لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

استخری که در عمق 6 سال وعده غرق شد

همچنان تابستان های کاشمر پشت سر هم گذشتند و خبری از راه اندازی مجدد تنها استخر روباز شهرستان نشد.

منطقه خراسان، تابستانی که پیش رو است، ششمین سالی است که جوانان کاشمری همچنان منتظر به نتیجه رسیدن کلنگ هایی هستند که در مردادماه سال 88 توسط فرماندار وقت، معاون عمرانی استاندار و رئیس تربیت بدنی به زمین زده شد و قرار بود طی مدت یک سال به بهره برداری برسد.

اما این روزها جوانان شهرستان مجبورند شیرجه شنای خود را در استخری بزنند که هزینه بلیط های آن بعضی اوقات از یک استخر در مرکز استان بیشتر است و نظارتی بر آن نیست و این امر موجب شده همه جوانان نتوانند از این ورزش مفرح استفاده کنند.

این در حالی است که گاهی خبرهای ناگواری از استخرهای کشاورزی به گوش می رسد که بعضی از جوانان به خاطر شنا، جان خود را از دست داده اند و گاهی نیز، شاهد شنای کودکان در میادین شهرستان هستیم.

شاید کمتر کسی فکر می کرد روزی که استخر شنای تختی در کاشمر به بهره برداری رسید، به مکانی نامناسب تبدیل شود و معضل بزرگی در شهرستان کاشمر، به خصوص در بخش ورزش به وجود آورد و موجب شود تا این شهرستان همچنان از نبود استخر با هزینه های مناسب رنج ببرد.

این استخر ناکام تاکنون چندین فرماندار، مدیر کل و مدیر ورزشی و... به چشم دیده اما هنوز "آبی" به خود ندیده است.

تک تک جوانان، به خصوص جوانان پایین شهر، از این وضع شاکی هستند و از اینکه سخنانشان را کسی نمی شنود، نگران می شوند و این در حالی است که نبود استخر شنا در این شهرستان موجب شده که علاقه مندان برای شنا کردن مجبور شوند به کانال های آبیاری و میادین در فصل تابستان هجوم برند.

آب در رگ های استخر تختی جریان می یابد؟

اینکه آغاز فعالیت مجدد استخر تختی پس از به سرانجام نرسیدن شش ساله کی به نتیجه خواهد رسید و کی وعده های داده شده موجب نجات این پروژه که سال هاست حرکت آن به صورت لاک پشتی است و طاقت و صبر جوانان را از بین برده و مردم از روند ساخت این استخر انتقاد دارند، خواهد شد، نامعلوم است و در این رابطه رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر هم معتقد است که وضعیت پروژه رضایت بخش نیست.

احمدرضا روشندل با انتقاد از این که سال هاست عملیات عمرانی استخر تختی متوقف شده است،گفت: تنها در چند ماه قبل توسط اداره راه و شهرسازی دو دهنه از سوله ساختمان اداری این استخر کار شده است.

وی با اعلام اینکه از سال 88 تا کنون که استخر کلنگ زنی شده است تنها 300 میلیون تومان به این پروژه مهم اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: برای خود بخش استخر از سال 91 کاری صورت نگرفته است.

روشندل با اعلام اینکه هیچ  اعتباری در سال جاری از سوی دولت برای استخر شنای تختی اختصاص نیافته است، عنوان کرد: این پروژه تا کنون تنها کمتر از 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که مناسب نیست.

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر در ادامه به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص ورود بخش خصوصی به این پروژه اشاره کرد و گفت: از سه نفر سرمایه گذاری که در بخش خصوصی برای ورود به این پروژه اعلام آمادگی کرده بودند، یک نفر انصراف داد.

وی افزود: در آخرین جمع بندی که در استان برای دو نفر دیگر صورت گرفت، مقرر شد بین دو نفر دیگر مزایده برگزار شود تا پروژه به نفر برنده واگذار شود.

روشندل بیان کرد: در پایان پروژه هزینه های انجام شده برآورد خواهد شد تا طی یک زمان مشخص که درآمد مشخص شده حاصل شد، پروژه به خود دولت برگشت داده شود.

وی شهرستان را به طور کامل موافق ورود بخش خصوصی به این پروژه دانست و گفت: بدون شک عملکرد بخش خصوصی از دولت بهتر است.

روشندل از مسئولان مربوطه با توجه به اعلام آمادگی بخش خصوصی برای ورود به استخر شنای تختی، خواست روند اداری را برای این سرمایه گذاران سهل و آسان کنند و اضافه کرد: چون گاهی بعضی از سرمایه گذاران به خاطر مراحل سخت اداری در همان روزهای اول منصرف می شوند.

وی با بیان اینکه اگر این پروژه در سال 88 به اتمام می رسید، تنها اعتبار مورد نیاز 600 میلون تومان بود، ولی اگر در سال 94 به اتمام برساند به 1.5 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، مشکل اصلی این استخر را نبود اعتبار دانست و تصریح کرد: نباید تا زمانی که این پروژه تامین اعتبار نشده بود، اقدام به کلنگ زنی و تخریب آن می کردند؛ متاسفانه امروز شاهد بروز بدبینی هایی در خصوص بدقولی های دولت در بین شهروندان هستیم.

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر با اعلام اینکه پیمانکار اصلی این پروژه اداره راه و شهرسازی است اما آن ها هم به بخش خصوصی واگذار کرده اند و همان بخش به بخش خصوصی دیگری در شهرستان واگذار کرده است، تشریح کرد: با توجه به این که هر کدام از بخش ها درصدی از کارمزد اعتبار اختصاص یافته را برای خود برمی دارند، در نهایت شاهدیم از 100 میلیون اعتبار دولتی سال گذشته تنها 50 تا 60 میلیون در این پروزه هزینه نمی شود و باقی مبالغ کارمزد خود بخش های مختلف است که پروژه را دست به دست چرخانده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه تا کنون فقط کاسه استخر، لوله کشی های دور استخر و مقداری از لوله های سیستم اداری و فنداسیون اداری انجام شده است، به انتقاد از کار غیر کارشناسی شده در خصوص نصب لوله های دور استخر پرداخت و گفت: این قسمت باید در آخر اجرا می شد، چون تا کنون تعدادی از لوله ها شکسته است و سنگ داخل آن ها افتاده که در زمان بهره برداری بدون شک با مشکلات اساسی روبرو خواهیم شد.

روشندل با اشاره به اینکه مسئولان نباید بگذارند این پروژه هم همانند بعضی از پروژه ها در سایر شهرها 20 تا 30 سال به درازا بکشد، تاکید کرد: با این روند پیشرفت استخر تختی آنچه در ابتدا انجام می شود عوض شدن مجدد لوله کشی های فرسوده است.

وی با اعلام اینکه تا کنون چندین بار افرادی که اقدام به سرقت وسایل این پروژه کرده بودند، دستگیر و توسط قاضی تا یک سال زندانی شده اند، از نماینده آینده مردم در مجلس و فرماندار خواست اگر قرار است اعتباری به این پروژه اختصاص دهند، آن قدر باشد که این پروژه به اتمام برسد، چون اعتبارات قطره چکانی قطعاً بی فایده خواهد بود.

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر در ادامه یادآور شد: اگرچه نماینده مردم در مجلس از محل ماده 180 اعلام کرده اند 800 میلیون تومان به اداره ورزش و جوانان اختصاص داده اند، اما تنها 300 میلیون تومان به اسم ما بود که آن هم به دلیل اینکه دردی از استخر را دوا نمی کرد، به سالن ریوش که از پروژه های قدیمی و مربوط به سفر دوم ریاست جمهوری بود، اختصاص یافت.

