لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

مواضع متفاوت روسیه و غرب درباره روند مذاکرات هسته‌ای/ حضور جان کری در مرحله نهایی مذاکرات

ادعای منابع روس درباره کند شدن روند مذاکرات هسته ای و دیدگاه مقامات غربی در این زمینه، ابراز نگرانی ایران نسبت به جاسوسی رژیم اسرائیل از مذاکرات هسته ای، تأکید جان کری بر حضور در مرحله نهایی مذاکرات، انتقال جسد طارق عزیز به اردن و حمایت کشورهای خارجی از جبهه النصره در سوریه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

مواضع متفاوت روسیه و غرب درباره روند مذاکرات هسته‌ای/ حضور جان کری در مرحله نهایی مذاکرات

ادعای منابع روس درباره کند شدن روند مذاکرات هسته ای و دیدگاه مقامات غربی در این زمینه، ابراز نگرانی ایران نسبت به جاسوسی رژیم اسرائیل از مذاکرات هسته ای، تأکید جان کری بر حضور در مرحله نهایی مذاکرات، انتقال جسد طارق عزیز به اردن و حمایت کشورهای خارجی از جبهه النصره در سوریه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش «تابناک»، موضع گیری ها درباره روند مذاکرات هسته ای ایران، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. روزنامه«دیلی میل» در این زمینه به اظهارات مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه در گروه 1+5 پرداخته که مدعی شده سرعت پیشرفت گفت و گوهای هسته ای به طور نگران کننده ای کند شده است. سرگئی ریابکف ضمن بیان اینکه سرعت پیشرفت مذاکرات کاهش یافته، این موضوع را نگران کننده خوانده، زیرا زمان زیادی تا ضرب الاجل دستیابی به توافق نهایی باقی نمانده و طرفین باید هرچه زودتر وارد مرحله نهایی شوند. در همین حال، یک خبرگزاری روسی دیگر نیز به نقل از یک مقام دیپلماتیک نوشته مذاکرات هسته ای عملاً متوقف شده و احتمال دارد بار دیگر تمدید شود.

با این حال، سایت شبکه خبری «سی ان ان» با انتشار مطلبی به نقل از یک مقام عالیرتبه آمریکایی و یک دیپلمات غربی، گزارش خبرگزاری روس مبنی بر توقف مذاکرات را رد کرده و می نویسد به گفته این دو مقام غربی، مذاکرات همان گونه که انتظار می رفت دشوار است، اما همچنان در مسیر پیشرفت قرار دارد. با این حال، این دو تن گفته اند که در حال حاضر، مذاکرات در وضعیت حساسی قرار دارد و ممکن است مذاکره کنندگان تصمیم بگیرند گفت و گوها را تا چند روز پس از ضرب الاجل 30 ژوئن نیز ادامه دهند. با این حال، به گفته آن ها هیچ یک از طرفین تاکنون از تمدید تمام و کمال مذاکرات سخن نگفته است. 

در این میان، انتشار اخبار مربوط به جاسوسی رژیم اسرائیل از هتل های محل مذاکرات هسته ای ایران و ابراز نگرانی ایران از این موضوع مورد توجه برخی مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. خبرگزاری «رویترز» می نویسد ایران روز جمعه درمورد امنیت سایبری مذاکرات هسته ای با شش قدرت جهان پس از حملات سایبری گزارش شده به محل های مرتبط با مذاکرات درباره برنامه هسته ای تهران ابراز نگرانی کرد. پس از انتشار گزارشی از سوی شرکت امنیت رایانه ای «کاسپرسکی»، وزارت امور خارجه ایران با نوشتن نامه ای برای دولت های اتریش و سوئیس، در این خصوص به شدت ابراز نگرانی کرده است. تهران همچنین درخواست کرده است نتایج تحقیقات در این باره در اختیار ایران نیز قرار بگیرد.

در مطلبی دیگر درباره مذاکرات هسته ای، خبرگزاری «رویترز» اظهارات وزیر خارجه آمریکا را پس از مرخص شدن از بیمارستان بازتاب داده که از حضور خود در مرحله نهایی گفت و گوهای هسته ای ایران و گروه 1+5 سخن گفته است. به نوشته این خبرگزاری، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که روز جمعه پس از درمان شکستگی ران پایش از بیمارستان محل بستری خود در بوستون ترخیص شد، تأکید کرد که به طور کامل در مذاکرات اتمی ایران شرکت خواهد کرد. وی گفته: «من به طور کامل در این مذاکرات شرکت خواهم کرد و البته هم اکنون نیز در مذاکرات حضور دارم و چیزی از من پنهان نیست. در روزهای آینده و در لحظه مناسب به آنجا خواهم رفت تا در این موقعیت سخت، مذاکرات را به جلو پیش ببرم». 

در میان دیگر مطالب، انتقال جسد طارق عزیز، مقام ارشد دولت عراق در زمان صدام به اردن، در شماری از مطبوعات بین المللی بازتاب داشته است. شبکه خبری «الجزیره» اعلام کرده جسد طارق عزیز وارد امان، پایتخت اردن شده است. بر اساس این گزارش، یک فروند هواپیمای پادشاهی اردن جسد وی را از بغداد به اردن منتقل کرده است. رسانه ها قبلاً از ربودن جسد وی هنگام انتقال از فرودگاه بغداد به امان و نیز پیدا شدن آن خبر داده بودند. اما روز گذشته پایگاه خبری«النخیل» گزارش داد که نیروهای امنیتی عراق جسد طارق عزیز وزیر امور خارجه سابق و معاون صدام حسین را که اعلام شده در فرودگاه بغداد ربوده شده است، از ربایندگان پس گرفتند. 

در نهایت، حمایت آمریکا، ترکیه، قطر و عربستان از گروه تروریستی جبهه النصره در سوریه، موضوعی است که شبکه خبری «المیادین» در قالب گزارشی به آن پرداخته است. المیادین در این گزارش از نقش محوری آمریکا و رژیم های عربی حاشیه خلیج فارس (به استثنای عمان) در گسترش اقدامات تجاوزکارانه جبهه تروریستی النصره در سوریه خبر داده و آن را از نتایج نشست اخیر مقامات آمریکایی ــ عربی در کمپ دیوید می داند. جبهه النصره شاخه القاعده در سرزمین شام، به یک بازیگر اصلی در نقشه نظامی سوریه تبدیل شده است که یک بار به صورت جداگانه و بار دیگر تحت پوشش کشورهای میانه رو از نظر غربی ها در حال گسترش فعالیت هایش است. گسترش فعالیت های جبهه النصره در حالی با حمایت ها و پوشش آمریکایی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد که در فهرست تروریستی طبقه بندی شده است.

اخبار  سیاست  خارجی  -  تابناک

جدید ترین مطالب سایت