فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

فقط تحریم های هسته ای لغو می شود/ تحریم ها با یک قطعنامه حذف می شود

در مناظره ای که روز چهارشنبه در خبرگزاری تسنیم برای بررسی بیانیه سوئیس برگزار شد، آقایان فواد ایزدی و سعید باری دیدگاه های خود را درباره مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در ژنو و لوزان و روند مذاکرات کنونی در نیویورک برای تدوین توافقنامه هسته ای بیان کردن

هموطن

در این مناظره آقایان ایزدی، استاد دانشگاه و سعید یاری، کارشناس مسائل هسته ای، دیدگاه های خود را بیان کردند.

مهم ترین بخش های این مناظره هسته ای به این شرح است:

فوآد ایزدی، استاد دانشگاه، در این مناظره گفت: سوال بسیاری از مردم این است که وضعیت تحریم ها چه می شود؟ تیم مذاکره کننده در دو سال گذشته موفقیت های زیادی داشته است، اما در پاسخ به این سوال باید گفت که براساس دو متن توافق وجود دارد. یک متن توافق که مورد تائید دوستان ما در وزارت امور خارجه است و یک توافق در لوزان است که خود آقای ظریف خواندند.

وی افزود: بر اساس هر دوی این متن ها، تحریم های اصلی برداشته نمی شود. در این توافقنامه نوشته شده است که اتحادیه اروپا تحریم های مرتبط با هسته ای را لغو می کند؛ درباره آمریکا نیز همین طور قید شده است. 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: «تحریم های مرتیط با هسته ای»؛ این قید مرتبط خوب نیست، یعنی بقیه تحریم ها که تحریم های اصلی نفتی و بانکی است، برداشته نمی شود. تحریم اصلی نفتی سال 1996 وضع شد و تحریم های بانکی سال 2010 که در ظاهر این تحریم ها باقی می ماند.

ایزدی تصریح کرد: بیست و هشت بند تحریمی وجود دارد که فقط پنج تا مربوط به تحریم هسته ای است.

فقط تحریم های هسته ای لغو می شود/ تحریم ها با یک قطعنامه حذف می شود

این شرکت کننده در مناظره خبرگزاری تسنیم همچنین درباره برنامه های تیم هسته ای در دو ماه آینده برای دستیابی به توافق نهایی هسته ای گفت: تیم هسته ای ما بایستی در 2-3 ماه آینده تلاش کند که این توافق اصلاح و قید مرتبط برداشته شود. در غیر این صورت، ما هم در بحث هسته ای امتیازات خوبی به طرف مقابل می دهیم و هم تحریم ها برداشته نمی شود.

ایزدی افزود: این «برد - برد» است؛ اما برای طرف مقابل. ضمن آنکه قرار نیست تحریم های هسته ای نیز همزمان با توافق برداشته شود، بلکه پس از تائید آژانس این اتفاق می افتد.

سعید یاری، کارشناس سیاسی، نیز در این مناظره گفت: جنس مذاکرات پیش رو از جنس مذاکرات چند جانبه است که مسائل اصلی اش امنیتی و سیاسی است و برای نظام بین الملل اهمیت حیاتی دارد و بنابراین از سطح بالایی برخوردار است.

این مناظره کننده افزود: در ابتدا قرار طرفین این بود که «توافق، علنی نباشد»؛ اما آمریکایی ها بی سیاستی کردند که بخشی هم برای راضی کردن جو داخلی و هم پیمانان خودشان بوده است.

یاری تاکید کرد: در این بیانیه طرف مقابل در بازی با کلمات حقوقی، از تاکتیک های خاصی استفاده کرد که قطعا در نگارش توافق نیز از آنها استفاده می کنند. اما اساس کار بر پایه صداقت و اعتمادسازی است.

وی افزود: گام نخست برداشته شدن تحریم های وابسته به برنامه هسته ای است؛ اما این یک پکیج ده ساله است که اساس آن اعتمادسازی است.

ایزدی: آمریکا در یک زمان تصمیم گرفت بر اساس علل سیاسی، تحریم ها را وضع کند؛ حالا هم باید تصمیم بگیرد که این تحریم ها را به یکباره بردارد.

وی افزود: ما اگر دستاورد عظیم هسته ای خود را بدهیم، بی آنکه قیمت صحیح آن را دریافت کنیم، در مذاکرات بعدی دستاوردی برای ارائه نداریم.

سعید یاری، کارشناس هسته ای، نیز تاکید کرد: بنده با این نظر موافق نیستم. این روش استفاده از اهرم فشار است، در حالی سیاست تیم مذاکره کننده اعتمادسازی است.

وی افزود: ما لزومی به انتشار فکت شیت نداشتیم، چرا که آقایان ظریف و صالحی در برنامه های مختلف تلویزیونی توضیح کامل ارائه کردند. البته مسیر گروه ما مسیر پرپیچ و خمی است و بایستی با احتیاط و گام به گام حرکت کرد.

جدید ترین مطالب سایت