فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

درباره افتخارات اینستاگرامی یک جوان

 کل مطلب این است که تصویر صفحه مشخصات اینستاگرام جوانی منتشر شده که در آن نوشته شده است «فالو شده توسط بهنوش بختیاری، لایک شده توسط محمدرضا گلزار، مهناز افشار و ...».

انتشار مطلبی با «عنوان افتخارات اینستاگرامی یک جوان» که تصویری منتشرشده در سایت پارسینه بود و ایسنا هم آن را در بخش «دیگر رسانه ها » بازانتشار داد، واکنش های زیادی را برانگیخت که محوریت غالب آنها، انتقاد از انتشار تصویر و مطلب اینستاگرامی یک جوان و آن چیزی بود که منتقدان، آن را تعرض به حریم خصوصی و تمسخر و مضحکه کردن این جوان می خواندند. کل مطلب این است که تصویر صفحه مشخصات اینستاگرام جوانی منتشر شده که در آن نوشته شده است «فالو شده توسط بهنوش بختیاری، لایک شده توسط محمدرضا گلزار، مهناز افشار و ...».

با احترام به نظر همه کسانی که احتمالا انتقاد به انتشار چنین تصویری را وظیفه انسانی خود دانسته اند، ذکر چند نکته در این زمینه، ضروری به نظر می رسد:

1. اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگری، محل انتشار آرا و عقاید و سبک زندگی و لحظات هر شخصی است که دوست دارد این آرا و عقاید و سبک زندگی و لحظات خود را با یک یا چند نفر به اشتراک بگذارد. همین که فردی در صفحه اینستاگرام خود، آن هم با دسترسی عمومی، سخنی یا عکسی را منتشر می کند، یعنی به همه افرادی که به اینستاگرام دسترسی دارند این اجازه را داده است که آن سخن یا عکس را ببینند. بر این اساس، با انتشار مطلب اینستاگرامی یک شخص، نمی توان گفت که به حریم شخصی او تعرض شده است. ضمن اینکه در هیچ کجای این قبیل مطالب، بازنشر آن متوقف بر مجوز صاحبان صفحه نشده است.

2. مطلبی که منتشر شده، صرفا تصویر صفحه مشخصات اینستاگرام یک جوان است، بدون هیچ توضیح و قضاوت و تحلیلی. اینکه گفته شود قصد از انتشار این تصویر، مسخره کردن این جوان بوده، نوعی نیت خوانی است. صرف انتشار یک عکس نمی تواند نمایانگر نیت منتشرکننده آن عکس باشد؛ مگر اینکه به طور مثال، شخصی دارای یک نقص ظاهری باشد که با انتشار عکسی از آن شخص، آن نقص ظاهری، برجسته  شود. تنها چیزی که بر این عکس اضافه شده، یک تیتر و یک فلش است. در تیتر این مطلب، از «افتخارات اینستاگرامی یک جوان» یاد شده و در فلش مذکور هم مطلب نوشته شده، مورد توجه قرار داده شده است. مطمئنا صاحب این صفحه، مواردی را که نوشته قابل بالیدن و افتخار کردن می دانسته، وگرنه آنها را برای مخاطب صفحه خود نمی نوشته است. ضمن اینکه وقتی به آن افتخار می کند، برجسته ساختن آن هم خالی از ایراد به نظر می رسد.

3. اگر صرف بازانتشار آنچه در صفحه شخصی این جوان نوشته شده است، «مسخره کردن» خوانده شود، پس نتیجه می گیریم که منتقدان و کسانی که انتشار این تصویر را تقبیح کرده اند، پیش فرضشان این است که فالو شدن توسط بهنوش بختیاری یا لایک شدن توسط گلزار و ... فی نفسه امر مسخره ای است و بیان این مسخرگی، امری است مسخره تر! بنابراین، ایراد اصلی در این پیش فرض است که باید تغییر کند.

4. اینکه برخی منتقدان می گویند به جای مسخره کردن این جوان، به تخلفات برخی مقامات و دزدی ها و اختلاس ها بپردازید، آشکارا مغلطه است. بر اساس یک قاعده منطقی، «اثبات شیء نفی ماعدا نمی کند». یعنی اگر یک روند یا اتفاقی مورد نقد قرار می گیرد، به معنی این نیست که سایر روندها و اتفاقات کاملا مورد تایید است؛ چون اساسا این موضوعات هیچ ربطی به هم ندارند.

5. مهم ترین مساله در میان انتقادات، غفلت از یک موضوع است و آن «هدف از انتشار این تصویر». این تصویر با هدف نشان دادن بخشی از واقعیت ذهنی جوان ها و نوجوان های امروز منتشر شد. اینکه به فالوشدن توسط یک چهره مشهور افتخار شود، نه چیز بدی است و نه چیز خوبی. این یک واقعیت است. این تصویر نشان داده شد تا کسانی که قرار است برای این جوان و امثال او برنامه ریزی کنند، بدانند در ذهن او چه می گذرد و بر مبنای تصورات و توهمات، برنامه ریزی های انتزاعی و فرازمینی نکنند. نشانی این صفحه داده شد تا متولیان حوزه جوانان بروند از نزدیک با سلیقه ها و علاقه مندی های یک جوان ایرانی امروز که مطمئنا نماینده بخشی از جوان های امروز این سرزمین است، آشنا شوند. این جوان، نه چیپ است و نه علاف. او جوانی است که به فالو شدن توسط بهنوش بختیاری و لایک شدن توسط گلزار و افشار و جواد رضویان افتخار می کند. فقط همین.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت