لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

فراگیری فنون صحیح امتحان دادن

امتحان دادن ملاك قضاوت درباره ی معلومات دانش آموزان است

 فراگیری فنون صحیح امتحان دادن

امتحان دادن ملاك قضاوت درباره ی معلومات دانش آموزان است

در امتحانات هم شاگرد و هم معلم پيشرفت خويش را مي آزمايند و از آنجا كه امتحانات اساس كار ارزشيابي تحصيلي است و از آن براي تعيين موارد قدرت و ضعف تحصيلي دانش آموزشان خواه و ناخواه هنوز نمره هاي امتحاني به كار مي رود و ملاك قضاوت درباره ي معلومات دانش آموزان است پس چه بهتر كه با فراگيري فنون صحيح امتحان دادن، سوابق تحصيلي درخشان و خوبي را از خود به جاي گذاريم.

1- در حين مطالعه ي درس ،  مضمون اصلي آن را دريابيد. در اين قسمت درس ، بحث به چه موضوعي اشاره دارد؟ چگونه يا در چه مراحلي آن را بيان كرده است؟

2- همراه با خواندن درس به طور مرتب براي خود سوالاتي طرح كنيد تا توجه شما به موضوع درس بيشتر جلب شود  . بهتر است سوالات به نوعي با مطالب درسي هماهنگي داشته باشد.

3- سوالات طرح شده بايد با توجه به اصل مطلب و كليد هر پاراگراف باشند.

4- در هنگام مطالعه در منزل به مطالبي كه به نوعي در كلاس علامت زده يا در حاشيه و پاورقي نوشته شده نيز توجه خود را مبذول بداريد.

5- توجه داشته باشید توکل به خدا , آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترين عوامل موفقيت در امتحان است.

6- سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی ماست .

7- روز های قبل از امتحان هر چيز را که باعث حواس پرتي مي شود کاملا کنار بگذاريدزیرا توجه به سایر چیزها باعث از بين رفتن تمرکز شما مي شود. و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود مي آورد.

8- آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .

9- همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید. 

10- جمع بندي مطالب را با بيان خود ؛ بيان كنيد تا فراموشي شما كمتر شود.

 فراگیری فنون صحیح امتحان دادن

همه حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید

11- اگر از جزوات و مطالب خارج از كتاب استفاده مي كنيد ، دقت كنيد كه با مطالب موجود در كتاب سازماندهي لازم را داشته باشد تا مطالب مثل حلقه هاي جدا از هم يك زنجير در نيايند.

12- اوراق امتحاني نوبت هاي گذشته ي خود اعم از ترم و نيم ترم و ماهانه و... را مجدداً مرور كنيد تا اولاً نوعي مرور كرده باشيد و ثانياً اشتباهاتي را كه در آن زمان در  آن تكرار كرده ايد، مجدداً تكرار نكنيد.

13- يك هفته قبل از شروع فصل امتحانات سعي كنيد خلاصه ي دروس  ، فيش برداري و فهرست نكات مهم را آماده و در پوشه اي جمع  آوري كنيد.

14- در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و... را از خود دور نمایید.

15- حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.

16- در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.

17- هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمایید .

18- سوالاتی را که قبلا معلم از شما امتحان گرفته یا در اختیارتان قرار داده است مجددا مرور کنید .

19- پس از یاد گرفتن کامل مطلب ، حل تمرین های کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات ، نمونه سؤال های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سؤال های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با دیدن کلید تصحیح امتحانات نهایی ، به روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

 فراگیری فنون صحیح امتحان دادن

هنگام مطالعه روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم بیشتر تأکید داشته باشید

20- این خطاست اگر فکر کنید سؤال های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال های قبل باشد. اخیراً طراحان تلاش می کنند، سؤال های مفهومی را در قالب های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می کنیم که روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم و ریزه کاری های کتاب درسی تأکید بیش تری داشته باشید.

21- مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید، بیش تر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره ی معدل قرار دارید.

22- به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه ها اشکالات ساده مانند خطای محاسبه ، درست نخواندن متن سؤال و…. را اشکال نمی دانند. آن ها بلد نبودن های بزرگ را اشکال می دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگرش دانش آموزی است که به اشکال و اشکال گیری حساس نیست. ولی دانش آموزان ممتاز حتی با یک اشتباه ساده ی محاسباتی ، دوباره مسئله را حل می کنند. آن ها نسبت به ساده ترین اشکالات خود بی رحم هستند. این تجربه را از آن ها بیاموزید! برای گرفتن نمره ی 18یا19، دانستن مطلب کافی است ، ولی برای گرفتن نمره ی 20، تسلط و حساسیت به اشکالات، اهمیت بیش تری دارد.

23-  تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسشهای او را مجددا یادآوری کنید .

24- نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.

25- برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

26- اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید. و این کار را تا حد اکثر شب قبل از امتحان انجام دهید .

27- مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت.

گردآوری:بخش آرایش وزیبایی بیتوته

جدید ترین مطالب سایت