لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

خلیج‌فارس در حال خفه شدن است

عضو هیئت علمی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: پساب های خانگی، کشاورزی و شرایط نامطلوب رودخانه ها، تغییرات بیش از حد و نامطلوب از منابع زنده و غیرزنده دریائی، حمل و نقل و تردد دریائی، خطوط لوله نفت، وقوع چند جنگ منطقه ای و به آتش کشیده شدن چاه های نفت منطقه و موارد بسیار متعدد دیگر شرایط زیست محیطی منطقه خلیج فارس و دریای عمان را به حد غیرقابل قبولی تنزل داده است.

دکتر سعید تمدنی ، افزود: منطقه خلیج فارس و دریای عمان به لحاظ اهمیت استراتژیک و وجود بیش از ۶۵ درصد از کل نفت جهان و ۳۴ درصد از گاز جهان و صادرات روزانه ۲۵ میلیون بشکه نفت که حدود ۲۱ میلیون بشکه آن توسط نفتکش های غول پیکر و از طریق دریا حمل می شود، همواره از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است، با توجه به وجود هشت کشور ساحلی موجود در کنار این دریاها و استقرار فعالیت های مختلف این کشورها در حاشیه دریا و یا در داخل آن، موجب شده که بررسی این منطقه با لحاظ کردن این کشورها مدنظر قرار گیرد.

تمدنی با اشاره چالش های زیست محیطی در خلیج فارس و دریای عمان تاکید کرد: وضعیت محیط ساحلی و دریائی در تمامی مناطق متأثر از فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و شرایط امنیتی در جوامع انسانی است. لذا نگاهی اجمالی به این فعالیت ها و عواقب مخرب ناشی از این فعالیت ها می تواند تصویر روشنی از شرایط محیطی و زیستی آن منطقه ارائه دهد.

وی با اشاره به ورود انواع آلاینده های ناشی از توسعه صنعتی که مهم ترین آن مربوط به فعالیت های نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع در منطقه است، افزود: پساب های خانگی، کشاورزی و شرایط نامطلوب رودخانه ها، تغییرات بیش از حد و نامطلوب از منابع زنده و غیرزنده دریائی، حمل و نقل و تردد دریائی، خطوط لوله نفت، وقوع چند جنگ منطقه ای و به آتش کشیده شدن چاه های نفت منطقه و موارد بسیار متعدد دیگر که شرایط زیست محیطی منطقه خلیج فارس و دریای عمان را به حد غیرقابل قبولی تنزل داده، زنگ های خطر را در این منطقه به صدا درآورده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان اضافه کرد: با توجه به حجم وسیع آلودگی و تخریب در این حوزه، می توان اهم فعالیت های منطقه مذکور را که موجبات تخریب اکوسیستم خلیج فارس و دریای عمان را فراهم آورده، بررسی کرد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت ها و ساختارهای اقتصادی و اجتماعی تأثیرگذار در منطقه، آلوده کننده های اصلی محیط دریائی و سوانح عمده و وقایع موردی، به دلیل اهمیت آن به صورت مجزا قابل بررسی است.

تمدنی گفت: به دلیل حضور هشت کشور منطقه راپمی و تردد دائمی شناورها در منطقه، ایجاد شرایط مناسب زیستی برای آبزیان و اکوسیستمی مناسب برای آنان نیازمند عزم و اراده عمومی این کشورهاست که متأسفانه این خواست و اراده به صورت مناسبی در گذشته وجود نداشته است.

