لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

همزبانی با سوال، همدلی با استیضاح

در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» نامیده شده است، دولت در یک هفته از سوی مجلس نشینان یک کارت زرد دریافت می کند و استیضاح یکی دیگر از وزرای کابینه نیز اعلام وصول می شود.

همزبانی با سوال، همدلی با استیضاح

در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» نامیده شده است، دولت در یک هفته از سوی مجلس نشینان یک کارت زرد دریافت می کند و استیضاح یکی دیگر از وزرای کابینه نیز اعلام وصول می شود.

این موضوع در شرایطی جالب توجه است که تمام سوال کنندگان از علی جنتی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – در جلسه علنی دیروز مجلس از یک جریان خاص بودند: جبهه پایداری! سیدمسعود میرکاظمی، حسین طلا، مهرداد بذرپاش، محمد سلیمانی، مرتضی آقاتهرانی، بیژن نوباوه و سیدعلی طاهری نمایندگانی بودند که سوالشان از وزیر ارشاد، علی جنتی را به صحن علنی مجلس کشاند. احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در تشریح گزارش این کمیسیون از سوال موردنظر، موضوع سوال را درباره محدودیت آزادی بیان در رسانه ها مطرح کرد. بنا به توضیحات سالک، موضوع مورد توجه سوال کنندگان در این میان به الزام شورای امنیت ملی به رسانه ها در مورد عدم ورود به موضوع پرونده کرسنت بود.

ادعاهای عجیب در مورد محدودیت رسانه های اصولگرا

مسعود میرکاظمی، وزیر نفت سابق در دولت محمود احمدی نژاد و نماینده فعلی تهران در مجلس، دیروز به نمایندگی از سایر نمایندگان همفکرش به بیان سوال خود از علی جنتی پرداخت. وی در سخنان خود با انتقاد از حمایت وزارت ارشاد از جریان های خاص گفت: در هیچ جای قانون اساسی و قانون مطبوعات جرمی به عنوان نقد دولت وجود ندارد ولی آنچه شما انجام می دهید حاکی از رفتار دوگانه و حمایت از کسانی است که بی حرمتی به منتقدان دولت، علما و نمایندگان مجلس، مقدسات و نظام را در پرونده خود دارند.

وی اضافه کرد: سوال اصلی من مربوط به برخورد دو گانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که یک عده در تنگنا قرار دارند و عده ای دیگر آزاد هستند. این نماینده عضو جبهه پایداری در ادامه سخنان خود ادعای جالبی را مطرح کرد: محدودیت رسانه های اصولگرا! وی گفت: مدت زیادی از عمر دولت نگذشته بود که شاهد ایجاد فشار و محدودیت به رسانه های اصولگرا و منتقد دولت شدیم و امروز با گذشت 16 ماه نه تنها این وضعیت بهتر نشد بلکه بدتر هم شده است.

میرکاظمی افزود: در دولت یازدهم آزادی بیان آری ولی آزادی بعد از بیان برای برخی خیر به طوری که با تذکر، تخریب یا عدم حمایت یارانه ای به شکلی با این افراد برخورد شده و آنها را تحت تنگنا قرار می دهید. وی در سخنان خود ادعای حذف دانشجویان حزب اللهی از نشست های دانشجویی و حذف خبرنگاران منتقد از جلسات را نیز مطرح کرد. این نماینده تهران در مجلس، دولت یازدهم را متهم به داشتن بیشترین تعداد اعضا از نیروهای امنیتی نسبت به دولت های قبل کرد و آن ها را متخصص جنگ روانی دانست و افزود: آنهایی که روزانه بولتن هایی تهیه و به عنوان تخریب دولت و نه منتقدین به رئیس جمهور تحویل می دهند و مرتب روی اعصاب ایشان می روند.

این روند باعث شده ایشان در همین مدت کوتاه با عصبانیت بدترین بی حرمتی ها را به منتقدان داشته باشند و الفاظی چون ترسوها، بی سواد، بزدل سیاسی، با شناسنامه حرف زدن، بروید به جهنم، اقلیت ناچیز، عقل سالم در بدن سالم و مانند آن را در مورد منتقدان به کار ببرند. عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه نوع دیگر سانسور در این دولت امنیتی کردن است افزود:  سوال ما این است که چرا با مصوبه شورای امنیت برخورد دوگانه می شود، کرسنت یک قرارداد ننگین و پراز فساد است که تا 50 سال دیگر هم زیان های غیرقابل جبرانی را به دنبال دارد و اشکال این است که افرادی که متهمند بر سر این پرونده قرار دارند و سوال اصلی ما این است که چرا نباید راجع به این موضوع مطلبی نوشته شود و در پاسخ می گویید مصوبه شورای امنیت است.

نماینده سوال کننده از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اشکالی به این موضوع نیست اما سوال ما این است که آیا شما با همه مصوبات شورای عالی امنیت اینگونه برخورد می کنید و آنها را اجرا می کنید؟ وی با اشاره به اینکه آل سعود یک رژیم کودک کش است که علاوه بر کشتن مردان و زنان و کودکان بی گناه هر روز نسبت به جمهوری اسلامی هتاکی می کنند افزود:  چرا بایستی روزنامه «وطن امروز» به دلیل نوشتن مطالبی علیه این رژیم مواخذه شده و به همین دلیل دو بار دادگاهی شود ولی کسانی که به مقدسات اهانت می کنند حداکثر یک تذکر به آنها داده می شود.

میرکاظمی ادامه داد:  موضوع بعدی ژنو است چرا نقد آن را ممنوع کرده اید؟ ممکن است بگویید مصوبه شورای امنیت است سوال ما این است واقعا به سر مردم چه می خواهید بیاورید که نقد این موضوع را بسته اید. ما می گوییم مشکلی نیست مصوبه شورا است اما چرا مصوبات شورا را کامل انجام نمی دهید. وی گفت:  سوال اصلی این است چرا طبق اصل 76 قانون اساسی مصوبه شورای امنیت بعد از تایید مقام معظم رهبری برای مجلس و سازمان مستقل صدا و سیما قابل اجراست آیا این مسیر طی شده است؟ وی فشارها بر صدا و سیما را در دولت یازدهم بی سابقه خواند تا جایی که این رسانه حتی نمی تواند یک نقد «درست و حسابی» از گرانی پخش کند! میرکاظمی در سخنان خود محدود کردن برنامه 20:30، ممنوعیت بحث درباره افزایش قیمت – و نه حذف یارانه – بنزین، سبد کالا و .... را جزو موارد ادعایی فشار دولت به صدا و سیما مطرح کرد.

به ما می گویند آزادی زیادی به رسانه ها می دهید

پس از اظهارات میرکاظمی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پاسخگویی پشت تریبون مجلس حاضر شد. علی جنتی در پاسخ به این سوالات با بیان اینکه در آزادی بیان مطبوعات تخلف از قانون مورد پیگیری قرار می گیرد، گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی هیچ مقامی حتی مطبوعات حق اظهار نظر در مورد پرونده کرسنت را ندارد. وی افزود: دو موضوع در سوال نمایندگان از بنده مطرح است مبنی بر اینکه آیا در این دوره آزادی مطبوعات محدودتر شده و یا اینکه مطبوعات آزاد بوده و می توانند مطالب را منتقل کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بسیاری بر این عقیده هستند که مطبوعات در این دوره زیادی آزاد بوده و به حد ولنگاری رسیدند که البته قانون اساسی میزان آزادی بیان برای مطبوعات را تعیین کرده و قانون مطبوعات نیز در این باره برای ما ملاک است. وی تاکید کرد: برخی از نمایندگان به این نکته تاکید دارند که به اظهارات نمایندگان در رسانه ها توهین می کنند و چرا به این موضوع رسیدگی نمی شود که البته یک نکته ابهام در این زمینه وجود دارد و ما از مجلس استفسار کردیم. وی تصریح کرد: یک نظر در این مورد این است که توهین اگر به مقامات کشور از جمله مقام معظم رهبری و سران سه قوه شود، قابل پیگیری است و ما از مجلس خواستیم که مقامات را برای ما توضیح دهد و اگر مقامات کشور شامل نمایندگان، وزرا و سفرا نیز شود این تخلفات قابل پیگیری در هیات نظارت بر مطبوعات است.

جنتی با تاکید بر اینکه مطبوعات آزادی بیان داشته و روزنامه های موافق و مخالف دولت هر چه می خواهند منعکس می کنند، تصریح کرد: البته روزنامه ها گرایش خاص خود را دارند و صحبت های مقامات کشور را طبق سلیقه خود در رسانه های مورد نظر مطرح می کنند. وی همچنین در ادامه گفت:  البته نکته دیگر سوال در خصوص بحث کرسنت است که این قرارداد مسائل و مشکلاتی را تاکنون به وجود آورده است و برخی وزرا پس از این قرارداد به آن عمل نکردند. بنابراین طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی از دو سال پیش تاکنون هیچ کدام از مقامات، وزرا و مسئولان و حتی مطبوعات حق اظهارنظر در خصوص قرارداد کرسنت را ندارند و نباید به این مقوله بپردازند از این رو مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای همه الزام آور است و قانون مطبوعات هر کشور برای تامین امنیت ملی مدنظر قرار دارد.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی تصریح کرد: مواردی که جناب آقای میرکاظمی گفتند عملا اشکالاتی بود که به دولت داشتند بنابراین طبق آئین نامه سوالاتی که مطرح می شود باید از وظایف من باشد و بنده مسئول مطبوعات هستم. از این رو وزیر ارشاد مسئول پاسخگویی به تصمیمات هیات نظارت بر مطبوعات نیز است. جنتی ادامه داد: در مورد حذف دانشجویان منتقد نیز این موضوع ربطی به بنده ندارد و اینکه رئیس جمهوری چه اظهاراتی داشته و چرا در برنامه 20:30 فلان برنامه نیز پخش نشده نیز هیچ ارتباطی با من ندارد و بنده مسئول صدا و سیما نیستم هر چند که خود دولت نیز اشکالاتی به صدا و سیما دارد.

وی در خصوص مطبوعات افزود: برخی می گویند ما برخورد دوگانه با مطبوعات داریم در حالی که این طور نیست و از ابتدای دولت یازدهم تاکنون به 2 هزار مطبوعات و نشریات الکترونیک مجوز دادیم که در تمام دوره های قبل این تعداد فقط 5 هزار بود و در طی این مدت همه نشریات و مطبوعات براساس معیارهای قانونی مجوز گرفتند. البته در مورد حمایت های مالی و یارانه ای از مطبوعات در این دولت نیز باید گفت که تعدادی شاخص و معیار در این باره تعیین شده و همه مطبوعات براساس همین شاخص ها یارانه دریافت می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: مصوبه 298 شورای عالی امنیت ملی به تصویب مقام معظم رهبری رسیده و ابلاغ شده است و شورای سیاست گذاری و تبلیغات شورای امنیت ملی تصمیمات را براساس شرایط می گیرد و نه تنها برای مطبوعات بلکه برای همه شخصیت ها نیز پیروی از مصوبات آنها الزام آور است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در خصوص روزنامه ها متاسفانه از یک طرف می گویند که در رسانه ها آزادی بیان وجود ندارد و از سوی دیگر تاکید دارند که چرا مطبوعات را رها کرده اید اما ما طبق قانون عمل می کنیم هر چند که همه مطبوعات از اصلاح طلب و اصولگرا هرچه که می خواهند می نویسند و حتی در رابطه با مذاکرات هسته ای و ژنو نیز هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد بنابراین در مورد آزادی مطبوعات قانون کاملا رعایت می شود و هیچ برخورد دوگانه ای هم وجود ندارد البته در مورد پرونده کرسنت به دلیل مصوبه شورای عالی امنیت ملی محدودیت قائل شدیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به نظر من سوال نمایندگان حاوی یک نوع تناقض است. از سویی به من می گویند آزادی وجود ندارد و مطبوعات از جمله مطبوعات اصولگرا نمی توانند مطلبی بنویسند اما از سوی دیگر می گویند چرا اینقدر رها کردید که به نمایندگان توهین کنند. ما طبق قانون عمل می کنیم و اگر هر کسی مطبوعات را نگاه کند می بیند مطبوعاتی که اصولگرا هستند یا مخالف دولتند هر چه می خواهند می نویسند. از جمله در رابطه با مساله هسته ای که در این زمینه مصوبه ای از سوی شورا ابلاغ نشده و ما هم محدودیت ایجاد نکردیم و هر چه می خواهند می نویسند. جنتی در پایان تاکید کرد: در مورد آزادی مطبوعات ما کاملا قانون اساسی را رعایت می کنیم و هیچ برخورد دوگانه ای نداریم و مخالف و موافق همه می توانند راحت حرف شان را بزنند.

