لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

استخدام کارشناسان سلاح شیمیایی توسط داعش/ طرح تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران در سنا

تلاش آمریکا برای همراه کردن متحدان اروپایی خود علیه روسیه و پاسخ رئیس جمهور روسیه به این تلاش ها، استفاده آمریکا از داعش برای پیشبرد سیاست های خود در سوریه، هشدار درباره احتمال استفاده داعش از سلاح شیمیایی و مطرح شدن طرح تمدید تحریم های ایران در سنای آمریکا، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

استخدام کارشناسان سلاح شیمیایی توسط داعش/ طرح تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران در سنا

تلاش آمریکا برای همراه کردن متحدان اروپایی خود علیه روسیه و پاسخ رئیس جمهور روسیه به این تلاش ها، استفاده آمریکا از داعش برای پیشبرد سیاست های خود در سوریه، هشدار درباره احتمال استفاده داعش از سلاح شیمیایی و مطرح شدن طرح تمدید تحریم های ایران در سنای آمریکا، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش «تابناک»، اخبار مربوط به تقابل روسیه و غرب بر سر بحران اوکراین، امروز بخش مهمی از مطالب مطبوعات و رسانه های بین المللی را به خود اختصاص داده است. در این زمینه، «وال استریت ژورنال» با انتشار مطلبی از طرح موضوع روسیه به عنوان دستور کار اصلی اجلاس گروه «جی 7» خبر داده است. این روزنامه می نویسد در اجلاس پیش روی گروه هفت کشور صنعتی جهان، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از متحدان اروپایی خود خواهد خواست تحریم های وضع شده علیه روسیه را تمدید کنند. با این حال، احتمالاً کشورهای اروپایی از اوباما سوالاتی درباره شفافیت سیاست های آمریکا در قبال روسیه در دیگر مناطق دنیا خواهند داشت و همچنین مسائلی درباره ابعاد و اهداف استراتژی آمریکا در قبال روسیه مطرح خواهد شد.

این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا نیز از ضرورت برداشتن گام هایی تازه برای مقابله با روسیه در موضوع اوکراین سخن گفته است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزیر دفاع آمریکا گفته ایالات متحده باید گام های تازه ای در پاسخ به مناقشه اوکراین بردارد؛ زیرا تحریم های اقتصادی و دیگر اقدامات غرب علیه روسیه نتوانسته ولادیمیر پوتین را مجبور کند خط مشی خود در مورد اوکراین را تغییر دهد. اشتون کارتر اظهار داشته پنتاگون اوضاع اوکراین را به طور بسیار نزدیک زیر نظر دارد و نگران آن است که پس از تشدید درگیریها به بالاترین حد در ماههای گذشته، انفاقات دیگری رخ دهد. کارتر بیش از 30 مقام ارشد آمریکا را برای شرکت در نشستی در اشتوتگارت آلمان فراخواند تا در باره کارایی تحریمهای غرب علیه روسیه و نیز تمرینات نظامی مشترک با آن ها گفت و گو کند.

در طرف مقابل، رئیس جمهور روسیه در یک مصاحبه گمانه های موجود درباره احتمال انجام اقدامی تهاجمی از سوی روسیه علیه ناتو را رد کرده است. به نوشته «راشا تودی»، ولادیمیر پوتین در مصاحبه ای با یک نشریه ایتالیایی گفته روسیه در حال مستحکم کردن توانایی های نظامی اش فراتر از مرزهای خود نیست و تنها به تهدیدات نظامی برآمده از توسعه طلبی ناتو و آمریکا در مرزهایش پاسخ می دهد. وی گفته نباید مفهوم «تجاوزگری روسیه» را که در غرب مطرح می شود جدی گرفت، زیرا در دنیای مدرن، وقوع یک منازعه نظامی جهانی غیر قابل تصور است. رئیس جمهور روسیه افزوده: «من فکر می کنم تنها یک شخص دیوانه، آن هم در خواب می تواند تصور کند که روسیه ناگهان به ناتو حمله کند». 

با این وجود، تقابل روسیه و آمریکا دستکم در عرصه موضع گیری و تببین سیاست ها، در دیگر مناطق جهان نیز جریان دارد. در همین زمینه، خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» اظهارات لئونید ایواشوف، مدیر آکادمی مسائل ژئوپلیتیک و مقام سابق وزارت دفاع روسیه را بازتاب داده که گفته دولت آمریکا از داعش به عنوان ابزاری برای مهار سوریه استفاده کرده است. وی اظهار داشته: «از یک سو، آنها واقعا نگران داعش و ظهور رادیکالیسم اسلامی هستند. ولی از سوی دیگر، نیروی پشت پرده داعش را هدایت می کنند و از آن به عنوان ابزاری برای نابود کردن تمدن و فرهنگ اسلامی استفاده می کنند. داعش همچنین ابزاری برای اعمال فشار بر سوریه، ایران و کنترل عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی منطقه است». 

در همین حال، دولت استرالیا نسبت به احتمال دستیابی داعش به سلاح شیمیایی هشدار داده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، وزیر امورخارجه استرالیا از تدارک گروه داعش برای استفاده از سلاح های شیمیایی خبر داده وگفته این گروه برای توسعه سلاح های شیمیایی احتمالاً کارشناسانی را به خدمت گرفته است. جولی بیشاپ اظهار داشته: «استفاده از گاز کلر توسط داعش و استخدام کارشناسان فنی آموزش دیده ازجمله از غرب، تلاش هایی به مراتب جدی تر از گذشته را برای توسعه سلاح های شیمیایی برملا ساخته است». وی افزوده داعش احتمالا دربین ده ها هزار عضو به خدمت گرفته شده خود کارشناس فنی لازم را برای پیشبرد پالایش مواد اولیه و تولید سلاح های شیمیایی در اختیار دارد.

در مطلبی مربوط به ایران، روزنامه «هافینگتون پست» از طرح دو سناتور آمریکایی برای تمدید تحریم های موجود علیه ایران خبر داده است. به نوشته این روزنامه، دو سناتور آمریکایی، متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا اضافه کرده اند که تحریم های کنگره علیه ایران را تا 10 سال تمدید می کند. این متمم که از سوی رابرت منندز و مارک کرک مطرح شده، در صورت تصویب، «قانون تحریم های ایران، 1996» که در حالت فعلی در سال 2016 منقضی می شود را برای 10 سال دیگر تمدید می کند. این تحریم ها محدودیت هایی علیه برنامه موشکی و آنچه حمایت ایران از تروریسم خوانده شده وضع می کنند و در صورت حصول توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5، تعلیق، لغو یا متوقف نمی شوند. 

در نهایت، دشمنی مشترک رژیم اسرائیل و عربستان سعودی علیه ایران، موضوعی است که یکی از مطالب روزنامه «تایمز اسرائیل» را به خود اختصاص داده است. به نوشته این روزنامه، نتایج به دست آمده از نظرسنجی انجام گرفته از سعودی ها توسط یک تشکل اسرائیلی، از زمینه های تفاهم بین عربستان سعودی اسرائیل علیه ایران حکایت دارد. علاوه بر این، درگلد، مدیرکل امور خارجه رژیم اسرائیل و انور اشکی، مشاور سابق رژیم آل سعود در واشنگتن در در شورای روابط خارجی آمریکا در خصوص صلح اسرائیل - سعودی و مشخص کردن ایران به عنوان اصلی ترین تهدید برای ثبات منطقه ای اتفاق نظر داشتند. اشکی  در باره اقدامات خصمانه و تهاجمی ایران در منطقه بسیار سخن گفت و خاطر نشان کرد که صلح با اسرائیل بر پایه ابتکار صلح اعراب یک اولویت است.

 اخبار  سیاست  خارجی - تابناک

جدید ترین مطالب سایت