 

روشندل با اشاره به اینکه 500 میلیون تومان دیگر را به شهرداری جهت احداث گود باستانی اختصاص دادند، گفت: همان موقع اعلام کردیم کار درستی در این زمینه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر این 800 میلیون را به استخر تختی اختصاص می دادند، 30 هزار نفر استفاده می کردند، اما نه تنها گود باستانی به اندازه کافی در شهرستان است بلکه در نهایت ورزشکاری که بخواهند از این محل استفاده کند، 500 نفر خواهد بود.

 

استخر تختی یکی از پروژه‎هایی است که در حافظه مردم این دیار به یادگار مانده و نماد ناکارآمدی افرادی است که بدون برنامه ریزی به کلنگ زنی پرداخته و سبب شده بعد از شش سال بیشتر از 25 درصد پیشرفت فیزیکی‎ نداشته باشد.

اگرچه عده بسیاری درصدد هستند پروژه استخر شنای تختی به سرانجام برسد، اما نبود اعتبار این اجازه را به آن ها نمی دهد.

در همین خصوص، معاون امور عمرانی فرمانداری کاشمر با انتقاد از اینکه پیشرفت فیزیکی استخر کاشمر رضایت بخش نیست، افزود: اجرای پروژه استخر تختی در اختیار راه و شهرسازی است.

مهدی عصمتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که تکلیف استخر هنوز به طور کامل مشخص نشده است، بیان کرد: در حال حاضر بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و راه اندازی آن ورود پیدا کرده است.

وی به برگزاری جلسه ای با معاونت عمرانی استاندار اشاره کرد و افزود: تا کنون بحث های بین بخش خصوصی و اداره ورزش و جوانان به نتیجه نرسیده است.

عصمتی کمبود اعتبارات را یکی از دلایل مهم در کندی این پروژه دانست و گفت: اگرچه طی سال گذشته 100 میلیون تومان اعتبار به این پروژه اختصاص پیدا کرد و 100 درصد تخصیص یافت اما با توجه به اینکه پروژه های مهم دیگری از جمله آبفای شهری و روستایی در شهرستان بود، استخر در اولویت های بعدی کمیته برنامه ریزی شهرستان قرار داشت.

وی با اعلام اینکه اگر بخش خصوصی به این پروژه ورود پیدا کند، امیدواریم طی یک تا یک و نیم سال استخر شنای تختی به سرانجام برسد.

عصمتی با بیان اینکه تنها استخر فعال شهرستان مربوط به بخش خصوصی است، ابراز امیدواری کرد با راه اندازی استخر جدید و ایجاد رقابت بلیط استخر موجود کاهش یابد تا مردم بیشتر بتوانند از این ورزش مفرح استفاده کنند.

در پایان...

اگرچه ورزش شنا یکی از ورزش های محبوب مردم شهرستان کاشمراست، ولی مشکلات استخر نیمه کاره تختی به هر دلیلی باعث شده است که سال ها بعضی از جوانان کاشمری که از بضاعت مالی کمتری برخوردارند، برای شنا تن به آب استخرها باغات و سایر شهرهایی که از مبلغ کمتری برخوردارند، بزنند.

مدت شش سال از آغاز عملیات احداث تنها استخر شنا در کاشمر می گذرد و مسئولان شهرستان کمبود اعتبار را همچنان دلیل تأخیر در تکمیل و راه اندازی آن می دانند.

فکر بد نمی کنیم که برخی ها می خواهند جلوی پای سرمایه گذاران سنگ اندازی کنند تا این پروژه به خاطر منافعشان به سامان نرسد و بعضی‎ها هم از اعتباراتی که به آن اختصاص می یابد دلالی به راه انداخته  و جیب گشادی برای خود دوخته اند، اما از مسئولان مربوطه به خصوص فرماندار این شهر انتظار است بستر سرمایه گذاری را در کاشمر فراهم کنند.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت