لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اعزام ناوهای آمریکایی به تنگه هرمز/ زمزمه تنش های دریایی آمریکا با ایران

وزارت دفاع آمریکا از استقرار چند ناو آمریکا برای محافظت از کشتی های باری و تجاری آمریکایی هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داد. پایگاه اینترنتی رادیو بین المللی فرانسه در مطلبی نوشت تنش دریایی ایران و آمریکا در وضعی خاص رخ داده است.

اعزام ناوهای آمریکایی به تنگه هرمز/ زمزمه تنش های دریایی آمریکا با ایران

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از استقرار چند کشتی جنگی آمریکا برای محافظت از کشتی های باری و تجاری آمریکایی هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داد.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا این اقدام را سیاست جدید کشورش اعلام و آن را به مقامات نظامی ابلاغ کرد.

پایگاه اینترنتی رادیو فرانسه نوشت: آیا هم اکنون باید از تنش دریایی میان ایران و آمریکا سخن گفت؟ واشنگتن در روزهای اخیر چند ناو جنگی خود را به منطقه بسیار حساس تنگه هرمز که درگاه خلیج فارس به شمار می رود، اعزام کرده است.

قرار است این ناوها کشتی های آمریکایی را در منطقه همراهی کنند. تصمیم آمریکا در پی حوادث روزهای اخیر اتخاذ شده است.

روز سه شنبه هفته گذشته نیروی دریایی ایران کشتی باری را متوقف کرد که با پرچم جزایر مارشال در حال تردد بود.

این کشتی کماکان در اختیار ایران است و این کشور می گوید کشتی را به علت اختلاف مالی با شرکت کشتی رانی دانمارکی مالک این کشتی توقیف کرده است.

روزنامه آمریکایی افزود: یک هفته پیش از این حادثه نیز کشتی دیگری که با پرچم آمریکا در حال تردد بود با واکنش تهاجمی گشت دریایی ایران مواجه شد.

تمامی این حوادث در تنگه هرمز رخ داده است که منطقه بسیار حساس محسوب می شود که از یک سو به سواحل ایران و از سوی دیگر به سواحل عربستان سعودی منتهی می شود.

انتقال حدود یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق تنگه هرمز که محل اتصال خلیج فارس و دریای عمان است صورت می گیرد.

در نتیجه این حوادث از چند روز پیش نیروی دریایی آمریکا کشتی های تجاری را که با پرچم آمریکا تردد می کنند، همراهی می کند. آمریکا تاکید می کنند این همراهی به معنای اسکورت نیست.

پنتاگون در نظر دارد این برنامه را در قبال کشتی های دیگر کشورها نیز اجرا کند. این نخستین بار نیست که تنش میان ایران و آمریکا در این آب های بین المللی شدت می یابد.

برابر این گزارش، پیش از این نیز درگیری دریایی میان دو کشور در دهه هشتاد رخ داده است.

اما هم اکنون این درگیری در وضعی خاص که همان چشم انداز توافق بر سر پرونده هسته ای با ایران است رخ داده است؛ توافقی که می تواند در سراسر منطقه اثرگذار باشد.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت