لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بیماری کورونا چالش امسال حج تمتع

رئيس مركز پزشكي حج و زيارت بر اجراي طرح انطباق پزشكان كاروان ها و انجام و ثبت معاينات اوليه زائران پيش از موعد اعزام در حج تمتع 93 تأكيد كرد.

مطبوعات فارس/ به نقل از ایسنا، دكتر سيدعلي مرعشي در همايش نمايندگان استاني مركز پزشكي حج و زيارت در شيراز با اشاره به سياست هاي جديد اين مركز گفت: مطابق با الگوي پيشين كه تا دو سال گذشته اجرا مي شد،  هر كاروان اعزامي از ايران به حج تمتع ، از يك پزشك برخوردار بود اما با كاهش سهميه هاي حج از سوي دولت عربستان سعودي، كاهش سهميه هاي پزشكان اعزامي نیز اتفاق افتاد.

وي با بيان اينكه با اجراي طرح انطباق در هر هتل يك پزشك زن نيز حاضر خواهد بود، گفت: با حضور پزشك زن، زنان حاضر در سفر امكان دسترسي به پزشك همجنس را خواهند داشت.

اين مقام مسئول اضافه كرد: يكي ديگر از سياست هاي مورد تأكيد مركز پزشكي حج و زيارت در حج تمتع سال جاري،  انجام و ثبت کامل و دقیق معاينات اوليه زائران پيش از موعد اعزام مي باشد كه اين مسأله موجب اطلاع پزشكان از تاريخچه بيماري زائران،  آگاهي از بيماري هاي خاص آنها،  اعتياد و ... خواهد شد.

او همچنين بر گزينش و چينش نيروهاي كادر پزشكي حج تمتع 93 براساس تدين، تخصص و تجربه تأكيد و اضافه كرد: انتخاب پزشكان براساس نمرات ارزشيابي انجام شده در سال هاي گذشته است.

مرعشي با بيان اينكه هدف ما از اعزام پزشكان،  ارائه خدمات حداكثري به زائران است،  توصيه هايي نيز به زائران در خصوص رعايت بهداشت فردي به منظور جلوگیری از ابتلا به بيماري هاي واگيردار و انجام مناسك حج با سلامت كامل ارائه و اضافه كرد: زائران حج تمتع 93 بويژه افراد كهنسال از راهپيمايي هاي طولاني و تماس مستقيم با ديگر زائران در مراکز تجمع خودداري كنند.

رئيس مركز پزشكي حج و زيارت همچنين از رايگان بودن خدمات بهداشتي و درماني در حج تمتع به روال سال های گذشته  خبر داد و گفت: اين خدمات شامل معاينه،  بستري، جراحي و ... در بيمارستان هاي جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران در مکه و مدینه  و بيمارستان هاي عربستان سعودي است.

معاون حج و عمره مركز پزشكي حج و زيارت نيز در اين همايش با اشاره به چالش های پیش رو در حج تمتع سال های گذشته از قبیل تب دره ریفت و آنفلوآنزاي خوكي، چالش مطرح امسال را بیماری كورونا ( mers-corona ) عنوان و اضافه كرد: براساس آمارها بيش از 400 نفر در سطح جهان به اين بيماري مبتلا شده اند و از اين تعداد، 320 مورد در كشور عربستان گزارش شده است اما خوشبختانه در مورد ابتلاي زائران ايراني به اين بيماري گزارشي تاكنون نداشته ايم.

دكتر عادل مقصودي نژاد در همین خصوص تاكيد کرد: اما با این وجود پزشکان حج باید نهایت سعی و تلاش خود را در ارائه توصیه های لازم به زائران و آموزش بهداشت فردی به آنها به کار گیرند.

مقصودی نژاد با تاکید بر استفاده از پزشكان مجرب در حج تمتع امسال، گفت: امسال از بین 60 نفر از پزشکان خانم،  45 نفر در هتل هاي محل استقرار زائرين ايراني در مكه و مابقی در مدینه منوره مستقر مي شوند.

وی رعايت بهداشت فردي زائرين را بسيار مهم دانست و از توزيع لوح هاي فشرده آموزشي در اين زمينه خبر داد.

بیماری کورونا چالش امسال حج تمتع

جدید ترین مطالب سایت