فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

باز هم کنسرت لغو شد؛ این‌بار کیهان کلهر

با وجود انتقادات اخیر وزیر ارشاد از ماجرای سریالی لغو کنسرت ها، باز هم یک کنسرت لغو شد؛ این بار نوبت «کیهان کلهر» بود که از اداره اماکن مجوز نگیرد!

روزنامه قانون در این باره نوشت: تنها یک روز پس از آنکه وزیر ارشاد در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی جماران از برخی اعمال سلیقه های شخصی در خصوص لغو کنسرت ها انتقاد کرد و گفت «به استانداران گفته ایم نگذارند خودسرها باعث لغو کنسرت ها شوند»، دامنه لغو کنسرت ها به کنار گوش وزیر ارشاد رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما در وزارتخانه بر اساس دیدگاه ها و فتاوای امام و رهبری مجوز صادر می کنیم گفت: حتی در بعضی موارد که به نظر می رسد بر اساس نظر ایشان مشکلی ندارد، ما به خاطر برخی ملاحظات تاکنون اجازه اجرا نداده ایم اما در عین حال برخی آقایان سلیقه شخصی خودشان را دنبال می کنند.

این در حالی است که کیهان کلهر قرار بود 19 خردادماه بعد از مدت ها در ایران به روی صحنه برود اما مجوز این برنامه از طرف اداره  اماکن صادر نشد. نامزد چهار دوره از جایزه  گرمی و نوازنده  چیره دست کمانچه، جهانی ترین چهره  موسیقی ایران است که حالا بعد از چند سال محرومیت از اجرا در کشورش، نمی تواند به اجرای برنامه بپردازد.

او در این برنامه در نظر داشت برای اولین بار در ایران، کنسرتی همراه با «بروکلین رایدر» داشته باشد. در یک ماه و نیم گذشته نیز مقدمات چنین اجرایی فراهم شده بود.همه  مسائل از قبیل اخذ ویزاها، خرید بلیت ها و مسائل اقامت از مدت ها پیش تهیه شده بود اما در روزهای محدودی مانده به برگزاری این برنامه که حتی قرار بود در سالن میلاد برگزار شود، اداره  اماکن به دلیل آنچه «ملاحظات امنیتی» دانسته از صدور مجوز خودداری کرده است.

کیهان کلهر در این خصوص به سایت موسیقی ما می گوید: «کنسرت ها دوباره برگزار نخواهد شد. تا زمانی  که فرهنگ و هنر ایران گروگان زورگیری و زور آزمایی جناح های سیاسی است و خط مشی  مشخصی  برای این گونه فعالیت ها تعریف و اجرا نشده، بنده از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهم کرد.»

مقدمات این برنامه البته در یک سکوت کامل خبری انجام می شد. دلیلش نیز مشخص است؛ تا مجوز صادر نشود هیچ گروهی امکان تبلیغ کردن ندارد و این گروه نیز باید از صدور مجوز که مدت ها معطل نگاه داشته شده بود، آگاه می شد تا بعد از آن اطلاع رسانی کند. این در حالی است که اعضای گروه «بروکلین رایدر» اشتیاقِ بسیاری برای برگزاری این برنامه در ایران داشته و برای دریافت ویزای حضور در ایران به ایتالیا رفته بودند که با به وجود آمدن این مشکل  به آمریکا بازگشته اند.

به نظر می رسد نوازنده  برجسته  کمانچه و همچنین برگزار کنندگان این برنامه، متحمل ضررهای مادی و معنوی بسیاری شده اند که به طور طبیعی کسی پاسخگوی آن نیست.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که «کلهر» در این روزها، کنسرت های متعددی را در کشورهای گوناگون برگزار می کند که از جمله  آنان می توان به اجراهای مشترکش با اردال ارزنجان و همچنین شجاعت حسین خان اشاره کرد که در اقصی نقاط دنیا برگزار می شود. او با همراهی گروه «بروکلین رایدر» نیز برنامه های متعددی را در کشورهای مختلف اجرا کرده است. او چند آلبوم نیز به همراه این گروه به انتشار درآورده است که از جمله  آنان می توان به اثر «شهر خاموش» اشاره کرد. نخستین اجرای زنده  «شهر خاموش» در کارنگی هال منهتن نیویورک و با حضور نوازندگان اصلی صورت گرفت. همچنین در مینیاپولیس ایالت مینه سوتا، نیویورک، دانشگاه های شیکاگو، ویرجینیا و چند شهر دیگر آمریکا، دانشگاه هاروارد واقع در ماساچوست ، کالیفرنیا، جشنواره موسیقی ساحل لاگونا در شهرستان اورنج و بسیاری دیگر از شهرها و کشورهای دنیا اشاره کرد.

آیا دولت تلاشی برای بهبود این اوضاع ندارد؟

همین چندی پیش بود که نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی گفته بود لغو کنسرت ها در دولت یازدهم بیشتر از دولت پیشین بوده است. بنابر آمار تعداد کنسرت هایی که در این یک سال و نیمه دولت روحانی لغو شده اند، رکورد لغو در دوره ریاست  جمهوری هشت ساله احمدی نژاد را هم زده است. به گفته فعالان هنری این کنسرت ها نه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد، بلکه توسط نهادهای سیاسی و مذهبی استان ها یا حرکت های خودجوش لغو شده اند.

از این نظر لغو کنسرت ها در دولت حسن روحانی به یک رکورد عجیب رسیده است. اما به راستی آیا دولت تلاشی برای بهبود اوضاع فرهنگی ندارد و یا اینکه دارد و توان اجرایی اش را ندارد؟ آیا موسیقی ما در این دو سال اخیر این قدر تغییر کرده که از شنیدن آن توسط مردم هراس داریم یا واقعیت چیز دیگری است؟

هرچند گمان می رفت با روی کار آمدن دولت یازدهم تا حد زیادی از شدت و میزان این رویدادها کاسته شود اما گویا تغییر دولت خودش بهانه جدیدی برای لغو کنسرت ها بوده است.

البته علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد هم درباره فشار گروه های خودسر برای لغو کنسرت ها نظرات جالبی دارد و می گوید: «صحبت هایی که آقای جنتی، وزیر محترم ارشاد درباره گروه های خودسر فرمودند، حتما فصل الخطاب است. ما به عنوان دولت و سیاست گذار فرهنگی و مجری و ناظر، تمام تلاشمان را می کنیم و خواهیم کرد که تمام فعالیت ها را مبتنی بر قانون و اصول و آنچه که به عنوان باور در حوزه مباحث شرع باشد، انجام دهیم. امیدواریم  نهایت دقت را در این زمینه به گونه ای به کار بگیریم که هیچگونه ناهنجاری ای در تصمیمات نباشد. اما ممکن است در این زمینه و در این بخش افرادی باشند که این فعالیت ها و تصمیمات را برنتابند.»

هموطن

جدید ترین مطالب سایت