لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

از رفاقت تا شکایت!

  صبح دیروز دادگاه مطبوعات روز متفاوتی را سپری كرد. متهم و شاكی هر دو با حامیانشان پای به دادگاه گذاشتند. یك طرف احمد توكلی، نماینده مجلس و مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی «الف» به عنوان متهم قرار داشت كه با جمعی از نمایندگان اصولگرای مجلس به دادگاه آمده بود و در سوی دیگر مدیران دولت های نهم و دهم.

از رفاقت تا شکایت!

  صبح دیروز دادگاه مطبوعات روز متفاوتی را سپری كرد. متهم و شاكی هر دو با حامیانشان پای به دادگاه گذاشتند. یك طرف احمد توكلی، نماینده مجلس و مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی «الف» به عنوان متهم قرار داشت كه با جمعی از نمایندگان اصولگرای مجلس به دادگاه آمده بود و در سوی دیگر مدیران دولت های نهم و دهم.

اتهام توكلی فعالیت علیه نظام، توهین به نمایندگان مجلس، توهین به رئیس جمهور وقت، توهین به قضات و رئیس قوه قضائیه و نشر مطالب خلاف واقع به دادگاه خوانده شد. دادگاه های رسیدگی به هر پرونده مطبوعاتی تا به حال نه به این نحو شلوغ بوده و نه پر از نمایندگان مجلس و مقامات كشوری. پرونده های مطبوعاتی معمولا در سكوت برگزار می شوند اما این بار نمایندگان دوستدار توكلی همان طور كه وعده داده بودند آمدند تا احمد توكلی را همراهی كنند. یك نفر هم در میان جمع بود كه جلب توجه می كرد؛ صادق زیباكلام، استاد دانشگاه و فعال رسانه ای اصلاح طلب.

 رسیدگی به 9 از 54 شکایت 

صبح دیروز از مجموع 54 شكایتی كه علیه احمد توكلی، نماینده مجلس و مدیرمسئول سایت«الف» اقامه شده، به شكایت 9 نفر رسیدگی شد. از حدود ۵۴ پرونده علیه توكلی برای ۳۷ مورد قرار منع تعقیب صادر شده و چند مورد هم در مرحله بازپرسی مفتوح است كه جلسه دوم رسیدگی به 9پرونده صبح دیروز برگزار شد. دادستانی، اسفندیار رحیم مشایی، محمدرضا رحیمی، علی اکبر جوانفکر، حمید بقایی، سعید مرتضوی، صالحی امیری وخرم آبادی رئیس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور، شاكیان احمد توكلی بودند.

با توجه به متن كیفرخواستی كه دادستان تهران در دادگاه علنی احمد توكلی قرائت كرد، موارد اتهامی این نماینده کم نبود البته پیش از این نیز احمد توكلی در نطق میان دستور خود در مجلس به عناوین اتهام ها اشاره كرده و درباره جزئیات اتهاماتش گفته بود: «كامنت ها در انتقاد از برخی نهادها، رئیس  دولت وقت و نماینده مجلس بود. به همین خاطر به فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف واقع و اهانت به مقام ها متهم شده ام و این کار طبق مقررات قانونی انجام شده و همچنین در کیفرخواست شکایت آقایان خرم آبادی، صالحی امیری، مشایی، بقایی، مرتضوی، رحیمی و جوانفکر پذیرفته شده است.»

بعد از همین نطق میان دستور توكلی در مجلس بود كه نمایندگان اصولگرا شاید برخلاف رویه گذشته شان وعده دادند كه در دادگاه احمد توكلی حاضر شده و در کنار او باشند. وعده ای كه در شبكه های مجازی نیز منتشر شد و طرفداران اصولگرایان نیز از همدیگر قول گرفتند كه با توجه به علنی بودن دادگاه، در آن حضور پیدا كنند.

نمایندگانی كه توكلی را در این دادگاه همراهی می كردند عبارت بودند از: جعفرزاده ایمن آبادی، نادران، تاجگردون، امیرآبادی، نجابت، مقیمی، تابش، سقایی، فولادگر، دهدشتی، محجوب و قاضی زاده. نمایندگانی كه برخی از آنها از طرفداران محمود احمدی نژاد در دور نخست ریاست جمهوری اش بودند كه بعد از مشاهده برخی رفتارهای او و نزدیکانش، از رئیس دولت  دهم فاصله گرفته و به صف منتقدان پیوستند. توكلی نیز نخست به عنوان یكی از حامیان احمدی نژاد مطرح بود كه بعدها به عنوان منتقد دولت دهم شناخته شد.

 دوستان دیروز بر صندلی شاکیان امروز

دادگاه دیروز با توجه به شاكیانی كه حضور داشتند نیز جالب توجه بود. دوستان قدیمی، شاكیان امروز بودند. كسانی كه یك زمانی در دولت های نهم و دهم از حمایت امثال توكلی برخوردار بودند و حتی توكلی می گفت كه هنگام زیارت، احمدی نژاد را دعا می كند، حالا در برابر حامیان خود صف كشیده و مدعی بودند كه پایگاه خبری الف به مدیرمسئولی توكلی آنها را در طول سال های گذشته به انواع و اقسام دروغ ها متهم كرده است.

البته كه در دادگاه دیروز برخی از شاكیان اعلام رضایت كردند. اسفندیار مشایی و حمید بقایی از كسانی بودند كه از شكایت خود صرف نظر كردند. توكلی درباره دلیل صرف نظر كردن این دو نفر از شكایت شان گفت: «مشایی و بقایی به علت طولانی شدن زمان رسیدگی رضایت دادند.» لازم به ذكر است كه یكی از اتهام های توكلی اهانت به یک قوه کشور بود كه در حال پیگیری است و هنوز حكم دادگاه درخصوص آن اعلام نشده است. جوانفكر نیز یكی دیگر از شاكیان توکلی بود که اعلام رضایت كرده و به گفته توكلی، او را به دادگاه عدل الهی سپرده است.

 مرتضوی رضایت نمی دهد

در میان شاكیان، صالحی امیری و جعفری به عنوان وكیل سعید مرتضوی شكایت های خود را جداگانه مطرح كردند كه در مقابل توكلی نیز با ذكر بند های قانونی از خود دفاع كرد. بعد از توضیحات توكلی درباره سوءبرداشت صالحی امیری درباره نامه ای كه توكلی نوشته بود، وی اعلام رضایت كرد. توكلی در این باره توضیح داد: «آقای صالحی امیری برداشتی اشتباه از بندی از نامه من داشتند که گفتم نیمی از مبلغ را مرکز تحقیقات گرفته است و ایشان تصور کردند که من می گویم نیمی از قرارداد را وی دریافت کرده است، درحالی که در نامه من جمله به صراحت بیان شده که مرکز برای تحقیق نیمی از مبلغ قراردادها را خود گرفته و نیمی دیگر را به محقق یا پژوهشگر می دهد.» در انتهای این جلسه مدعی العموم كماكان دفاعیات توكلی را كافی ندانست. نماینده مردم تهران در مجلس درباره  پیش بینی خود نسبت به اظهارنظر اعضای هیأت منصفه مطبوعات و رأی دادگاه گفت: «از تمامی اتهامات تبرئه خواهم شد زیرا کار خلافی انجام نداده ام.»

 چرا کامنت منتشر کرد؟

 وی درخصوص اینكه چرا كامنت های مردم را منعكس كرده است، تصریح كرد: «اظهارنظرها همیشه درست نیست، اما اگر اجازه نباشد، فسادها پنهان باقی می ماند و چون دمل های چرکین سر باز می کند.» جلسه سوم دادگاه مربوط به پرونده احمد توكلی خردادماه برگزار خواهد شد. 

اخبار سیاسی - آرمان

جدید ترین مطالب سایت