فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ریزگردها با فارس چه کرده است؟

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس معتقد است: ریزگردها و مشکلات ناشی از آن، یک پدیده محلی نیست و برای حل این مشکل نیازمند عزمی ملی و بین المللی هستیم.

هموطن

حسن فیاض پور اظهار کرد: ریزگردها و آلودگی های ناشی از آن و خطراتی که این پدیده برای انسان در پی دارد، معضلی منطقه ای است. البته پدیده ریزگردها، آلودگی ها و تاثیر مخرب آن بر محیط زیست انسانی و نباتی از دیرباز مورد توجه کشورها و سازمان های جهانی از جمله سازمان ملل متحد بوده است. ریزگردها علاوه بر مخاطرات عدیده انسانی، موجب اختلال در روند رشد و نموی گیاهان و بقای درختان جنگلی از جمله درخت های بلوط زاگرس شده  است.

وی با بیان اینکه این پدیده می تواند هم منشأ خارجی و منطقه ای و هم داخلی و محلی داشته باشد، طوفان های شدید همراه با شن و ماسه و ریزگردهای برخواسته از بیابان ها و کویرهای شبه جزیره عربستان، عراق، ترکیه و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس را در شمار منشأ خارجی این پدیده عنوان کرد و ادامه داد: وجود تپه رمل های موجود در غرب، جنوب، جنوب غرب و شرق کشور در استان های ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کویرهای واقع در استان های یزد، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و بخش هایی از استان اصفهان منشأ داخلی ریزگردها هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس با ذکر اینکه این پدیده در قبل از انقلاب، نیز کشور را درگیر خود کرده بود و اختصاص به این برهه از زمان ندارد، به تشریح علل وقوع این پدیده در سال های اخیر پرداخت و توضیح داد: تغییرات اقلیمی و آب و هوایی منجر به خشکسالی های پی در پی و در نهایت خشک شدن تالاب ها، دریاچه ها و کاهش پوشش گیاهی شده و این عوامل به سهم خود، افزایش سرعت و شدت بادخیزی مناطق، فرسایش های بادی و طبیعی اراضی و تپه رمل های موجود در این مناطق را رقم زده است.

فیاض پور تاکید کرد: برای مقابله با این پدیده و کاهش اثرات آن نیاز به همکاری و مشارکت کشورهای منطقه دارد، چرا که مجموعه اقدامات باید مکمل و زنجیره ای انجام شود.رهاسازی آب در تالاب های داخلی و مرزی کشورها از حوزه های بالادست، جنگل کاری، مالچ پاشی، ایجاد بادشکن ها در مناطق بادخیز و مشارکت چندین دستگاه اجرایی در سطح کشور از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو، وزارت جهادکشاورزی و سازمان جنگلها و مراتع از اقداماتی است که با انجام آنها می توان ریزگردها را کنترل کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس ادامه داد: سازمان ها و وزارتخانه ها می توانند با رهاسازی آب و در نظر گرفتن حق آبه های تالاب ها و دریاچه های فصلی و سطحی انتشار ریزگردها در این مناطق را کنترل کنند.

فیاض پور در خصوص بروز پدیده ریزگردها در استان فارس گفت:در تعدادی از شهرستان های غرب، جنوب غرب، جنوب و شرق استان مناطق بادخیز، تالاب ها و ماسه زار وجود دارد که با توجه به شدت و جهت باد در این مناطق همه ساله شاهد ایجاد کانون های محلی گرد و خاک علاوه برکانون های منطقه ای و بین المللی هستیم. شکل گیری این کانونها در اواخر فصل بهار و تابستان بیشتر می شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس ابراز امیداوری کرد، با افزایش بارش ها در مدت باقیمانده سال زارعی جاری و آینده، شاهد بهبود وضعیت تالاب ها و پرآبی آنها باشیم تا بخشی از این ریزگردها با همراهی طبیعت، مهار شده و نقاطی نیز که در گذشته تبدیل به رمل ها و ماسه زار شده با تلاش  همه جانبه و برنامه های منسجم دولت، مدیریت و کنترل شوند.

جدید ترین مطالب سایت