لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

چرا عکس "سلفی" می‌گیریم؟

یک جامعه شناس مهم​ترین پیامد رواج عکس سلفی را افزایش فرهنگ فردگرایی دانست و گفت: در پدیده سلفی، غرایض فردگرایی در مقابل جمع​گرایی قرار گرفته است.

دکتر بهرام نیک​بخش، منطقه خوزستان، اظهار کرد: عکس سلفی، خودگرفتی است که به تازگی در شبکه​های اجتماعی باب شده و به ویژه از سوی افراد معروف به اشتراک گذاشته می شود و در سرتاسر دنیا میلیون​ها نفر پیرو پیدا کرده است.

وی افزود: شکل گیری فرهنگ روی آوری به عکس سلفی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم در نیویورک آمریکا آغاز شد. عکس سلفی، القای حس غیررسمی و صمیمیت در روابط اجتماعی است که طی آن تعاملات اجتماعی از حالت رسمی به حالت خودمانی تبدیل می​شود. سلفی بودن عکس به دلیل ترویج فرهنگ فردگرایی است که در آن فرد این پیام را می​خواهد برساند که من به خودم اتکا دارم، من خودم را باور و قبول دارم.

این جامعه شناس با بیان این که گاه تلاش برای ثبت یک عکس سلفی بارها از سوی فرد تکرار شده و ناکامی در گرفتن سلفی موجب ناراحتی وی می شود، عنوان کرد: ممکن است در موقعیتی، زمینه گرفتن عکس توسط دیگری هم فراهم باشد ولی عکس سلفی ترجیح داده می​شود، در این حالت، غرایض فردگرایی در مقابل جمع​گرایی قرار گرفته است.

نیک​بخش گفت: در جمع گرایی، فرد به دیگران اتکا دارد و مسایل خود را با دیگران در میان گذاشته و مشورت می کند ولی در دنیای صنعتی و پست مدرن امروزی، با رشد شهرگرایی، فردگرایی نیز افزایش یافته و تمام امور توسط خود شخص دنبال می​شود، در چنین شرایطی مقابله فردی با پدیده​ها اجتماعی اطراف، از جمله عکس گرفتن از خود دیده می شود.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: پدیده عکس سلفی بیشتر بین گروه سنی جوانان و به ویژه رده سنی 18 تا 21 سال دیده می شود؛ این رده سنی بیش از دیگران دنباله رو مد هستند.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت