لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اتحاد اصولگرایان بر سر انشقاق

قالیباف این روزها در کنار تلاش برای حفظ حامیان اصولگرای خود، به جذب دوباره همین جریان های اجتماعی دلخوش کرده است و به گفته نزدیکانش این بار با حمایت از برخی چهره های نزدیک به خود برای انتخابات مجلس، برای ریاست جمهوری دورخیز دوباره می کند.

اتحاد اصولگرایان بر سر انشقاق

قالیباف این روزها در کنار تلاش برای حفظ حامیان اصولگرای خود، به جذب دوباره همین جریان های اجتماعی دلخوش کرده است و به گفته نزدیکانش این بار با حمایت از برخی چهره های نزدیک به خود برای انتخابات مجلس، برای ریاست جمهوری دورخیز دوباره می کند.

در روزهایی که هر گروه و حزب و جبهه ای در جریان اصولگرایی ساز خود را می زند، شاید به نظر برسد که اعلام رسمی ائتلاف جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و حزب موتلفه اسلامی با انتشار بیانیه مشترکی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) قدمی رو به جلو در مسیر همگرایی اصولگرایان است.این در حالی است که چنین ائتلاف قابل پیش بینی – براساس چراغ سبز های قبلی چهره های اثرگذار هر گروه – نه تنها از پیچیدگی معادلات وحدت اصولگرایان کم نمی کند که شاید حتی بر آن بیفزاید.

جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و حزب موتلفه اسلامی با صدور بیانیه مشترکی به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و نیمه شعبان تاکید کردند که اصولگرایان با شعار همیشگی خود یعنی «پایداری در اصول، نوگرایی در روش، ایثارگری در رفتار» در صحنه سیاسی کشور حضور دارند و به سمت همگرایی و وحدت پیش می روند.

در ادامه این بیانیه مشترک که در بخش هایی از آن، به سیاق دلواپسی، حملاتی هم متوجه دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای شده است، می خوانیم: «گفت وگوها بین اصولگرایان روند خوبی را طی می کند. همگرایی بین اصولگرایان متضمن همگرایی ملت، رقابت سازنده ومشارکت عمیق وگسترده در سامانه انتخابات است و این یک ظرفیت بزرگ برای نظام مردمی ماست تا رخنه دشمنان را به نهادهای انتخابی نظام سد کند. اصولگرایان متحد و یکپارچه با حضور خود در انتخابات آینده به وظایف انقلابی خود عمل خواهند کرد». سران جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و حزب موتلفه اسلامی مدت هاست که راه رسیدن به وحدت اصولگرایان را از ائتلاف میان خود آغاز کرده اند. این در حالی است که همچنان دو محور کلی بر سر راه این مثلث وحدت باقی مانده که باید برای آن راهکاری بیابند. نکته اول جلب رضایت جامعتین است و نکته دوم نیز همراهی نکردن سه چهره اثرگذار اصولگراست که هر یک به دلیلی ساز خود را می زند و حرکت هایشان می تواند حتی بر تصمیم جامعتین نیز اثرگذار باشد.

وزنه سنگین لاریجانی

موجه ترین این چهره ها علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی است. فردی که با توجه به رویکرد معتدلی که از خود نشان داده، نه تنها باعث جذب چهره های معتدل اصولگرای دیگر شده که حتی اصلاح طلبان را در اندیشه نزدیکی و ائتلاف انداخته است. علی لاریجانی با توجه به وجهه خود وزنه مهمی در جریان اصولگرایی است که حتی یکی از شخصیت های مورد توجه جامعتین به عنوان زعمای سنتی جریان اصولگرایی قرار دارد.

مهم ترین نقطه نظر لاریجانی در مسیر وحدت اصولگرایان، عدم پذیرش ائتلاف با جریان های تندرویی همچون جبهه پایداری است. پایداری ها هم در همین راستا دل خوشی از رئیس مجلس ندارند و حضور یکی از اعضای این جبهه در انتخابات هیات رئیسه مجلس برای جایگاه ریاست، در رقابت با لاریجانی، آن هم در شرایطی که «دیپلمات فیلسوف» تنها کاندیدای فراکسیون های اکثریت مجلس یعنی رهروان ولایت و اصولگرایان برای این سمت بود، نیز نشان از این اختلاف بود.

لاریجانی حتی به قیمت جدا کردن راهش از محمدرضا باهنر، به عنوان رهبر جدید جمعیت ایثارگران حاضر به ائتلاف با پایداری ها نیست. لاریجانی از یک سو ممکن است با شکل گرفتن حزب رهروان در مقام رهبر معنوی آن ها با جذب اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان معتدل به استقبال جدید فضای اجتماعی از گفتمان اعتدال پاسخ دهد و جریان جدیدی در فضای سیاسی ایجاد کند و از سوی دیگر امکان دارد به عنوان محور وحدت اصولگرایان از سوی جامعتین برگزیده شود که در آن صورت باید دید موتلفه و ایثارگران که همواره بر زعامت جامعتین تاکید دارند، با نظر وی در مورد جبهه پایداری چه می کنند.

معمای این دو نفر

محمدباقر قالیباف و محمود احمدی نژاد دو چهره دیگری هستند که فعالیت شان در عرصه انتخابات می تواند در وحدت و همگرایی اصولگرایان خلل ایجاد کند. قالیباف در دو دوره ای که به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری وارد میدان شد، در ابتدای امر یکی از گزینه های مورد اقبال اصولگرایان به نظر می آمد، اما عملکرد وی در هنگامه رقابت های انتخاباتی باعث شد نه تنها نظر اصولگرایان که نظر طیف غیرسیاسی جامعه که با بروز رفتارهای تکنوکراتی و نوگرانه به وی گرایش پیدا کرده بودند، عوض شود.

قالیباف این روزها در کنار تلاش برای حفظ حامیان اصولگرای خود، به جذب دوباره همین جریان های اجتماعی دلخوش کرده است و به گفته نزدیکانش این بار با حمایت از برخی چهره های نزدیک به خود برای انتخابات مجلس، برای ریاست جمهوری دورخیز دوباره می کند. وضعیت احمدی نژاد کمی متفاوت است. رئیس دولت های نهم و دهم که با حمایت اصولگرایان به دولت رسیده بود، از سال های پایانی ریاست جمهوری اش مورد انتقاد برخی گروه های اصولگرا قرار گرفته و در ادامه حتی از سوی اصولگرایان از وی برائت جویی شد. با این حال باید پذیرفت که بخش عمده بدنه جریان نزدیک به وی از اصولگرایان هستند و حتی وزیران و مدیران وی جزو چهره های همیشه حاضر در همایش های وحدت اصولگرایان بوده اند. احمدی نژاد که از بهمن ماه سال گذشته عملا فعالیت خود را شروع کرده است، تلاش دارد لیستی از نزدیکان خود را به مجلس بفرستد و در ادامه خود برای ریاست جمهوری کاندیدا شود. در این راستا، احمدی نژاد با اعتقاد به این که عمده رای خود را در استان ها و شهرستان ها دارد، تمرکز خود را در این مناطق گذاشته است.

احمدی نژاد مسیر خود را بدون اعلام نیاز به حمایت اصولگرایان می رود و اعتقاد دارد که گفتمان خود را با هواداران خود به طور مستقل دارد. اما حضور وی از یک سو ممکن است برخی از اصولگرایان را به سوی خود بکشاند و از سوی دیگر ممکن است حامیان پیشین خود مثل جبهه پایداری و ائتلاف آبادگران را به حمایت از خود بازگرداند. در این حالت اصولگرایان با چالشی جدی مواجه خواهند بود.

جامعتین بر سر چند راهی

در این میان نگاه جامعتین نیز مهم به نظر می رسد. جامعتین که در پذیرش آیت الله مصباح یزدی به عنوان رهبر معنوی جبهه پایداری هیچ چراغ سبزی نشان نداد و عملا راه پذیرش ضلع سوم زعامت اصولگرایان را بست، اکنون برای حفظ جایگاه خود ناچار است نه تنها با چهره های اصولگرایی که در قامت استقلال در صحنه سیاسی حاضر شده اند مواجه شود، که باید تصمیم بگیرد از میان گروه ها و چهره هایی که داعیه پذیرش رای جامعتین را دارند، کدام را برگزیند.

این در حالی است که به نظر می رسد جمع بین این چهره ها و گروه ها هم ممکن نیست. از سوی دیگر گروه هایی هستند که معتقد به عبور از سازوکار سنتی جامعتین هستند و به طور قطع اگر جامعتین هم نظر آن ها نباشند، الزامی برای رعایت نظر زعمای سنتی اصولگرایان در خود نمی بینند. با تمام این تفاسیر، به نظر می رسد ائتلاف سه گانه جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و حزب موتلفه تنها در سخن در مسیر همگرایی اصولگرایان باشد، اما در عمل معادلات وحدت را پیچیده تر می کند.

اخبار سیاسی - ابتکار

جدید ترین مطالب سایت