این کارشناس ژنتیک و بیوتکنولوژی آبزیان، به آلودگی های ناشی از صنایع عمده پیرامون خلیج فارس و دریای عمان اشاره کرد و گفت: وجود صنایع تولید اوره گرانول و هم چنین آلومینیوم با خلوص بالا در کشور بحرین که ضایعات این صنایع، شامل مقادیر زیادی از گازها، مایعات و جامدات است، هم چنین پالایشگاه های مختلف در کشورمان، با تولیدات بالا و آلاینده های تولید شده از این فعالیت ها، وجود برخی مجتمع های بزرگ صنایع در ۵ منطقه صنعتی و ۵ شهر واقع در حوزه کارون، شامل صنایع سلولزی، کارخانه های پتروشیمی و شیمیائی، صنایع غذائی، صنایع فولاد، پالایشگاه های نفت در کشور کویت که حدود ۴۵ درصد از کل تولید نفت را به خود اختصاص داده و آلودگی های ناشی از این تولیدات بوده است.

تمدنی ادامه داد: وجود پالایشگاه  نفت در کشور قطر که علاوه بر تصفیه نفت و مشتقات آن، کارخانه های تولید آمونیاک و اوره، تولید اتیلن، پلی اتیلن و گوگرد از سایر تولیدات کارخانه های موجود در این کشور، تولیدات نفت در کشور عربستان سعودی و هم چنین وجود صنایع پتروشیمی با تولیدات مختلف نظیر، متانول، اتانول، کلرور ایتلن، اتیل بنزن، استیرن، کلر، سود سوزآور، فرمالدئید، گلیکول و وجود پالایشگاه نفت در امارات متحده عربی و تولیدات مربوط به آن که حدود ۱۲ درصد تولیدات نفت این کشور را شامل می شود از موارد آلاینده منطقه خلیج فارس و دریایی عمان هستند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان افزود: هم چنین وجود ۶۸ کارخانه آب شیرین کن و برق در طول خط کرانه محدوده دریائی راپمی، که حجم بالائی از تولیدات در سطح جهان را به خود اختصاص داده و آب شور گرم تولید شده توسط کارخانه های مذکور و بازگشت آن به دریا موجب تغییر خصوصیات فیزیکی آب دریا خصوصاً حرارت و شوری آن می شود که موجب بروز آشفتگی در موازنه اکوسیستم دریائی شده و منابع زنده آن را در محدوده ای از محل آلودگی در معرض نابودی قرار می دهد.

وی به پسماندهای صنعتی مایع کارخانه جات پیرامون منطقه اشاره و تاکید کرد: طبق گزارش های موجود کارخانه های تولید برق و آب شیرین کن، حدود ۴۸ درصد پساب خود را وارد دریا کرده و عامل اصلی تولید بار(COD,BOD,SS) مواد جامد معلق در محیط دریا هستند.

تمدنی اضافه کرد: هم چنین پالایشگاه های تصفیه نفت خام با ۲۸ درصد از مجموع کل بار آلودگی ورودی به دریا در رتبه بعدی قرار داشته و سهم عمده ای را در تولید آلاینده ها COD، نفت و فلزات هستند. سهم صنایع پتروشیمی فقط معادل ۱۹ درصد و سایر صنایع ۵ درصد کل تخلیه آلاینده ها به دریا را به عهده دارند.

این کارشناس ژنتیک و بیوتکنولوژی آبزیان افزود: علاوه  بر موارد یاد شده وجود سایر صنایع و فعالیت ها در خشکی و ورود پسماندهای آنها به محیط دریا شرایط را بحرانی تر از آن چه که به نظر می رسد، نشان می دهد. آلودگی های ناشی از صنایع کودهای شیمیائی، پتروشیمی، تولید گاز و مواد سوختی، مزارع کشاورزی و صنایع دامی، ساخت و ساز مسکن و جزایر مصنوعی، کشتارگاه ها، کاغذسازی، صنعت لبنیات، صنایع آلومینیوم، فولاد، آهن، سیمان، پسماندهای نخاله های پلاستیکی و سیلت، دفن زباله های شهری و یا پساب حاصله از آنها، تماماً پسماندهای مضر و خطرناکی را تولید و وارد دریا می کنند که میزان آنها در طول سال به چندین میلیون تن می رسد که بدون شک دریای عمان و خلیج فارس توان دریافت، تجزیه و تصفیه این مقدار از مواد مختلف از آلاینده ها را در خود نخواهد داشت.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت