لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

رمزگشایی از یک پست وایبری درباره برج میلاد

به موازات عملیات نصب پنج آنتن مخابراتی و مجموعه پرحجمی از انواع گیرنده و فرستنده امواج بیسیم روی دکل برج میلاد طی روزهای اخیر یک پیام بلند وبلاگی نیز در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی - از جمله تلگرام و وایبر - درباره نگاه مهندسان ژاپنی به برج میلاد بازنشر شده و پرسش های مبهم فراوانی را درباره فلسفه وجودی این سازه عظیم متوجه پایتخت کرده است.

هموطن: «دنیای اقتصاد» با این مقدمه نوشت: آنطور که در متن پیام به نقل از یک نماینده مجلس آمده، سال 91 یک گروه از مهندسان ژاپنی در جریان بازدید از قسمت های مختلف برج میلاد، به دو معمای فنی به ترتیب درباره «شفت» یا همان سازه اصلی بتنی در وسط برج و همچنین «کاربری مخابراتی» برج برخورد می کنند و زمانی که از مهندس راهنمای ایرانی پاسخ می خواهند، اطلاعات قانع کننده ای دریافت نمی کنند.

شرح کامل برداشت گروه ژاپنی از برج میلاد که همان زمان در وبلاگ آن نماینده منعکس شد، در حال حاضر در شبکه های اجتماعی بازنشر می شود و حکایت از ایرادهایی دارد که تعدادی مهندس خارجی اولا نسبت به «عدم استفاده از فضای حجیم سازه میانی برج میلاد به عنوان کاربری مسکونی یا اداری» مطرح کرده اند و دوما «طراحی اولیه برج میلاد با هدف نصب آنتن مخابراتی در راس آن» را بی دلیل و غیرضروری عنوان می کنند.

هر چند برخی مسئولان سابق مدیریت شهری پایتخت به اصل موضوع که «بازدید سرزده و غیررسمی گروه ژاپنی» از برج میلاد را در بر می گیرد، تشکیک جدی وارد می کنند اما مطابق آنچه در متن پیام وبلاگی روایت شده است، مهندسان کشور ژاپن بعد از ایستادن در تراس برج میلاد و مشاهده طول مسافت فوق العاده نزدیک کوه های مرتفع البرز به تهران، اعلام می کنند: «تهران با در اختیار داشتن چنین ظرفیت طبیعی، هیچ نیازی به احداث برج مخابراتی مرتفع نداشت و عمده شهرهای دنیا که صاحب چنین برج هایی هستند نه از روی رقابت با هم که از روی نیاز به ایجاد نقطه مرتفع برای پوشش امواج مخابراتی، چنین سازه هایی ایجاد کرده اند.»

مبنای تحلیل فنی مهندسان ژاپنی درباره بی نیاز بودن پایتخت به این برج، «ارتفاع 3962 متری قله توچال در فاصله حدود 10 کیلومتری از مرکز تهران» است که به گفته آنها امکان نصب دکل مخابراتی کم ارتفاع در کوه های البرز را برای این کلان شهر به وجود آورده است. این در حالی است که 6 برج مخابراتی بلند دنیا در شهرهایی قرار دارد که مناطق فلت (صاف و مسطح و فاقد ارتفاعات طبیعی در فاصله حداقل 100 کیلومتری) محسوب می شوند.

ژاپنی ها در عین حال نسبت به اینکه از شفت بتنی برج میلاد که به اندازه یک ساختمان 105 طبقه با قطر 60 متر فضا دارد و استفاده نمی شود، متعجب شده اند.

بررسی ها نشان می دهد: پنج آنتن اصلی و مجموعه  گیرنده و فرستنده شامل آنتن های مخابراتی بی سیم، سیستم های جدید تلویزیونی، آنتن FM، آنتنVHF و آنتن UHF در بالاترین قسمت برج میلاد (دکل آنتن) نصب شده است که نهادها، دستگاه ها و سازمان های مختلفی همچون مخابرات، رادیو و تلویزیون، راهور ناجا، اورژانس و ... برای پوشش 8/ 98 درصد از نیاز مخابراتی و امواج بی سیم مرتبط با فعالیت های خود، در حال استفاده از این امکانات هستند.

هم اکنون اگر چه فقط از 10 درصد ظرفیت بالقوه برج میلاد در قسمت ها و کاربری های مختلف آن استفاده می شود اما بازگشت کامل سرمایه و هزینه  احداث آن نشان از نیاز تهران در سال 70 (زمان شروع اولین مطالعه برای ساخت برج میلاد) به چنین سازه ای دارد.

بازنشر بازدید ژاپنی ها به بهانه عرشه شیشه ای

در چند ماه گذشته یک عرشه شیشه ای در ارتفاعات بالای «گنبد آسمان» برج میلاد روی بدنه «دکل آنتن» برج تعبیه شده است که تقریبا از هر نقطه ای از شهر تهران قابل مشاهده است و از فواصل دور شبیه یک خط عمود  شده بر سازه برج، رخ نمایی می کند.

نصب این عرشه (سازه موقتی) بر فراز برج میلاد ذهن بسیاری از شهروندان پایتخت نشین را به خود جلب کرده است. داغ شدن بحث سازه جدید روی برج میلاد (که برای انجام عملیات نصب آنتن های مخابراتی نصب شده است) سبب شده تا بحث قدیمی که از سوی یکی از نمایندگان مجلس بابت «عدم تناسب میان هزینه های برج میلاد و کاربری مفید آن» حدود دو سال پیش مطرح شده بود، بار دیگر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بازنشر شود.

برج میلاد و مجموعه یادمان، بخشی از طرحی بسیار بزرگ تر هستند که پیش از انقلاب اسلامی طراحی شده بود اما پیشنهاد کامل تر برای ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰ مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲ پس از دو سال انجام مطالعات جانمایی طرح، محل کنونی یعنی شمال تپه های نصر (گیشا) در غرب تهران از میان 16 نقطه پیشنهادی دیگر، برای ساخت برج انتخاب شد.

کلنگ ساخت برج میلاد در دی ماه ۱۳۷۶ پس از حدود چهار سال مطالعه فنی و شهرسازی در مکان فعلی برج میلاد به زمین خورد اما در آن زمان، نام «یادمان» - مرکز ارتباطات بین المللی تهران - برای برج تعیین شد اما بعدا در طول ساخت، به «میلاد» تغییر کرد.

طبق بررسی های انجام شده، ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید. در هشت سال نخست تنها ۴۰ درصد از برج تکمیل شده بود اما با سرعت بخشیدن به پروژه در دوره شهردار کنونی تهران، ۶۰ درصد بعدی در کمتر از سه سال ساخته شد.

نهایتا برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متر، به عنوان بلندترین برج ایران و ششمین برج بلند مخابراتی جهان، پس از ۱۱ سال از آغاز مراحل احداث، در روز ۱۶ مهر ۱۳۸۷ با شعار «آسمان نزدیک است» افتتاح شد.

آخرین آمار منتشرشده از هزینه تمام شده ساخت برج میلاد بیانگر آن است که تا ابتدای سال 87 مجموعه هزینه های انجام شده برای ساخت برج 230 میلیارد تومان برآورد شده بود که این رقم در زمان افتتاح پروژه به گفته رحیم مطهرنژاد - مدیرعامل سابق برج - به 500 میلیارد تومان رسید و حداقل 20 کاربری مختلف برای آن تعریف شد.

ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم، ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم های جدید تلویزیونی، بهینه سازی پوشش فرکانس های رادیویی و تلویزیونی، کاربری های هواشناسی و کنترل ترافیک، گسترش و بهینه سازی پوشش شبکه های بی سیم و پی جو و کاربری گردشگری مهم ترین کاربری های برج میلاد را تشکیل می دهند.

گروه ژاپنی وجود خارجی ندارد؟

رضا میرصادقی - مجری طرح برج میلاد - با تشکیک نسبت به موضوع بازدید هیات ژاپنی از برج میلاد عنوان کرد: این موضوع برای اولین بار در سال 91 مطرح شد اما بررسی های مختلف نشان داد شخصیت های این یادداشت وجود خارجی نداشته اند.

صادقی که طی سال های 84 تا 88 مسئولیت تکمیل 70 درصد باقی مانده از مراحل احداث برج میلاد را بر عهده داشته است، تصریح کرد: مطالعات جانمایی برج میلاد بیش از دو سال طول کشید؛ به گونه ای که در ابتدا 17 منطقه مختلف برای احداث برج کاندیدا شد و نهایتا تپه های نصر در غرب تهران به عنوان گزینه نهایی احداث برج میلاد انتخاب شد.

او با بیان اینکه اگر هم بازدید این گروه ژاپنی از برج میلاد صحت داشته باشد نمی توان بدون مطالعه چنین موضوعی را مطرح کرد، افزود: این طور نیست که برای برج میلاد یک کاربری ویژه برای پوشش های مخابراتی پیش بینی شده باشد. البته در حال حاضر جانمایی دکل های مخابراتی در بالای برج میلاد به شکلی است که 8/ 98 درصد از پوشش مخابراتی شهر تهران و اطراف آن توسط این دکل تامین می شود.

مدیر عامل سابق شرکت یادمان سازه به تعریف کاربری های مختلف برج میلاد اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم کاربری های مختلف این برج را وزن گذاری کنیم، نخستین موضوع ایجاد نماد برای شهر تهران در دهه اخیر است. تهران در هر دوره ای با توجه به ویژگی های خودش نیاز به یک نماد شهری دارد، در عصر فعلی شهر تهران نیاز به نمادی داشت که توان مهندسان ایرانی را نشان دهد.

او با اشاره به کاربری مهم دیگر این برج تاکید کرد: برای پوشش مخابراتی شهر باید محاسباتی انجام شود که یک دکل مخابراتی توان پوشش دهی تا چه مسافتی را دارد. هم اکنون دکل مخابراتی برج میلاد بیش از 98 درصد نیاز این حوزه را پوشش می دهد اما تضمینی نیست که از فاصله دورتر از مکان این برج (مثلا در ارتفاعات البرز) صرفا با تنها یک دکل مخابراتی بتوان تا این حد، آنتن دهی ایجاد کرد.

او ادامه داد: علاوه بر دکل مخابراتی، تعبیه و ساماندهی سیستم های بی سیم و سیستم های فرکانسی مورد نیاز بانک ها و نیروهای انتظامی از دیگر کاربری های مهم این برج است.

او با تاکید بر اینکه هم اکنون با وجود تعریف کاربری های متعدد برای برج میلاد فقط از 10 درصد ظرفیت های مختلف برج استفاده می شود، گفت: ظرفیت های مختلفی برای برج میلاد تعریف شده است که علاوه بر نماد شهر بودن، احداث آن را مقرون به صرفه می کند.

صادقی توضیح داد: در حال حاضر توجیه اقتصادی اجرای طرح برج میلاد فراتر از پیش بینی ها بوده است؛ به گونه ای که هم اکنون در همین دوره کوتاه برگشت سرمایه آن اتفاق افتاده است.

نگاهی به برج های بلند جهان

موقعیت قرارگیری بلندترین برج های مخابراتی جهان نشان می دهد که این سازه ها صرفا برای تامین نیاز در مناطق مسطح و دور از ارتفاعات طبیعی ساخته شده اند.

برج توکیو

برج مخابراتی و تفریحی توکیو در پارک شیبا در توکیو واقع شده است. این برج با ارتفاع 9/ 332 متر، دومین سازه بلند در ژاپن است. این برج در سال 1958 ساخته شده و در ساخت آن از برج ایفل الهام گرفته شده است. این برج در اصل به عنوان آنتنی برای پخش برنامه های تلویزیونی و رادیویی عمل می کرد اما برنامه ژاپن برای پخش دیجیتالی برنامه های تلویزیونی دردسرساز شد زیرا این برج برای پخش امواج دیجیتالی به اندازه کافی بلند نبود؛ بنابراین برج بلندتری به نام «توکیو اسکای تری» که در حال حاضر بلندترین سازه مخابراتی جهان است، ساخته شد. این برج در منطقه سومیدای توکیو ساخته شد و بلندترین سازه در ژاپن است. ارتفاع این برج 634 متر است که بلندترین برج مخابراتی جهان و دومین سازه بلند جهان پس از برج خلیفه محسوب می شود. به دلیل آنکه توکیو شهری ساحلی است و با نزدیک ترین کوه، یعنی کوه فوجی، حدود 100 کیلومتر فاصله دارد، برای انتقال امواج مخابراتی و پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی نیازمند سازه های بلند است. ارتفاع کوه فوجی 3776 متر است. این کوه بلندترین کوه ژاپن است.

برج کانتون (گوانگجو)

این برج که 600 متر ارتفاع دارد یک برج چندمنظوره است و در شهر گوانگجو چین واقع است. شهر گوانگجو در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین قرار دارد. برج کانتون در 29 دسامبر 2010 و برای بازی های آسیایی گوانگجو افتتاح شد. قبل از ساخته شدن برج توکیو اسکای تری، برج کانتون بلندترین برج جهان به شمار می رفت. اکنون این برج سومین برج بلند جهان و پنجمین سازه بلند جهان محسوب می شود. نزدیک ترین کوه به این شهر ده ها کیلومتر فاصله دارد و ارتفاع آن تنها 382 متر است.

برج کوالالامپور

این برج با ارتفاع 421 متر در کوالالامپور پایتخت مالزی واقع است. این برج در سال 1995 به عنوان برج مخابراتی ساخته شد. در طبقات بالای این برج یک رستوران گردان وجود دارد. این برج به عنوان یک رصدخانه نجوم اسلامی نیز به کار می رود و هلال ماه های عربی به ویژه رمضان از آن رصد می شود. شهر کوالالامپور نیز از شهرهای ساحلی است و در امتداد ساحل غربی شبه جزیره مالزی قرار دارد.

برج اورینتال پرل

این برج یک برج تلویزیونی است که در ناحیه پودونگ شانگهای و در کناره رودخانه هانگ پو قرار دارد. این برج با ارتفاع 468 متر در سال 1994 افتتاح شد. این برج دارای رستورانی گردان در ارتفاع 267 متری است. این برج همچنین دارای مراکز خرید است و یک هتل 20 اتاقه نیز دارد.

برج اوستانکینو

این برج یک برج رادیو - تلویزیونی است که در مسکو واقع است. ارتفاع این برج 1/ 540 متر است. این برج بلندترین سازه اروپا و هشتمین سازه بلند جهان به شمار می رود. ساخت این برج در سال 1963 آغاز شد و در سال 1967 به پایان رسید. شهر مسکو در کنار رودخانه مسکو واقع است. بلندترین قسمت مسکو تپه گنجشک هاست که در سمت راست رودخانه مسکو واقع شده است. مرتفع ترین نقطه این تپه 85 متر بالاتر از سطح دریاست.

هموطن

جدید ترین مطالب سایت