لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

گسترش عملیات‌های داعش علیه شیعیان منطقه/ درخواست سناتور آمریکایی برای تمدید مذاکرات

گسترش دامنه فعالیت تروریست های داعش در خاورمیانه، تمدید تحریم های اقتصادی روسیه از سوی اتحادیه اروپا، اظهارات دو عضو کنگره آمریکا درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، امتیازگیری ایران از غرب در مذاکرات و فقدان برنامه های جدید در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را درباره ایران به خود اختصاص داده است.

گسترش عملیات‌های داعش علیه شیعیان منطقه/ درخواست سناتور آمریکایی برای تمدید مذاکرات

گسترش دامنه فعالیت تروریست های داعش در خاورمیانه، تمدید تحریم های اقتصادی روسیه از سوی اتحادیه اروپا، اظهارات دو عضو کنگره آمریکا درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، امتیازگیری ایران از غرب در مذاکرات و فقدان برنامه های جدید در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را درباره ایران به خود اختصاص داده است.

به گزارش «تابناک»، گسترش دامنه فعالیت گروه تروریستی داعش در منطقه و هدف قرار گرفتن شیعیان یمن توسط این گروه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. سایت شبکه خبری «اسکای نیوز» می نویسد در جریان پنج انفجار مشابه در مساجد شیعیان و همچنین در یک خانه در صنعا، پایتخت یمن، دستکم 31 نفر کشته و ده ها نفر زخمی شده اند. از میان این انفجارها، سه تای آن ها به صورت حمله انتحاری با خودرو بوده که دو مورد علیه مساجد و یک مورد علیه منزل صالح الصمد، رئیس دفتر سیاسی جنبش انصارالله انجام گرفته است. دو مسجد دیگر نیز از طریق کار گذاشتن مواد منفجره هدف حملات داعش قرار گرفته اند.

ادامه و تشدید تقابل میان روسیه و غرب بر سر بحران اوکراین، از جمله دیگر موضوعات مورد توجه امروز بوده است. در این زمینه، روزنامه «نیویورک تایمز» از تصمیم اتحادیه اروپا برای تمدید تحریم های اقتصادی علیه روسیه خبر داده است. این روزنامه می نویسد قرار است اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی علیه روسیه را به مدت شش ماه دیگر تمدید کند تا بدین ترتیب نگرانی غربی ها درباره اینکه مذاکرات فشرده یونان درباره بحران بدهی هایش به روسیه فرصت خواهد داد وحدت اتحادیه اروپا را به چالش بکشد، از میان برود. تصمیم تمدید تحریم ها علیه روسیه روز گذشته توسط سفرای کشورهای اروپایی در بروکسل اتخاذ شده و انتظار می رود در جریان ملاقات وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ که اوایل هفته آینده برگزار می شود، تصویب شود. 

در مطلبی مربوط به ایران، روزنامه «واشنگتن پست» اظهارات یک سناتور عالیرتبه آمریکایی را بازتاب داده که به انتقاد از رویکرد دولت اوباما در مذاکرات هسته ای با ایران پرداخته است. به نوشته این روزنامه، باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می گوید از جان کری، وزیر خارجه این کشور خواسته ضرب الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران را نادیده بگیرد و تا هر زمان که لازم است برای دستیابی به توافقی محکم با ایران به مذاکرات بپردازد. کورکر یک روز پس از آنکه کری گفت ایالات متحده بر فعالیت های نظامی احتمالی ایران در گذشته متمرکز نیست، با وی تلفنی گفت و گو کرده و گفته ایران درباره جزء به جزء فعالیت های خود در گذشته مسئول است و باید پاسخگو باشد. 

ایلینا روس لتینن، عضو مجلس نمایندگان آمریکا، از جمله دیگر سیاستمداران این کشور است که درباره موضوع هسته ای ایران به اظهار نظر پرداخته و گفته انتظار دارد باراک اوباما از نفوذ و تأثیرگذاری خود برای همراه کردن کنگره در جهت تصویب توافق هسته ای با ایران استفاده کند. به نوشته پایگاه خبری «هیل»، این رییس سابق کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با این حال از قانونگذاران آمریکایی خواست که با آنچه یک «توافق بسیار ضعیف» نامید، مخالفت کنند. وی در عین حال گفته انتظار دارد کنگره توافق هسته ای با ایران را تصویب کند؛ زیرا اعضای دموکرات کنگره در برابر فشارهای اوباما در این زمینه تسلیم خواهند شد..وی اظهار داشته رئیس جمهوری آمریکا قدرت زیادی دارد و به همه خواهد گفت که هر نماینده کنگره که با این توافق مخالفت کند، خواستار جنگ با ایران است؛ اما این حقیقت ندارد.

در همین حال، دولت روسیه بار دیگر نسبت به چشم انداز حصول توافق نهایی هسته ای میان ایران و گروه 1+5 ابراز خوشبینی کرده است. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته چشم انداز وی درباره موفقیت آمیز بودن گفت و گوها میان ایران و گروه 1+5 بر سر دستیابی به یک توافق جامع تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده، همچنان خوشبینانه است. وی با بیان اینکه همه ارزیابی های پیشین روسیه از مذاکرات همچنان به قوت خود باقی است، گفته بخت دستیابی به توافق وجود دارد که بخت بالایی نیز هست. وی تأکید کرده که نتیجه مذاکرات تا حد زیادی بستگی به مواضعی دارند که طرفین مذاکرات اتخاذ می کنند. لاوروف همچنین گفته سفر وی به وین برای امضای توافق نهایی همچنان در حال هماهنگ شدن است.

در همین زمینه، در مطلبی تحلیلی، سایت شبکه خبری «سی ان ان» از امتیازگیری ایران از غرب در مذاکرات هسته ای سخن گفته است. این سایت با اشاره به اینکه جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد توافق هسته ای با ایران احتمالاً به بررسی جزئیات مشکوک فعالیتهای پیشین اتمی این کشور برای ساخت سلاح اتمی نیاز نخواهد داشت، می نویسد این یک عقب نشینی است که تهران به دنبال آن است. به عقیده سی ان ان، این اظهارات کری درخواست های بلند مدت قدرتهای جهانی درباره ارائه توضیحات از طرف ایران برای فعالیت های پیشین اتمی این کشور و تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی را کم ارزش می کند. مقامات آمریکایی و دیپلمات های اروپایی پیشتر اعلام کرده بودند که هرگونه رفع تحریم های ایران بایستی با شرط پاسخگویی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های اتمی آن همراه باشد.

در نهایت، در میان دیگر مطالب، سایت تحلیلی «پولیتیکو» به بررسی مواضع دو تن از مهمترین چهره های حاضر در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا پرداخته و نتایجی را در این زمینه مطرح کرده است. این سایت شعارها و تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مورد تحلیل قرار داده و دو نامزد اصلی دموکرات و جمهوری خواه، یعنی هیلاری کلینتون و جب بوش را فاقد ایده ها و برنامه های جدید دانسته است.

نگارنده این یادداشت، با عنوان «جب و هیلاری، همانند سایر نامزدهای ریاست جمهوری فاقد ایده های جدید هستند»، با اشاره  به نام قهرمان یک داستان معروف آمریکایی به نام «ریپ ون وینکل»، نوشته ی «واشنگتن ایروینگ» در سال 1819 می نویسد: «اگر یک آدم عصر "ریپ ون وینکل" از شهر "پتوومک" امروز از خواب بیدار می شد، شانه بالا می انداخت و مجدداً به خواب فرو می رفت».

  اخبار  سیاست  خارجی  -  تابناک

جدید ترین مطالب سایت