسخگو باشند.

*فشارهای بیرونی باعث شد سریال دچار ممیزی شود و تیزر که در حوزه تخصص ما است که باید بیننده را برای دیدن سریال تشویق کند و باید من بر آن نظارت داشته باشم، توسط من ساخته نشد. من 15 تیزر برای این مجموعه ساختم که هیچ یک مورد موافقت قرار نگرفت اما خدا را شاکرم که سریال دیده شد و درباره آن صحبت می شود.

*در رسانه ملی برای طرح مفاهیم انقلاب، به موضوعات دم دستی که به شکل خیلی ابتدایی با مقطع انقلاب گره می خورد، می پردازند. من به عنوان داور در جشنواره سیما شاهد این قبیل سریال ها بودم که کمترین ربطی به انقلاب نداشتند و هدف شان یک ملودرام بود اما به نحوی سهل انگارانه با مسائل انقلاب گره زده شده بودند که توجیه ساخت داشته باشند.

جدید ترین مطالب سایت