لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

افزایش روزافزون سفر دیپلمات های خارجی به کشورمان در دولت روحانی

نشانه این امر پیش قدم شدن کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران است که می توان این اتفاقات را نتیجه رویکرد تازه دولت در سیاست خارجی دانست.

افزایش روزافزون سفر دیپلمات های خارجی به کشورمان در دولت روحانی

نشانه این امر پیش قدم شدن کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران است که می توان این اتفاقات را نتیجه رویکرد تازه دولت در سیاست خارجی دانست.

مقصد: ایران؛ پس از 10سال

 ده سالی می شد که ایران با کشورهایی چون اعضای اتحادیه اروپا روابط اقتصادی و سیاسیِ اطمینان بخشی نداشت و روی آوردنِ مستمرِ دولت پیشین به چین، روسیه و کشورهای آمریکای لاتین، روابط متقابل ایران با بسیاری از کشورهای توسعه یافته را تیره و تار کرده بود.اما ورود حسن روحانی به پاستور با وعده تغییر رویکرد در سیاست خارجی ایران امیدهای تازه ای ایجاد کرد.

این وعده با قرار گرفتن ظریف در جایگاه وزیر امور خارجه وارد مرحله عملی شد و حالا که قریب دو سال از شروع کار دولت تدبیر و امید می گذرد، آشکارا می توان از گشایش تازه درهای ایران به روی جهان سخن گفت.نشانه این امر پیش قدم شدن کشورهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران است که می توان این اتفاقات را نتیجه رویکرد تازه دولت در سیاست خارجی دانست.

کلید روحانی در دستگاه سیاست خارجی قفل های ده ساله را باز کرد. چندی پیش بود که وزیر امور خارجه استرالیا در راس هیئتی بلند پایه به ایران سفر کرد. سفر وزیر امور خارجه استرالیا به تهران در حالی صورت گرفت که ۱۰ سال از آخرین سفر یک مقام استرالیایی در این سطح، به ایران می گذشت. یکی از دلایل اهمیت این سفر، مسئله  پناهجویان ایرانی عنوان شده بود. مسئله ای که بدون شک تنها با بهبود روابط میان ایران و استرالیا می تواند راه حلی قطعی و مناسب داشته باشد. ظریف در کنفرانس خبری مشترک با بیشاب ابراز امیدوار کرد که تبادل نظرها و همکاری ها در زمینه های مختلف از جمله بهبود وضعیت پناهجویان ایرانی در استرالیا ادامه یابد.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: افزایش تعامل دو کشور، مساله حقوق بشر و موضوع پناهجویان و نیز مسائل منطقه از جمله مقابله با گروه تروریستی داعش مسائلی بود که در مذاکرات مورد بحث قرار گرفت. ظریف یکی از نگرانی های مشترک ایران و استرالیا را موضوع سوء استفاده گروه های غیرقانونی از تجارت انسان و سوء استفاده از شهروندان ایرانی برای انتقال به استرالیا و نیز نحوه برخورد با آنها دانست و افزود: در مذاکرات قرار شد گفت وگوهای کنسولی میان دو کشور ادامه یابد تا مشکلات و معضلاتی که در این زمینه وجود دارد مورد بحث و بررسی و حل و فصل قرار گیرد.

طی یک دهه گذشته به دلایل مختلفی روابط گسترده ای به لحاظ سیاسی میان ایران و استرالیا نبود و مقامات عالی رتبه دو کشور تنها در حاشیه نشست های بین المللی بایکدیگر دیدارهایی داشتند این در حالی بود که حضور گسترده ایرانیان در استرالیا و همچنین افزایش میزان مهاجرت غیرقانونی ایرانیان به استرالیا مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود.در این راستا جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا در سفر اخیر خود به تهران با ابراز خرسندی از اینکه به دعوت ظریف به ایران آمده است، گفت: ما برای ایرانی ها 10 هزار ویزا صادر می کنیم و هفت هزار ویزا به طور موقت برای اهداف توریستی و آموزشی صادر می شود که اینها البته می توانند تمدید هم شوند.

همچنین برای خانواده های افرادی که در استرالیا به سر می برند نیز ویزا صادر می کنیم.پرونده هسته ای ایران و مسئله تحریم ها طی سالهای مختلف باعث محدود شدن روابط مختلف ایران با کشورها شده بود اما بعد از امضای توافق موقت ژنو، بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته اروپایی و آسیایی نمایندگان اقتصادی خود را راهی ایران کردند. در همین حال، هیئت های اقتصادی از کشورهایی چون آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و هلند پس از سال ها به ایران آمدند و با مقام های اقتصادی و سیاسی ایران در مورد افزایش تعامل و ورود شرکت های بزرگ بین المللی به کشور گفت وگو کردند.البته این بازگشایی در روابط مورد توجه خارجی ها هم قرار گرفته است.

خبرگزاری فرانسه سال گذشته این گونه نوشت که شش ماه بعد از مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران، دیپلمات ها و بازرگانان غربی در حال مسابقه با یکدیگر برای ورود به تهران هستند. این هیئت ها امیدوارند که گشایش دیپلماتیک حاصل شده منجر به گشایش دوباره بازارهای پرسود ایران به روی آنها شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه توافق بزرگی که میان ایران و کشورهای 1+5 در مورد برنامه هسته ای ایران که در ماه نوامبر به امضا رسید موجب افزایش امیدها برای رفع تحریم های غرب علیه ایران شده است. کشوری که دارای منابع عظیم نفت بوده و 76 میلیون نفر جمعیت دارد.خبرگزاری فرانسه در ادامه می نویسد : هیئتی متشکل از 110 نفر از اتحادیه MEDEF (بزرگترین اتحادیه کارفرمایان فرانسه) وارد تهران شدند تا بعد از چند سال غیبت مذاکرات خود با مقامات ایرانی را از سر بگیرند. سفر آنها به تهران به عنوان یک گام مهم رو به جلو برای پیدا کردن و محکم کردن جای پا در بازارهای ایران محسوب می شود.در همین راستا این خبرگزاری معتقد است که سفر افرادی همچون “رجب طیب اردوغان” نخست وزیر ترکیه، که هیئتی بزرگ متشکل از تجار ترک را رهبری می کرد به ایران نشان می داد که آنکارا درصدد پشت سر گذاشتن اختلافات سه سال اخیر خود با تهران به ویژه در مورد سوریه است.

سفر بعد از قریب به یک دهه

اسفندماه سال گذشته نیز، تهران میزبان وزیر خارجه ایتالیا بود. وزیر امور خارجه ایتالیا در همین باره می گوید: برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل داریم. پائولو جنتیلونی در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف با ابراز خرسندی از سفرش به ایران افزود : ایران و ایتالیا در سال های اخیر تماس های گوناگونی در سطوح مختلف از طریق تبادل هیئت ها به ویژه هیئت وزارت امور خارجه داشته اند و به زودی وزیر محیط زیست ایتالیا به تهران سفر می کند. وی با اشاره به زمینه های تاریخی و کهن روابط ایران و ایتالیا گفت: برای گسترش همکاری های فرهنگی دو کشور خوشبینم که به زودی مسئولان ایرانی به مناسبت اکسپو میلان به ایتالیا سفر می کنند و بسیار خوشحالم که در زمینه مناسبات دوجانبه به ویژه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته همکاری می کنیم. وزیر خارجه ایتالیا افزود: اطمینان دارم بافت اقتصادی فعالی میان دو کشور برقرار است و به ویژه در زمینه بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی می توانیم همکاری کنیم. پائولو جنتیلونی ابراز امیدواری کرد شاهد یافتن راه حلی برای این پرونده باشیم تا امکان توسعه همکاری های دو کشور فراهم شود.

وزیر امور خارجه ایتالیا با بیان اینکه از مشکلات در این زمینه آگاهم افزود:  یادآور می شوم که همکاری گسترده و سازنده با ایران در زمینه یافتن راه حل برای بسیاری مشکلات منطقه ای بسیار مفیدخواهد بود.گرایش بسیاری از کشورها به همکاری های اقتصادی و تعامل سیاسی با ایران پس از انتشار بیانیه لوزان شدت هم گرفته است. از زمان انتشار این بیانیه تا کنون نشست های دیپلماتیک مختلفی برگزار شده که از جدیدترین آن ها می توان به گفت وگوهای مقام های گرجستان و ایران در تهران اشاره کرد. این در حالی است که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، در دیدار با معاون نخست وزیر گرجستان، عنوان کرد: «کمیسیون مشترک دو کشور پس از چند سال وقفه برگزار شده است».اما «وقفه» تنها محدود به روابط با گرجستان نبوده؛ این وقفه های چند ساله که بعضی شان به ده سال نیز می رسند، به طور ویژه در روابط با کشورهای اروپایی حائز اهمیت است.

محمود احمدی نژاد، رئیس دولت های نهم و دهم در هشت سال ریاست جمهوری خود سفر دیپلماتیک چندانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نداشت و مقام های اروپایی هم از سفر به ایران امتناع می کردند، چرا که پافشاری بر چند و چون هولوکاست و روی برگرداندن از راهبرد تنش زدایی با غرب، در گفتار و رفتار دولت وی واضح بود. احمدی نژاد با طرح این سوال که «چرا فلسطینی ها باید تاوان واقعه ای را پرداخت کنند که هیچ تاثیری در آن نداشته اند؟» افکار عمومی در دنیا را نسبت به ایران جلب کرد اما با پیش کشیدنِ مسئله هولوکاست، در حالی که چند سال پیش از آن ایران و اروپا به سمت همکاری استراتژیک با یک دیگر پیش می رفتند، موجب شد ایران تهدیدی جدی علیه امنیت کشورها تلقی شود.

این محدودیت در روابط البته تنها در مورد کشورهای غربی نبوده است. بهمن سال پیش وانگ یی وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین با پذیرش دعوت رسمی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امشب وارد تهران شد.این اولین سفر رسمی وانگ یی به کشورمان بود و وزیر خارجه قبلی این کشور حدود 7 سال پیش از جمهوری اسلامی ایران بازدید کرده بود.

اخبار سیاست خارجی - ابتکار

جدید ترین مطالب سایت