لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اگر ماهی دوست ندارید این مطلب را بخوانید

خواص غذایی ماهی بسیار است اما برخی افراد هم هستند که تمایلی به خوردن آن ندارند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، بهتر است با چند اثر بی نظیر آن آشنا شوید؛ شاید برای حفظ سلامت خودتان هم که شده،  خودتان را قانع کردید که از این پس به خوردن ماهی رو آورید.

هفت دلیل برای خوردن ماهی در پی می آید:

* مقاوم سازی قلبی

به همه افراد توصیه می شود که حداقل دو بار در هفته، ماهی و دیگر خوراکی های دریایی را میل کنند زیرا مقادیر بالای امگا ۳ موجود در آن موجب تقویت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود. اسیدهای چرب امگا ۳ برای بدن ضروری هستند و اگرچه در بدن ساخته نمی شوند اما برای عملکرد مطلوب اندام ها لازمند. این چربی ها همچنین خطر ابتلا به فشار خون بالا، افزایش کلسترول، تری گلیسرید و ... را نیز کاهش می دهند.

* کاهش قند خون

دیابتی ها باید ماهی را به عنوان یکی از غذاهای اصلی خود در نظر بگیرند زیرا علاوه بر تامین نیازهای غذایی می تواند به کنترل مقدار قند موجود در خوراکی ها کمک کند. البته توصیه می شود این افراد از ماهی های سرشار از جیوه مانند انواع وحشی پرهیز کنند زیرا عامل پیشرفت دیابت نوع ۲ محسوب می شود. مطالعات اخیر نشان می دهد که امگا ۳ با منشاء دریایی تاثیر قابل توجهی برای مقابله با دیابت و عدم تحمل گلوکز دارد زیرا باعث می شود سلول ها نسبت به انسولین حساس تر شوند که همین حالت باعث کاهش قند خون می شود. به افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت نیز توصیه می شود که سه بار در هفته ماهی میل کنند.

* تضمین استحکام استخوان ها

با افزایش سن، حجم استخوان ها کاهش می یابد و بیماری هایی مانند پوکی استخوان بروز می کند. برای مقابله با این مشکلات، بدن نیاز به دو ماده معدنی مکمل و اساسی یعنی کلسیم و فسفر دارد که بخش مهمی از استخوان ها را شامل می شوند. ماهی به خصوص ماهی روغن، کپور و آزاد منبعی غنی از فسفر محسوب می شوند و به استحکام استخوان ها کمک می کنند.

* تقویت ضریب هوشی

یکی از نتایج تعجب آور تحقیقات این است که مصرف منظم ماهی در نوجوانان موجب افزایش ضریب هوشی می شود. تا مدت ها پیش تصور می شد که این تاثیر به خاطر وجود فسفر ماهی است. گرچه اجزای مغز به طور اساسی از فسفر تشکیل شده اند اما عملکرد این نمک معدنی روی قشر خاکستری همچنان مورد بررسی است. بدن معمولا دچار کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ است که عملکرد ها و فواید بسیار دارند. این چربی ها همچنین نقش اساسی در پیشگیری از تحلیل های  شناختی دارند. جالب است بدانید که فسفر در بدن به شکل فسفات پتاسیم، سدیم یا کلسیم وجود دارد و بخش قابل توجهی از تجمع آن در استخوان های بدن است.

* تاخیر در بروز چین و چروک ها

پیر شدن پوست که چین و چروک ها از علائم آن هستند در نتیجه عدم تعادل بین تولید رادیکال های آزاد و دریافت آنتی اکسیدان ها بروز می کند. رادیکال های آزاد به مقدار خیلی زیاد، پیرشدن سلول ها را تسریع می کنند و مقدار بسیار کم آنتی اکسیدان ها نمی توانند با عملکرد آنها مقابله کنند. مصرف ماهی علاوه بر تامین امگا ۳ برای کاهش آسیب رادیکال های آزاد، انواع ویتامین ها و مواد معدنی با خاصیت آنتی اکسیدانی مانند ویتامین A، E، سلنیوم و روی را به بدن می رساند.

* تسریع شیردهی

ماهی حاوی ترکیباتی است که برای رشد مطلوب کودک عالی است. مصرف ماهی برای بهبود شیردهی به مادران جوان توصیه می شود. همچنین در دوران بارداری نیز مفید است زیرا خطر تولد زودهنگام جنین را کاهش می دهد. البته باید توجه داشت که ماهی های وحشی مانند آزاد و تن حاوی جیوه هستند که برای کودک مضر است. به علاوه باید از مصرف غذاهایی که با ماهی خام تهیه می شود نیز اجتناب کرد.

* حفظ سلامتی

ماهی می تواند با دردهای معمول روزمره مقابله کند زیرا این غذای دریایی، خواص ضد التهابی دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که روغن ماهی قدرت بهبود بیماری ها را در خود دارد. در واقع مصرف منظم این روغن لنفوسیت های B را تقویت می کند که مسئول مقابله با تهاجمات ویروس ها و باکتری هاست. همچنین موجب احساس سرزندگی و تحرک به خاطر ویتامین های B، D و فسفر موجود در آن می شود.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت