لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

عوارض جبران‌ناپذیر افراط در مصرف نمک

یک دکترای تغذیه با تاکید بر اینکه افراط در مصرف نمک باعث افزایش دفع کلسیم بدن می شود، گفت: با وضعیت کاهش جذب و از طرفی با افزایش دفع کلسیم به طور تدریجی سیستم اسکلتی فرد از درون تهی و در نهایت موجب پوکی زودرس استخوان ها و سنگ کلیه می شود.

دکتر مینو فروزانی، با اشاره به اینکه در افراد سالم مواد غذایی و ترکیبات دارای پروتئین و نمک طعام (کلرید سدیم) باعث دفع بیش از حد ماده معدنی کلسیم در ادرار می شود، گفت: به ازای دفع 2300 میلی گرم سدیم در کلیه ها، 20 تا 60 میلی گرم کلسیم نیز دفع می شود.

وی گفت: در بزرگسالان با سوخت و ساز یک گرم پروتئین، یک میلی گرم کلسیم نیز به همراه آن دفع می شود. بنابراین در شرایط دریافت کم پروتئین و سدیم، نیاز به کلسیم برای یک فرد ممکن است تا 450 میلی گرم در روز کاهش یابد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: اگر دریافت این مواد زیاد باشد (رژیم غذایی پرپروتئین و پرنمک)، ممکن است نیاز به کلسیم به حدود 2000 میلی گرم روزانه نیز برسد. این در حالیست که مصرف مواد دیگری که موجب سوء جذب کسیم می شوند، در طولانی مدت تاثیر این وضعیت را تشدید می کند.

فروزانی گفت: کمبود ویتامین D که اکنون شیوع بالائی درجوامع بشری دارد، خود موجب کاهش جذب کلسیم می شود.

این دکترای تغذیه خاطرنشان کرد: با وضعیت کاهش جذب و از طرفی با افزایش دفع کلسیم به طور تدریجی سیستم اسکلتی فرد از درون تهی و در نهایت موجب پوکی زودرس استخوان ها و سنگ کلیه نیز می شود.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت