لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های هپاتیت و سل با مصرف قلیان

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به تشریح برخی عوارض ناشی از مصرف دخانیات پرداخت.

دکتر خسرو صادق نیت در همایش روز مبارزه با دخانیات به تشریح برخی عوارض و مشکلات درخصوص مصرف قلیان پرداخت و گفت: یکی از مشکلات ما در این زمینه برداشت های نادرست از عوارض قلیان است. مصرف قلیان نه تنها با مصرف تنباکو همراه است بلکه هر وعده استفاده از آن معادل یک تا پنج پاکت سیگار است؛ چراکه با عمق بیشتر و میزان دود بیشتری مصرف می شود.

وی یکی دیگر از برداشت های نادرست در مصرف قلیان را این باور که چون دود قلیان از آب رد می شود آلودگی های آن نیز رد می شود، دانست و گفت: این در حالیست که کار آب، سرد کردن دودی است که از ذغال ایجاد می شود و آب ضرر تنباکو را نیز افزایش می دهد و دودها عمیق تر و با نفوذ بیشتری وارد ریه می شوند. همچنین تنباکوهای معطر که در حال حاضر بیشتر باب شده اند، میزان مواد شیمیایی زیادی دارند به طوری که حدود 70 تا 80 درصد دود آنها را مواد صنعتی و شیمیایی تشکیل می دهد که این دود عوارض متعددی را در بردارد.

افزایش خطر ابتلا به بیماری های هپاتیت و سل با مصرف قلیان

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: چون دود قلیان از آب و لوله قلیان رد می شود، مجاری آن می تواند حاوی انواع قارچ ها و مواد میکروبی باشد و بنابراین خطر بیماری های دیگری چون سل و هپاتیت را نیز افزایش می دهد. مشکل دیگر مصرف قلیان، بحث درگیری اطرافیان مصرف کننده است؛ چراکه نشان داده شده دود قلیان برای اطرافیان مصرف کننده معادل 8 تا 10 نخ سیگار است.

وجود موادمخدر در ترکیبات تنباکوهای قلیان

صادق نیت با اشاره به وجود موادمخدر در ترکیبات تنباکوهای قلیان اظهار کرد: یکی از نگرانی های جدی که اخیرا به گوش ما رسیده و گزارش هایی را از برخی بیمارستان ها در این زمینه داشته ایم، این است که شاهد مسمومیت با موادمخدر در افرادی که قلیان مصرف کرده اند، بودیم و برخی افراد سودجو این کار را انجام می دهند.

دود دسته سوم، مشکل مضاعف مصرف قلیان

وی با بیان اینکه مصرف قلیان در خانواده مشکل دیگری با عنوان دود دسته سوم ایجاد می کند، گفت: در زمان مصرف قلیان در خانه دود آن روی جداره های دیوار و زمین می نشیند و جذب پوست کودکانی می شود که روی زمین راه رفته و یا به دیوار دست می زنند. 90 درصد کسانی که در دوران بلوغ سیگاری یا قلیانی محسوب می شوند، افرادی هستند که زیر 18 سال سابقه مواجهه با این مواد را داشته اند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه عوارض مواددخانی بستگی به مدت و میزان مصرف آن دارد، گفت: هرچه میزان مصرف بیشتر باشد تاثیرات سوء آن نیز افزایش می یابد. یکی از عوارض جدی برای مواددخانی پیر شدن پوست و ایجاد چروک پوستی به خصوص در میان دختران و زنان است و مصرف این مواد می تواند پیری زودرس پوست را به بار آورد.

صادق نیت تاکید کرد: یک مشکل دیگر مصرف مواددخانی عوارض آن در زمان باروری هم در مردان و هم در زنان است و ممکن است برای جنین و یا نوزاد متولد شده عوارض جسمی و عصبی ایجاد کند که بسیاری از آنها قابل درمان نیست.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت