لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ورود کشور به شرایط تنش آبی شدید/ لزوم توجه مسئولان به مدیریت آب

  بر اساس اعلام وزارت نیرو در صد زیادی از منابع آبهای زیر زمینی مصرف شده و به ذخایر استراتژیک آبی صدمه وارد کرده است. عدم توجه به مدیریت منابع آب، تشدید شرایط نامطلوب و تاثیرپذیری شاخص های امنیتی و اقتصادی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.      

بر اساس اعلام وزارت نیرو در صد زیادی از منابع آبهای زیر زمینی مصرف شده و این مصرف زیاد به ذخایر استراتژیک آبی صدمه وارد کرده است.

وزارت نیرو همچنین اعلام کرده است، 45 درصد مخازن سدهای کشور خالی از آب است.

 تحلیل بانک مرکزی از وضعیت آبی کشور: ورود کشور به شرایط تنش آبی شدید / اعلام راهکارهای مدیریت در این بخش

از سوی دیگر بانک مرکزی هم حدود چهار ماه پیش در گزارشی با تحلیل وضعیت بحران آب در کشور و الزامات مدیریت آن نسبت به ورود کشور به شرایط تنش آبی شدید هشدار داد و راهکارهای مدیریتی این وضعیت را اعلام کرد.

در همین راستا، بانک مرکزی در مطالعه ای با بررسی شاخص های بین المللی آب و چشم انداز بحران آب در جهان در افق سال 2050 میلادی تلاش کرد تا ابعاد بحران آب در کشور از منظر عرضه و تقاضا را بررسی کند و با ارایه آمار و ارقام تطبیقی برلزوم توجه سیاستگذاران به اهمیت مدیریت منابع آب در کشور، در دو بخش عرضه و تقاضا تاکید نماید.

یافته های این پژوهش نشان می دهد در شرایطی که بخش کشاورزی بیش از 90 درصد از مصرف آب کشور را به خود اختصاص می دهد، به واسطه مشکلات ساختاری حاکم بر این بخش، روند رو به رشد جمعیت و مصرف مواد غذایی و به رغم فشار گسترده به منابع آب های زیرزمینی کشور، کسری تراز بازرگانی این بخش به بیش از 8 میلیارد دلار در سال 1392 رسیده است.

براساس نتایج این مطالعه، ایران در حال حاضر در وضعیت بحران شدید آب قرار دارد و با توجه به ثابت بودن منابع آبی، افزایش جمعیت و عدم توجه کافی به مدیریت منابع آب (در صورت اتخاذ نشدن سیاست های مناسب و به هنگام مدیریت منابع آب در هر دو بعد عرضه و تقاضا) تشدید شرایط نامطلوب منابع آبی کشور و تأثیرپذیری شاخص های امنیتی و اقتصادی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

بر اساس این، بهبود مدیریت تقاضای آب به ویژه در بخش کشاورزی از طریق رعایت الگوی کشت بهینه ملی - منطقه ای، توجه بیشتر به شاخص 'آب مجازی' در تبیین الگوی تولید و تجارت محصولات کشاورزی و توجه به ارزش اقتصادی آب از جمله الزامات، برای مواجهه با بحران آب است که باید مورد توجه برنامه ریزان کشور قرار گیرد.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت