لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چهارمحال و بختیاری، منشأ جدید ایجاد ریزگرد!

مدیرکل برنامه و بودجه ی سازمان زمین شناسی کشور گفت: با توجه به خشک شدن دشت های چهارمحال و بختیاری، این استان در لیست مناطق «منشأ ایجاد ریزگرد» در کشور قرار گرفته است.

«راضیه لک» با اشاره به خشک شدن برخی از دشت های استان چهارمحال و بختیاری، اظهارکرد: فقدان توجه به عوامل محیطی و انسانی که روند فرسایش خاک و افزایش ریزگردها را فراهم می کند سبب خشک شدن دشت های استان شده است.

وی با تاکید بر لزوم حفظ منابع آبی چهارمحال و بختیاری، خاطرنشان کرد: با توجه به سهم عظیم این استان در تولید آب شیرین کشور، توجه به حفظ منابع آبی آن باید مورد توجه مسئولان کشوری و استانی قرار گیرد؛ چراکه عدم توجه به این مهم موجب تشدید ریزگردها خواهد شد.

وی عدم توجه به منابع آبخیز استان و سفره آب های زیرزمینی را از عوامل تسریع فرسایش خاک و انتقال ریزگردها برشمرد و گفت: بهره برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی که طبق گفته مسئولان در چهارمحال و بختیاری بیش از 90 درصد است و هم چنین احداث بیش از حد سدها و جلوگیری از جریان آب در بستر رودخانه  از دیگر عوامل فراهم شدن زمینه برای فرسایش خاک و ایجاد ریزگردهاست.

لک با اشاره به این که شخم زدن زمین های کشاورزی و رهاسازی آن به دلیل نبود آب کافی برای کشاورزی خود دلیل دیگری برای ایجاد ریزگردها و انتقال آن است، اظهارکرد: با توجه به این که ریزگردها اقتصاد، سلامت جسمی و روانی و امنیت جامعه را تحت تاثیر قرار می‎دهد، برای مقابله با انتشار آن باید راهکارهای مناسب ارائه شود.

به گفته وی، عدم توجه به حیات تالاب ها و عدم تخصیص حق آبه به آن ها، زمینه خشکی تالاب های استان را فراهم می کند که خود ایجاد و انتقال ریزگردها را به دنبال دارد.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت