فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

مردان دردهای شکمی را جدی بگیرند

یک فوق تخصص گوارش و کبد وجود درد در زیر شکم، اطراف یا سراسر شکم را از علائم بارز تشخیص سرطان روده بزرگ عنوان کرد.

دکتر مهدی زبیری به مناسب هفته جهانی سلامت مردان، با اشاره به شیوع سرطان های دستگاه گوارش در مردان اظهار کرد: بجز سرطان کیسه صفرا و نوعی از سرطان پانکراس (لوزالمعده)، سرطان های دستگاه گوارش همواره شیوع بیشتری در مردان نسبت به زنان دارد.

وی با بیان اینکه علت مشخصی در این زمینه وجود ندارد، اظهار کرد: سرطان روده بزرگ نیز یکی از سرطان های شایع دستگاه گوارش در مردان است.

این فوق تخصص گوارش و کبد، سن، افزایش مصرف غذاهای پرچرب، چاقی، مسائل ژنتیک، عدم تحرک و نخوردن فیبر کافی را از جمله علل موثر در بروز سرطان های دستگاه گوارش از جمله سرطان روده بزرگ عنوان کرد.

زبیری در خصوص علائم تشخیصی این نوع سرطان، وجود درد در زیر شکم، اطراف یا سراسر شکم را بارزترین علامت سرطان روده بزرگ عنوان کرد و افزود: همچنین تغییر شکل مدفوع، تغییر دفعات دفع مدفوع و وجود خون در مدفوع از دیگر علائم تشخیصی این نوع سرطان است.

وی با اشاره به اجرای سیستم غربالگری سرطان روده بزرگ در کشورهای پیشرفته، اظهار کرد: در این کشورها برای افراد بالای 50 سال آزمایش کولونوسکوپی انجام می شود که با انجام این آزمایش ضایعات اولیه در روده بزرگ که به آنها "پولیپ" گفته می شود و می تواند در آینده به سرطان روده بزرگ منجر شود، شناسایی و از بین می رود.

رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در همین راستا توصیه کرد: افراد بین 50 تا 70 سال حتما آزمایش کولونوسکوپی را انجام دهند. چنانچه هیچ ضایعه ای (پولیپ) در روده بزرگ افراد مشاهده نشود، انجام دوباره کولونوسکوپی برای 10 سال بعد تجویر می شود.

زبیری، جراحی و شیمی درمانی را از جمله راه های درمانی این نوع سرطان عنوان کرد و افزود: موفقیت درمان بسته به مرحله تشخیص بیماری دارد و قطعا هر چه زودتر این نوع سرطان تشخیص داده شود، درمان آن نیز با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت