فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چرا مار، نماد داروخانه است؟

شاید برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که چرا مار، سمبل داروخانه  و پزشکی است؟

در این زمینه دو اسطوره یونانی وجود دارد: داستان نخست اینکه روزی اسکولاپ، پسر آپولو، سرگرم درمان مردی به نام گلائوکس بود که زئوس او را با آذرخشی از پای درآورده بود. ماری به اتاق او خزید و اسکولاپ مار را با عصایش کشت. مار دیگری به درون اتاق آمد و گیاهانی در دهان مار مرده نهاد و او را زنده کرد. سپس اسکولاپ از  همان گیاه برای زنده کردن گلائوکس بهره گرفت. از آن پس مار، نماد داروخانه و پزشکی شد.

داستان دیگری نیز هست که در افسانه های کهن یونان باستان مار نماد تندرستی بوده است. مار بود که شهر رُم را از بیماری طاعون نجات داد و به پاس این کار، او در سر راهش جام شرابی نهادند تا از آن بنوشد و از آن پس مار نماد بهداشت و نماد داروخانه ها شد.

۱- از زهر این حیوان برای مصارف دارویی استفاده می کردند، هنوز هم سردر داروخانه ها تصویری هست از یک جام و ماری که زهرش را در این جام می ریزد.

۲- از روغن مار برای درمان دردهای عضلانی و استخوانی استفاده می کردند.

۳- در مناطقی که مار زیاد بوده، برخی بیماری ها نظیر طاعون وجود نداشته و بالعکس در اماکنی که مار نبوده، این گونه بیماری ها شیوع داشته است؛ بنابراین برخی داشتن و نگهداری مار را نشانه سلامت می دانستند و به افرادی که زیاد دچار امراض می شدند، می گفتند: «بی مار» (بیمار!)

گفته می شود، ایرانیان باستان مار را نشانه زندگی و سلامتی می دانستند و جام را نشانه دوستی. آنها در جشن ها و مراسم، شربت را در جامی می ریختند و به نشانه سلامتی می نوشیدند. همچنین آنان به کسی که حال خوشی نداشت و در بستر بود، بیمار (بی زندگی و سلامتی) می گفتند؛ بنابراین، مار که سمبل زندگی بود در جام سلامتی، نشان تندرستی و شفا به شمار می رفت.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت