لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ظریف: «سلام بر همسایگان، این است پیام ایران»

وزیر خارجه کشورمان همزمان با سفر منطقه ای خود به عمان و کویت، پیامی را با عنوان «سلام بر همسایگان، این است پیام ایران» منتشر کرد.

ظریف: «سلام بر همسایگان، این است پیام ایران»

وزیر خارجه کشورمان همزمان با سفر منطقه ای خود به عمان و کویت، پیامی را با عنوان «سلام بر همسایگان، این است پیام ایران» منتشر کرد.

محمد جواد ظریف در ابتدای پیام خود به کشورهای همسایه٬ با طرح این پرسش که «وظیفه ما در مقابل شرایط کنونی منطقه چیست»، تصریح کرد: این یکی از پرسشهایی مهمی است که ذهن مرا، نه فقط به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، بلکه به عنوان یک انسان مسلمان و حساس نسبت به سرنوشت دیگران، به خود مشغول می کند.

وی افزود: منطقه ما در یکی از سخت ترین شرایط خود به سر می برد. این شرایط برآیند ذهنیت ها، برداشت ها و تصورات کنشگران منطقه ای و بین المللی از یکدیگر و همچنین فعل و انفعالات واقعی در صحنه سیاسی است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: در بعد ذهنی، عدم اعتماد، بدبینی و دیگر احساسات منفی مانند ترس و نگرانی از موقعیت خود و دیگران، شرایط روانی سنگینی را در منطقه ایجاد کرده است.

در بعد عملی، پدیده هایی چون جنگ های داخلی، اقدامات تروریستی، خشونت های سیاسی، قومی و مذهبی، رقابتهای تسلیحاتی و رقابت های راهبردی میان بازیگران فرامنطقه ای، منطقه ای، ملی و فروملی، زندگی روزمره مردم عادی منطقه را مشکل و بعضا غیرممکن ساخته، به جابجایی گسترده انسان ها و افزایش شمار آوارگان انجامیده و ساختار جوامع و سرزمین ها را دستخوش خسارات جبران ناپذیری کرده است. در یک کلام وضعیت حاکم بر منطقه وخیم و رو به وخامت بیشتر، پیش می رود.

در ادامه این پیام آمده است:

این وضعیت را باید دگرگون کرد و تغییر این روند، شدنی است. من به امکان ایجاد تغییر و تحول در منطقه عمیقا باور دارم. این باور ریشه در اعتقادات مذهبی، درک علمی و تجارب عملی دارد. بد ترین و سخت ترین جنگ ها و درگیریهای خونین را می توان با باور و اتکا به قدرت لایزال الهی، تدبیر، تعقل و ظرفیتی که خداوند در وجود بشر نهاده، حل کرد. جنگ ها و درگیریهای خونین متعددی در گذشته خاتمه یافته اند، درگیریهای زیانبار فعلی در جهان اسلام نیز باید خاتمه یابند.

وی افزود: برای بهتر شدن شرایط منطقه قطعا می توان تصمیمات جدی گرفت و اقدامات فوری به عمل آورد. برای اینکار قبل از هر چیز باید نحوه نگاه خود به مسایل منطقه ای را مورد توجه قرار دهیم. همه جنگ ها و صلح ها ابتدا در ذهن شکل می گیرند. برای تغییر شرایط منطقه ابتدا باید بپذیریم که سرنوشت همه ما ساکنین منطقه به هم گره خورده است. امروزه دنیا در همه جا و از جمله منطقه ما به هم پیوسته است. با این مبنا، درگام بعد، باید برداشت هایمان از یکدیگر را مورد بازبینی قرار دهیم. برداشتهای نادرست، مسیر اقدامات نادرست را شکل می دهند. در پرونده هسته ای، این برداشت نادرست که حل مساله هسته ای ایران و رفع تحریمهای ظالمانه و رفتارهای نابهنجار علیه کشور ما باعث به خطر افتادن موقعیت برخی از همسایگان مسلمان ما در خاورمیانه و جهان خواهد شد، به جنجال های تبلیغاتی و حتی جنگ و نزاع منطقه ای دامن زد که به راستی برای جهان اسلام تأسف بار است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که خاتمه یافتن این بحران مصنوعی و دور شدن منطقه از وضعیت رویارویی نظامی، به نفع صلح، ثبات و توسعه منطقه و در جهت منافع همه کشورهای مسلمان است.

ظریف ادامه داد: برداشت نادرست و خطرناکی که توسط بدخواهان همه ما و با استفاده از انگاره های غلط و با پخش گزینشی برخی اظهارات غیرواقعی توسط رسانه ها، مطرح می شود و مبنای بسیاری از این نگرانی ها قرار گرفته است، این تصور دور از واقعیت است که ایران در پی احیای امپراطوری کهن خود است. این گزاره ای نادرست و باطل است و صرفا برای تزریق ترس و بدبینی و گسترش خشونت میان کشورهای منطقه طراحی و تولید شده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد: با اطمینان اعلام می کنم که ایران هدفی جز صلح و دوستی در محیط پیرامونی خود و در سطح بین المللی دنبال نمی کند. همچنانکه در گذشته اعلام داشته ام، مجددا نیز تاکید می کنم که جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن اشتراکات دینی، فرهنگی و تاریخی، اصول همزیستی مسالمت آمیز و قواعد حاکم بر حسن همسایگی و با عنایت به چالشهای مشترک موجود، آماده گفت و گو و یافتن راه حل پایدار برای چالشهای منطقه ای و گسترش و تقویت مناسبات خود با دنیای اسلام و جهان عرب به طور عام و همسایگان عرب خود بطور خاص است.

وی خاطر نشان کرد: این گفت و گو ها باید بر اساس اصول مشترک پذیرفته شده جهانی و برخی اهداف مشترک صورت گیرد که مهم ترین آن ها عبارتند از: احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی تمامی کشور ها، تغییرناپذیری مرزهای بین المللی، عدم دخالت در امور داخلی سایر کشور ها، حل مسالمت آمیز اختلافات، ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور و ترویج صلح، ثبات، پیشرفت و سعادت در منطقه.

وی نوشت: چنین گفت و گوهایی می تواند به صورت هدفمند و منظم در چارچوب یک مجمع منطقه ای نهادینه شده و به درک مشترک و ارتباطات متقابل در سطوح مختلف دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی و توافق در طیف وسیعی از موضوعات شامل موارد زیر منجر شود: اقدامات اعتمادساز و امنیت ساز، مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و فرقه گرایی، تضمین آزادی کشتیرانی و جریان آزاد نفت و دیگر منابع در خلیج فارس و محافظت از محیط زیست منطقه.

وی اضافه کرد: این گفت و گوهای منطقه ای می تواند همچنین در   نهایت شامل ایجاد سازوکارهای عدم تجاوز و همکاری های امنیتی منطقه ای شود.

وزیر خارجه ایران افزود: هیچ کس نمی تواند با دامن زدن به بحران ها، جغرافیای همسایگی را عوض کند، ولی ما می توانیم از طریق همکاری و تفاهم، آینده بهتری فرآروی مردم منطقه قرار دهیم. در صورت اراده و عمل صلح طلبانه، خداوند نیز با ما است.

اخبار سیاست خارجی  - خبرآنلاین

جدید ترین مطالب سایت