کارت زرد دوم در جیب جنتی

پس از پایان سخنان جنتی، میرکاظمی اعلام کرد که از پاسخ های وزیر ارشاد قانع نشده است. در نتیجه کار به رای گیری از نمایندگان رسید. نمایندگان پس از رای گیری با 84 رای موافق، 116 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر پاسخ های جنتی را قانع کننده ندانستند. بدین ترتیب وزیر ارشاد دومین کارت زرد خود را نیز از مجلس دریافت کرد. هر وزیر در صورت دریافت کارت زرد سوم استیضاح می شود.

همدلی و همزبانی از جنس سوال و استیضاح

این تنها همراهی همدلانه و همزبانه مجلس با دولت نبود. دیروز در مجلس طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز با امضای 64 نفر از نمایندگان اعلام وصول شد. ناتوانی وزیر در جلب رضایت و اعتماد جامعه مهم آموزش و پرورش، ناتوانی وزیر در جلب توجه دولت به اهمیت آموزش و پرورش، ناتوانی وزیر در جلب توجه دولت جهت تامین منابع مورد نیاز برای هزینه های مختلف مدارس و تبدیل مدارس کشور به مدارس خودگردان، ناتوانی وزیر در جلب توجه و عنایت عملی دولت در افزایش فضای آموزشی در مناطق محروم کشور که سرانه فضای آموزشی آنها به مراتب از متوسط کشور کمتر است،

ناتوانی وزیر در جلب نظر دولت جهت تامین معیشت فرهنگیان شاغل و بازنشسته به امتیازاتی مشابه سایر ارگان ها و دستگاه های فرهنگی، ناتوانی وزیر در حذف تفاوت حقوق و مزایای فرهنگیان نسبت به سایر دستگاه ها و ارگان هایی که نسبت به آموزش و پرورش از حساسیت کمتری برخوردارند، عدم اقدام جدی و موثر در جهت تدوین و ارائه نقشه راه و برنامه ریزی عملیاتی برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، عدم وجود رویکرد جدی و برنامه محور به دانشگاه فرهنگیان با عنایت به اهداف بلند این دانشگاه، نداشتن برنامه مدون، موثر و عملیاتی برای غنی سازی و ارتقاء بهره وری برنامه های آموزشی و پرورشی و کیفیت بخشی در محتوای آموزشی و استقرار و توسعه نظام آموزشی به خصوص در مدارس شبانه روزی، چند پایه، ابتدایی، پیش دبستانی در مناطق محروم، روستایی،  عشایری و مرزی و نداشتن برنامه و نظام مشخص و موثر در استقرار نظام پویا و جامع رصد، نظارت،  ارزیابی و پایش مستمر برنامه ها و نتایج آنها در ابعاد آموزشی، پژوهشی وکیفی نیروی انسانی به عنوان دلایل استیضاح علی اصغر فانی بیان شده اند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز اعلام کرد که چهارشنبه هفته آینده (27 خرداد) استیضاح وزیر آموزش و پرورش در جلسه علنی مجلس بررسی خواهد شد. همچنین در نشست علنی دیروز سوال 5 تن از نمایندگان از وزیرامور خارجه در خصوص علت عقب نشینی های مکرر از حقوق مردم در زمینه هسته ای و سوال ملی 14 تن از نمایندگان از وزیر امور خارجه در خصوص عدم اطلاع رسانی رسمی در خصوص جزئیات مذاکرات هسته ای اعلام وصول شد.

 اخبار  سیاسی  -  ابتکار 

جدید ترین مطالب سایت