لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

خوب‌های طالبان در تهران!

دوسال گذشته روز های سختی برای دولت بود؛ وزرای روحانی با تهدید مجلس و گاه انتقاد افکار عمومی مواجه شدند. اما در این میان یک وزیر و وزارتخانه اش همواره مورد حمایت حداکثری جامعه و نیز همراهی رهبری نظام بود.

خوب‌های طالبان در تهران!

دوسال گذشته روز های سختی برای دولت بود؛ وزرای روحانی با تهدید مجلس و گاه انتقاد افکار عمومی مواجه شدند. اما در این میان یک وزیر و وزارتخانه اش همواره مورد حمایت حداکثری جامعه و نیز همراهی رهبری نظام بود.

دستگاه دیپلماسی ايران همه را پاي ميز مذاكرات مي آورد، از سران جهان گرفته تا گروهك هاي تروريستي. كم كم دنيا باور مي كند دستگاه ديپلماسي ايران، يكي از بهترين تيم هاي سياست خارجي را گرد آورده است كه مي تواند هم با آمريكا كه خود را ابر قدرت مي داند به مذاكره بنشيند و هم گروه تروريستي طالبان را كه امنيت ايران و افغانستان را زير سوال برده بود براي مذاكره فرا بخواند. باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا بارها به اين توانايي محمد جواد ظريف و وزارت امور خارجه ايران اعتراف كرده است كه با ايران بايد مذاكره كرد.

البته اينكه رياست جمهوري آمريكا چنين اعترافي مي كند دليل بر عقب نشيني و ادامه دادن مذاكرات بدون حاشيه نيست، با اين حال پالس هايي كه از صحبت هاي طرفين مذاكرات هسته اي مخابره  مي شود به دنيا ثابت مي كند چهره سياهي كه از ايران ساخته شده بود، دروغي بيش نيست و اين روزها خبر سفر هيات سياسي طالباني به تهران نيز مهر تاييد توانايي ايران براي مذاكره با هر گروه و جرياني است.

  اين طالبان قاتل نيست

دو هفته پيش بود كه خبر سفر هيات سياسي طالباني به ايران توسط يكي از خبرگزاري هاي داخلي منتشر شد. اما هيچ كدام از مسئولان اين خبر را نه تاييد كردند و نه تكذيب. برخي نمايندگان مجلس تاكيد داشتند از سفر مطلع هستند اما نمي توانند اطلاعاتي را در اين زمينه دهند. سرانجام بعد از گذشت دو هفته، رئيس کمیته دفاعی مجلس ضمن تايید سفر اخیر هیات سیاسی طالبان به ایران گفت: نمی توانم جزییات را اعلام کنم اما آنها اعلام آمادگی کرده و آمده اند تا صحبت کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران اسماعیل کوثری گفت: این هیاتی که به ایران سفر کرد، از آن شاخه های طالبان نیستند که بخواهند «تُند» باشند، بلکه مذاکره را قبول دارند. نماینده تهران اظهار داشت: آن شاخه ای از طالبان که برخورد ناشایست با مردم می کنند به هیچ وجه نمی تواند مورد قبول ما باشد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: نمی توانم جزییات را اعلام کنم اما آن چیزی که هست اینکه آنها اعلام آمادگی کرده و آمدند صحبت کردند. وی افزود: کسانی که بخواهند از راه مذاکره و گفت وگو مسائل را حل و فصل کنند ما می پذیریم و با آنها برای حل مشکلات منطقه صحبت و مذاکره می کنیم.

  حضور طالبان براي سومين بار درايران

 البته به نظر مي رسد اين اولين باري نيست كه هيات طالباني براي مذاكرات به تهران سفر مي كند. هیات سیاسی طالبان افغانستان پیش از این دو مرتبه به منظور دیدار با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران و همچنین شرکت در کنفرانس بین المللی بیداری اسلامی به ایران سفر کرده بودند. 28 ارديبهشت سال جاري هیات سیاسی طالبان افغانستان به رهبری طیب آغا به ایران سفر کرد. این هیات متشکل از اعضای دفتر سیاسی طالبان افغانستان در قطر، وارد تهران شد. رهبری هیات سیاسی طالبان افغانستان در این سفر به عهده «طیب آغا» مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر بود.

طالبان افغانستان پیش از این اعلام کرده بودند که هدف آنها از ایجاد دفتر سیاسی در قطر ارتباط با سایر کشورهای جهان است، به همین منظور از زمان ایجاد این دفتر اعضای آن سفرهای متعددی به سایر کشورها از جمله چین، استرالیا، آلمان، ژاپن و برخی دیگر از کشورها داشته اند. اين بار هیات سیاسی طالبان افغانستان در سفر به تهران با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون مسائل منطقه ای به  ویژه مسائل جهان اسلام و همچنین مسائل مربوط به مهاجران به بحث و تبادل نظر پرداختند.

  ترس داعش از نزديكي طالبان به تهران

از سوي ديگر نزديكي طالبان به ايران و نشستن پاي ميز مذاكرات براي حل مشكلات منطقه اي، گروهك تروريستي داعش را دلواپس كرده است. اين گروهك تروريستي كه قصد تسلط بر تمام كشورهاي اسلامي را دارد، از اينكه طالبان با ايران مذاكره كرده به وحشت افتاده و به دنبال آن طی روزهای گذشته درگیری بین افراد طالبان و داعش در استان ننگرهار در شرق و استان فراه در غرب افغانستان شدت گرفته و ده ها نفر از دو طرف کشته  یا زخمی شده اند.  به گزارش ایرنا، خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان اعلام کرد که «عبدالرحیم مسلم دوست» که خود را فرمانده داعش در افغانستان مي داند، گفته است که طالبان نماینده «آی اس آی» بوده و جهاد علیه این گروه واجب است.

از یک سال گذشته به این طرف ادعاهای ضدو نقیض در رابطه با حضور گروه داعش در افغانستان صورت گرفته است و تا بهار امسال اکثریت مقامات دولتی افغانستان حضور داعش در این کشور را تبلیغات اطلاعاتی مي خواندند اما پس از گروگانگیری مسافران هزاره در زابل و حمله انتحاری در جلال آباد در شرق افغانستان که بیش از 50 کشته و زخمی برجای گذاشت، نمي بينيم مقامات حضور داعش را در این کشور تایید کردند. «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری افغانستان یک ماه پیش با حضور در مجلس سنای افغانستان، داعش را خطری بزرگ برای افغانستان و منطقه دانست وگفت: داعش قصد دارد از شمال افغانستان وارد کشورهای آسیای مرکزی شود. 

  ديپلماسي الگوي سياست داخلي شود

هر چند دولت يازدهم در سياست خارجي و مذاكره با گروه هاي مختلف خارجي موفق عمل كرد و اين نتيجه ديپلماسي ظريف است، در سياست داخلي موفقيت لازم را نداشت. دستگاه ديپلماسي دولت روحاني در دوسال اخير نگاه دنيا به ايران را تغيير داد اما متاسفانه در سياست داخلي و تغيير نگاه جريان هاي سياسي به يكديگر موفق نبود و هر روز شاهد شكاف بين جناح هاي سياسي و اشخاص تاثير گذار در انقلاب و كشور هستيم. لازم است موفقيت ديپلماسي، الگويي براي سياست داخلي شود تا اميد را داخل نيز احساس كنيم و گروه هاي مختلف سياسي كه حتي رويكردهاي يكديگر را نيز قبول ندارند براي پايان منازعات خود به پاي ميزمذاكره بيايند و مشكلات را حل كنند.

 اخبار  سیاست  خارجی  -  قانون

جدید ترین مطالب سایت