فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چرا ترش می‌کنیم؟

یک فوق تخصص گوارش در همدان گفت: بازگشت اسید به داخل مری ریفلاکس معده نام دارد و هنگامی که اسید معده به داخل مری بازمی گردد، بیمار احساس ترش کردن و سوزش سر دل دارد و در این حالت می گوییم بیمار دچار ریفلاکس معده شده است.

علیرضا خلیلیان اظهار کرد: به دلیل بازگشت اسید معده، بیمار دچار اسپاسم عضلات مری می شود که با درد قفسه سینه ظاهر شده و در بیشتر موارد با دردهای قلبی اشتباه گرفته می شود.

این متخصص گفت: ریفلاکس بیماری بسیار مزمن است که شایع ترین بیماری دستگاه گوارش فوقانی در جامعه به شمار می رود و یکی از عوامل مهم در ایجاد سرطان در قسمت تحتانی مری است.

خلیلیان در خصوص علائم ریفلاکس معده اظهار کرد: حالت تهوع، بوی بد دهان که در صبح ها ایجاد می شود، تلخی و طعم بد دهان، ترش کردن و سوزش سر دل همگی از نشانه های بیماری ریفلاکس معده است.

وی افزود: عوامل زیادی در ایجاد ریفلاکس معده نقش دارند؛ مهم ترین علت این بیماری، چاقی است که متاسفانه یکی از معضلات عمده جامعه است.

وی ادامه داد: طبق آمار موجود بیش از 40 تا 45 درصد دانش آموزان ابتدایی چاق هستند و این امر موجب شل شدن عضلات شکم و دیافراگم می شود که بیماری ریفلاکس را تشدید می کند.

این فوق تخصص خاطرنشان کرد: خوردن غذاهای چرب موجب شل شدن اسفناک تر تحتانی مری شده و کندی حرکات و تخلیات معده را به همراه دارد. همچنین مصرف غذاهای تند و ادویه دار، میوه های ترش، مصرف سیگار و مشروبات الکلی همگی از عوامل ایجاد و تشدید ریفلاکس معده است.

خلیلیان گفت: خوردن سریع غذا و حرف زدن هنگام غذاخوردن باعث می شود در بین لقمه های غذا، هوا را هم بلع کنیم که این امر معده را تحریک کرده و موجب تشدید ترشح اسید معده و در نهایت برگشت اسید معده به داخل مری می شود.

وی تصریح کرد: ریفلاکس معده در نوزادان هم دیده می شود اما ریفلاکس در نوزادان تا شش ماهگی طبیعی بوده و نیاز به درمان ندارد. ریفلاکس معده کودکان را هم دچار می کند که با ایجاد سرفه در بیمار موجب تشدید علائم آسم در کودکان می شود.

این فوق تخصص عنوان کرد: بهترین روش درمان این بیماری این است که عوامل ایجاد کننده را پیدا کنیم و بعد برای درمان تصمیم بگیریم. مثلا کودکان چاق مبتلا به ریفلاکس باید وزن خود را کاهش داده و از مصرف غذاهای چرب و فست فود خودداری کنند.

وی توصیه کرد: ریفلاکس معده در صورت عدم درمان خطرناک است و عوارض زیادی را به دنبال دارد. افراد بلافاصله پس از خوردن غذا نباید دراز بکشند و حداقل میان خوردن غذا تا استراحت، سه ساعت فاصله اندازند، غذا را آهسته بخورند، به خوبی بجوند و بین لقمه های غذا صحبت نکنند و مصرف غذاهای فست فود و چرب را به حداقل برسانند.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت