لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

بهانه‌جویی جدید جمهوری‌خواهان درباره ایران/بازتاب حمله تروریستی به مسجد شیعیان در عربستان

بازتاب انفجار تروریستی در یک مسجد شیعیان در عربستان، ادامه پیشروی داعش در استان انبار عراق، امضای طرح نظارت کنگره بر توافق هسته ای ایران توسط اوباما، بهانه جویی های جدید سناتورهای جمهوری خواه درباره ایران و حضور برادر رهبر کره شمالی در یک کنسرت در لندن، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

بهانه‌جویی جدید جمهوری‌خواهان درباره ایران/بازتاب حمله تروریستی به مسجد شیعیان در عربستان

بازتاب انفجار تروریستی در یک مسجد شیعیان در عربستان، ادامه پیشروی داعش در استان انبار عراق، امضای طرح نظارت کنگره بر توافق هسته ای ایران توسط اوباما، بهانه جویی های جدید سناتورهای جمهوری خواه درباره ایران و حضور برادر رهبر کره شمالی در یک کنسرت در لندن، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش «تابناک»، حمله تروریست های داعش به یک مسجد شیعیان در عربستان سعودی، مهمترین موضوعی است که صبح امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. روزنامه «واشنگتن پست» می نویسد داعش مسئولیت انفجار در یک مسجد شیعیان در عربستان سعودی را که به کشته و زخمی شدن ده ها نفر منجر شد، بر عهده گرفته است. این روزنامه اشاره می کند که مقامات سعودی، واکنش فوری به این بیانیه داعش در پذیرش مسئولیت انفجار روز گذشته نشان نداده اند. در بیانیه این گروه آمده که «یک برادر استشهادی» با استفاده از کمربند انتحاری خود را در میان حاضرین در مسجد منفجر کرده است. بنا بر اعلام وزارت بهداشت عربستان، در حمله روز گذشته 21 نفر جان باخته و 123 نفر نیز زخمی شده اند. 

این در حالی است که منابع خبری مختلف از ادامه پیشروی های داعش در شهر رمادی عراق خبر می دهند. به نوشته «رویترز»، تروریست های داعش روز جمعه پس از درهم شکستن پدافندهای عراق در اطراف شهر رمادی مرکز استان الانبار در غرب عراق، در شرق این شهر پیشروی کردند. به نوشته این خبرگزاری، در حالی که نیروهای طرفدار دولت در تلاش برای بازپس گرفتن رمادی هستند ، تروریست ها در حال پیشروی به سمت شهر فلوجه هستند تا بتوانند مناطق بیشتری را در استان الانبار به کنترل خود درآورند و به این ترتیب به پایتخت عراق نزدیک شوند. گفته می شود داعشی ها اکنون  در حدود پنج کیلومتری شهر خالدیه نزدیک پایگاه نظامی حبانیه هستند؛ جایی که نیروهای امنیتی و نیروهای بسیج مردمی مستقر هستند.

اامضای طرح نظارت کنگره بر توافق هسته ای ایران از سوی رئیس جمهور آمریکا، موضوع دیگری است که مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. سایت شبکه خبری «ان بی سی نیوز» می نویسد باراک اوباما روز گذشته طرحی را که به کنگره امکان بازبینی هرگونه توافق هسته ای با ایران را می دهد، امضا کرده و آن را مورد تأیید قرار داد. این سایت اشاره می کند که قانون جدید، به کنگره دستکم یک ماه برای مطالعه جزئیات توافق هسته ای با ایران فرصت می دهد و طی این مدت، رئیس جمهور نمی تواند تحریم های وضع شده از سوی کنگره علیه ایران را بردارد. ان بی سی نیوز اشاره می کند که اوباما اخیراً در مصاحبه ای توافق هسته ای را میراث خود خوانده بود.

این در حالی است که بهانه جویی های برخی نمایندگان تندرو کنگره در موضوع ایران همچنان ادامه دارد. در همین راستا، به نوشته پایگاه خبری The Hill، چهار سناتور جمهوری خواه روز گذشته ضمن ارسال نامه ای برای وزیر دفاع آمریکا، خواستار انتشار گزارش مربوط به بخش های نظامی ایران شدند تا به زعم خود، از این گزارش در راستای ارزیابی توافق هسته ای احتمالی بهره ببرند. مارکو روبیو، تد کروز، جان ایساکسون و دیوید پردو اعلام کردند که برای ارزیابی کامل توافق هسته ای به این گزارش نیاز دارند. این سناتورهای به دنبال آن هستند تا با اعمال فشار وزارت دفاع آمریکا گزارش فوق را تا تاریخ 30 مه منتشر سازد یا درباره تاخیر در انتشار آن توضیح مبسوطی ارائه کند. مهلت اولیه برای انتشار این گزارش پایان ژانویه بود.

اما پایان یافتن دور جدید مذاکرات آمریکا و کوبا برای احیای روابط کامل دیپلماتیک، از جمله دیگر موضوعاتی است که امروز مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. به نوشته«آسوشیتدپرس»، سومین دور مذاکرات آمریکا و کوبا امروز جمعه به پایان رسید ولی دو طرف به توافق نهایی برای بازگشایی سفارتخانه دست پیدا نکرده اند. هیئت مذاکره کننده کوبا با انتشار بیانیه ای تأکید کرده است که دو طرف برای ادامه مذاکرات به توافق رسیده اند ولی هیچ اشاره ای به زمان دور بعدی مذاکرات نکرده است. روبرتا یاکوبسن مذاکره کننده ارشد آمریکایی پیش از این تأکید کرده بود که سفارت جدید آمریکا در کوبا فعالیت خود را با محدودیت ها و کنترل هایی در زمینه سفر دیپلمات ها و سایر محدودیت هایی که در کشورهای اقتدارگرا اعمال می شود، آغاز خواهد کرد ولی واشنگتن مصمم به کاهش این محدودیت ها است.

اظهارات اوباما در جمع گروه هایی از یهودیان آمریکایی، موضوع دیگری است که امروز در برخی مطبوعات و رسانه ها بازتاب داشته است. به نوشته روزنامه «یو اس ای تودی»، باراک اوباما روز جمعه در واشنگتن در جمع برخی یهودیان بر تداوم حمایت همه جانبه و خدشه ناپذیر خود از رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت که مشارکت استراتژیک آمریکا با اسرائیل باقی خواهد ماند. وی همچنین با تکرار ادعای صلح آمیز نبودن فعالیت های هسته ای ایران، گفت: توافق هسته ای پیشنهاد شده با ایران، مانع از رسیدن آنها به بمب هسته ای، می شود.اوباما ضمن دفاع جدی از رژیم اسرائیل، اظهار داشته: «صرف نظر از اینکه در روزها و سال های آینده چه روی دهد، مشارکت استراتژیک ما با اسرائیل باقی خواهد ماند».

در نهایت، در میان دیگر مطالب، خبر حضور برادر بزرگتر رهبر کره شمالی در یک کنسرت در انگلیس، در بسیاری از مطبوعات انگلیسی مورد توجه قرار گرفته است. به نوشته روزنامه «تلگراف»، برادر بزرگتر کیم جونگ اون در هنگام ورود به کنسرت اریک کلپتون در سال «رویال آلبرت هال» لندن مشاهده شده است. کیم جونگ چول که یک کت چرم و تی شرت بر تن و عینکی آفتابی بر چشم داشته، توسط خبرنگاران شبکه خبری «تی بی اس» ژاپن شناسایی شده و از وی فیلمبرداری شده است. گفته می شود وی در هتل «چلسی هاربور» که هزینه هر شب اقامت آن 2184 پوند است اقامت داشته و قرار بوده روز گذشته لندن را به مقصد مسکو ترک کند.

 اخبار  سیاست  خارجی  -  تابناک

جدید ترین مطالب سایت